20 Ocak 2022 Günlük İnsan Hakları Raporu

76

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

20 Ocak 2022 Günlük İnsan Hakları Raporu

(01/181) Diyarbakır’da Tehdit Edilen ve Ajanlığa Zorlanan Çocuk…

19 Ocak 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, H. Y. isimli bir çocuğun (17) 4 Ocak 2022 tarihinde Diyarbakır’ın Bağlar ilçesindeki evine gittiği sırada kendilerini polis olarak tanıtan kişiler tarafından zorla bir araca bindirilerek tehdit edildiği ve ajan olmaya zorlandığı öğrenildi. Basında yer alan ifadelerinde H. Y.’nin sokakta önünü kesen Ford Connect marka bir araçtan polis olduklarını söyleyen maskeli iki kişinin indiğini ve kendisini zorla araca bindirdiğini, hareket etmeyen aracın direksiyonunda üçüncü bir kişinin daha bulunduğunu; bu kişilerin “Seni ve aileni tanıyoruz. Bize bilgi verirsen maddi sıkıntı yaşamazsın. Dağdaki ağabeyin Berxwedan’ı da geri getirebiliriz. Anne ve babanın HDP önüne gitmesi için bize yardımcı ol. Teklifimizi kabul etmezsen (kardeşinin) kellesi gelir. Senden istediklerimizi yapmazsan yine karşına çıkarız. Aileni, sevdiğin kişileri kaybedersin” diyerek tehdit ettiklerini belirttiği bildirildi.

(01/182) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

18 Ocak 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, Van Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde tutulan Nedim Türfent’in avukatları ile yaptığı görüşmelerin “cezaevi güvenliğini tehlikeye atacağı” gerekçesiyle cezaevi idaresi tarafından yapılan başvuru sonucunda, Van İnfaz Hakimliği’nin 7 Ocak 2021 tarihinde, avukatlarıyla görüşmelerinin üç ay süreyle sesli veya görüntülü olarak kaydedilmesine, görüşmelerde görüşmeyi izlemek için bir görevlinin hazır bulundurulmasına, görüşme sırasında her iki tarafın birbirine verdiği notlara, dosyalara, belgelere ve belge örneklerine el konulmasına ve görüşmelerin hafta içinde mesai saatlerinde olacak şekilde haftada bir gün ve bir saat ile sınırlandırılmasına karar verdiği öğrenildi.

19 Ocak 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, Ağrı Patnos L T Tipi Cezaevi’nde koğuşlarda yapılan aramalar sırasında mahpusların kantinden aldıkları eşyalara el konulduğu ve mahpusların infaz koruma görevlilerinin işkence ve kötü muamelesine maruz kaldıkları öğrenildi.

19 Ocak 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, Kayseri Bünyan Kadın Kapalı Cezaevi’nde tutulan Cihan Özdaş isimli mahpusun, 11 Ocak 2022 tarihinde açık görüş için gelen eşi Erkan Özdaş ile yan yana oturmasına izin verilmediği öğrenildi.

19 Ocak 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, Tekirdağ 2 Nolu F Tipi Cezaevi’nde tutulan Tufan İlbaş isimli mahpusun, haftalık telefon görüşmesi sırasında cezaevinde işkence ve kötü muameleye maruz kaldığından söz etmesi üzerine görüşmenin kesildiği öğrenildi.

19 Ocak 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, Diyarbakır Kadın Kapalı Cezaevi’nde tutulan mahpusların yazdıkları dilekçelere cevap verilmediği, mahpusların avukatları ile açık görüş haklarının engellendiği, mahpuslara Kürtçe yayınların verilmediği, Kürtçe mektupların gecikmeli olarak verildiği öğrenildi. Ayrıca mahpuslara verilen yemeklerin kimi zaman bozuk olduğu ve yabancı maddeler içerdiği, cezaevinde sık sık su kesintisi yaşandığı bildirildi.

(01/183) Cezaevinde Açlık Grevi…

19 Ocak 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, Gümüşhane E Tipi Cezaevi’nde tek kişilik hücrelerde tutulan 2 mahpusun (İlhan Reşit ve Hamza Arzuman) maruz kaldıkları hak ihlallerinin sona ermesi talebiyle 13 Ocak 2022 tarihinden bu yana açlık grevinde oldukları öğrenildi.

19 Ocak 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, Tekirdağ 2 Nolu F Tipi Cezaevi’nde tutulan 5 mahpusun, maruz kaldıkları hak ihlallerinin sona ermesi talebiyle 17 Ocak 2022 tarihinden bu yana açlık grevinde oldukları öğrenildi.

(01/184) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

“İşimi Geri İstiyorum” eylemi kapsamında Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 19 Ocak 2022 tarihinde yapılan basın açıklamasına müdahale eden polis, eyleme katılanları fiziksel şiddet kullanarak İnsan Hakları Anıtı’nın önünden uzaklaştırdı.

(01/185) Ankara’da Eyleme Polis Müdahalesi…

Şişli Belediyesi’nde çalışırken işlerine son verilen işçilerin 19 Ocak 2022 tarihinde Ankara’da Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Merkezi önünde yaptığı nöbet eylemine müdahale eden polis, eyleme katılanları fiziksel şiddet kullanarak belediye binasının önünden uzaklaştırdı.

(01/186) Şırnak’ta Gözaltına Alınan Kişiler…

17 Ocak 2022 tarihinde Şırnak’ın Silopi ilçesinde gözaltına alınan 9 kişi 19 Ocak 2022 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

(01/187) Antalya’da Tutuklanan HDP ve DİK Üyesi…

Demokratik İslam Kongresi (DİK) Kadın Meclisi üyesi ve HDP üyesi Perihan Yoğurtçu, 19 Ocak 2022 tarihinde Antalya’nın Alanya ilçesinde, hakkında kesinleşmiş hapis cezası olduğu gerekçesiyle gözaltına alındı ve aynı gün sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklandı.

(01/188) İHD Eş Genel Başkanı Hakkında Açılan Davalar…

20 Ocak 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, İnsan Hakları Derneği (İHD) Eş Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan hakkında, insan hakları savunuculuk faaliyetleri gerekçe gösterilerek üç ayrı dava açıldığı öğrenildi. Öztürk Türkdoğan hakkında, çeşitli tarihlerde yaptığı açıklamalar gerekçesiyle ‘örgüt üyesi olmak’ iddiasıyla Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın ilk duruşması 22 Şubat 2022 tarihinde; 29 Haziran 2018 tarihinde İHD’nin internet sitesinde yayınlanan “İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile İlgili Zorunlu Açıklama” başlıklı yazıda yer alan ifadeler nedeniyle ‘hakaret’ iddiasıyla Ankara 60. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın ilk duruşması 18 Şubat 2022 tarihinde görülecek. 24 Nisan 2017 tarihinde yine derneğin internet sitesinde yayınlanan “Adalet ve Hakikat için Ermeni Soykırımı’nın İnkârına Son” başlıklı bildiri gerekçesiyle Türk Ceza Kanunu’nun 301. maddesi kapsamında ‘Türk Milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, devletin kurum ve organlarını aşağılama’ iddiasıyla Ankara 24. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın ilk duruşmasının görüleceği tarih henüz belli değildir.

(01/189) İzmir’de ‘Cumhurbaşkanı’na Hakaret’ İddiasıyla Yargılanan Sendika Üyesi…

Genel-İş İzmir 2 Nolu Şube Kadın Komisyonu üyesi Zeynep Zarıçlar hakkında İstanbul Sözleşmesi ile ilgili yapılan basın açıklamasındaki konuşmasında geçen “diktatör” sözü nedeniyle ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’ iddiasıyla İzmir 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın ilk duruşması 19 Ocak 2022 tarihinde görüldü. Savunmaların ardından mahkeme duruşmayı 3 Şubat 2022 tarihine erteledi.

(01/190) Sivas Katliamı Davası…

Sivas Katliamı davasında dosyaları ayrılan 3 firari sanık (Eren Ceylan, Murat Sonkur ve Murat Karataş) hakkında Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 19 Ocak 2022 tarihinde devam edildi. Mahkeme 3 sanık hakkındaki yakalama kararının devamına, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği’nin davaya katılma talebinin reddine karar verdi. Mahkeme avukatların dönemin başbakanı Tansu Çiller, Emniyet Genel Müdürü Mehmet Ağar ve MİT müsteşarı Sönmez Köksal’ın tanık olarak dinlenmesi talebini reddederek duruşmayı 20 Nisan 2022 tarihine erteledi.

(01/191) AİHM’nin Cezaevinde Çıplak Aramaya İlişkin Kararı…

19 Ocak 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM), cezaevinde çıplak aramaya karşı çıktığı için bir ay süreyle ziyaret hakkından mahrum bırakılma cezası verilen Elif Kaya’nın bireysel başvurusunu karara bağladığı öğrenildi. AİHM, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) 8. maddesinde ifade edilen “özel yaşama ve aile hayatına saygı” hakkının ihlal edildiğini belirterek Elif Kaya’ya 12.500 Euro tazminat ödenmesine hükmetti.

23 Haziran 2013 tarihinde Gezi Parkı eylemleri sırasında tutuklanarak İzmir Aliağa Şakran Cezaevi’ne götürülen Elif Kaya, cezaevi girişinde çıplak aramaya zorlanmış, buna karşı çıktığı için işkence ve kötü muameleye maruz kalmış ve ardından açılan disiplin soruşturmasında bir ay süreyle ziyaretçi hakkından mahrum bırakılma ile cezalandırılmıştı.

(01/192) Erişim Engeli Getirilen İnternet İçerikleri…

19 Ocak 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, bir uyuşturucu operasyonunda yakalanan Nevzat Kaya ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu hakkında https://www.gazeteduvar.com.tr/https://www.diken.com.tr/ ve https://www.cumhuriyet.com.tr/ internet sitelerinde yayınlanan haberlere Ankara 7. Sulh Ceza Hakimliği’nin 19 Ocak 2022 tarihli kararıyla kişilik haklarının ihlali gerekçesiyle erişim engeli getirildiği öğrenildi.

(01/193) Covid-19 Salgını…

Sağlık Bakanlığı, 19 Ocak 2022 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 176 kişinin yaşamını yitirdiğini ve günlük vaka sayısının 72.615 olduğunu açıkladı.

Buna göre 19 Ocak 2022 itibarıyla resmi açıklamalara göre salgın nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 85.253, vaka sayısı ise 10.664.372 oldu.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tradresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP.