20 Ekim 2020 Günlük İnsan Hakları Raporu

128

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

20 Ekim 2020 Günlük İnsan Hakları Raporu

(10/248) İstanbul’da Zorla Kaybedilme İddiası…

14 Ekim 2020 tarihinde İran’a gitmek üzere İstanbul Havalimanı’na gelen Bahtiyar Fırat’tan o tarihten beri haber alınmadığı öğrenildi.

Eşi Esra Fırat, basında yer alan açıklamasında şunları belirtti: “Eşim 14 Ekim’de 01.15 TK 0878 sayılı seferle Tahran’a gitmek üzere İstanbul Havalimanı’na gitti. Pasaport kontrolünden geçtikten sonra uçağı beklediği sırada yanına polisler gelmiş. Polis eşime ‘Seni istihbarata teslim etmek üzere gözaltına alıyoruz’ demiş. 3 saat boyunca çeşitli bahanelerle havalimanında bekletmişler. Bu bekleme sırasında eşimin uçağı kalkmış ve polisler kendisine ‘Yanlış anlaşılma oldu, gidebilirsin’ diyerek onu serbest bırakmışlar. Eşim eve dönmek üzere taksiye bindiği gibi beni aradı. Bana, ‘Taksiye bindim. Şu an dört araç, bindiğim taksinin etrafını sarmış durumda. Beni takip ediyorlar. Her iki tarafımda, önümde ve arkamda olmak üzere dört araç tarafından çembere alınmışım. Bunlar uçağımı kaçırtmak için bana bunu yaptılar. İstihbarat beni sorguya çekti. Eğer benden haber alamazsan, savcıya git’ dedi (…) Eşimin onların elinde olduğunu biliyorum. Çünkü biz savcıya gittik. Savcı, avukatlara MİT’in elinde olabileceğini söyledi. Sabredin bırakırlar demiş.”

Basında yer alan haberlerden savcılık tarafından olayla ilgili soruşturma başlatılacağı öğrenildi.

(10/249) Cezaevinde Şüpheli Ölüm…

19 Ekim 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, Kırıkkale F Tipi Cezaevi’nde tutulan Serkan Tumay (27) isimli mahpusun 17 Ekim 2020 tarihinde yaşamını yitirdiği öğrenildi. Basında yer alan haberlerde Serkan Tumay’ın infaz koruma memurlarının fiziksel şiddetine maruz kaldığı ve bu nedenle yaşamını yitirdiği belirtildi.

Abisi Hakan Tumay, basında yer alan açıklamasında şunları belirtti: “Kardeşim ile daha önce konuştuğumuzda ‘Can güvenliğim yok’ diyordu. En son yine Manisa Cumhuriyet Başsavcılığı’na şikâyette bulunduk ve bize ‘İlgileneceğiz’ denildi. 3 kişilik bir koğuşta 2 kişi kalıyorlardı. Koğuş arkadaşı bize en son ‘Gardiyanlar kardeşinizi darp ediyorlar, dövüyorlar’ dedi. Kardeşimin darptan dolayı kolu kırılıyor ve vücudunun belirli bölgelerinde çatlaklar oluşuyor. Yaptığımız şikâyet sonucunda hastaneye götürüyorlar. Bundan sonra kardeşimin koğuş arkadaşını bize haber verdiği için ondan ayırdılar. Kardeşimi tek başına bir koğuşa koydular. Dün de cezaevi idaresi anneme haber veriyor ve ‘Gelin cenazenizi alın’ diyor. Evrakta adli ölüm diyorlar.”

Serkan Tumay’ın ölümüyle ilgili Kırıkkale Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldığı ve cezaevinde bulunan kamera kayıtlarının incelenmesine karar verildiği öğrenildi.

(10/250) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

19 Ekim 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, 25 Eylül 2020 tarihinde Şırnak Cezaevi’nden Antep Islahiye Cezaevi’ne isteği ve iradesi dışında sevk edilen Mazlum Güzel isimli mahpusun sevk sırasında infaz koruma memurlarının fiziksel şiddetine maruz kaldığı öğrenildi. İslahiye Cezaevi’nde tek kişilik karantina koğuşuna konulan Mazlum Güzel’in ayakta sayım dayatmasını kabul etmediği için infaz koruma memurlarının sözlü şiddetine maruz kaldığı, Covid-19 salgına rağmen kendisine temizlik malzemesi verilmediği, kantin ihtiyaçlarının karşılanmadığı ve 14 günlük karantina süresi dolmasına rağmen hâlâ tek kişilik koğuşta tutulduğu bildirildi. Avukatlarının sorumlu infaz koruma memurları hakkında suç duyurusunda bulunduğu öğrenildi. Mazlum Güzel avukatları aracılığıyla yaptığı açıklamada şunları belirtti: “Şırnak Cezaevi’nde görevli ceza infaz memuru 3 kişi tarafından dakikalarca darp edildim. Darp olayı sırasında gardiyanlar sürekli olarak ‘Devletin gücünü göreceksiniz. Devleti size öğreteceğiz. Siz teröristsiniz’ şeklinde tehdit ve hakaretlerde bulundular.”

(10/251) Karaman’da Eyleme Polis Müdahalesi…

19 Ekim 2020 tarihinde tazminat haklarını almak için Karaman’ın Ermenek ilçesine bağlı Güneyyurt beldesinden Ankara’ya yürümek isteyen maden işçilerine jandarma tarafından engel olundu. Yürümelerine izin verilmeyen işçilerin oturma eylemine başladıkları öğrenildi. İşçilerin bekledikleri yerde gece için çadır kurmalarına ve parkta uyumalarına ‘kamu düzenini bozduğu’ gerekçesiyle izin verilmediği bildirildi.

(10/252) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

1441 gündür devam etmekte olan “İşimi Geri İstiyorum” eylemi kapsamında Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 19 Ekim 2020 tarihinde saat 13.30 ve 18.00’de yapılan basın açıklamalarına müdahale eden polis, eyleme katılanları fiziksel şiddet kullanarak İnsan Hakları Anıtı’nın önünden uzaklaştırdı.

(10/253) Ankara’da Gözaltına Alınan SGDF Üyeleri…

16 Ekim 2020 tarihinde Ankara’da gözaltına alınan Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) üyeleri Yücel Yavuz ve Devrim Taylan Eryılmaz, 19 Ekim 2020 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından ‘örgüt üyesi olmak’ iddiasıyla tutuklandı.

(10/254) Van’da Gözaltına Alınan Gazete Dağıtıcısı…

Yeni Yaşam gazetesinin eski dağıtımcısı Mikail Tunçdemir, 19 Ekim 2020 tarihinde ifade vermek üzere gittiği Van İl Emniyet Müdürlüğü’nde gözaltına alındı. Mikail Tunçdemir 20 Ekim 2020 tarihinde serbest bırakıldı.

(10/255) Şırnak’ta Gözaltına Alınan Kişiler…

18 Ekim 2020 tarihinde Şırnak’ta gözaltına alınan 6 kişiden 3’ü (Nebi Uysal, Mahmut Belge ve Hasan Belge) 19 Ekim 2020 tarihindeki ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı. 3 kişinin (Cihat Basan, Zişan Basan, Dilan Basan) ise halen gözaltında olduğu bildirildi.

(10/256) Belediye Eş Başkanı Hakkında Açılan Soruşturma…

Yerine kayyım atanan Mardin Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Ahmet Türk, 2014 Kobanê olaylarına ilişkin soruşturma kapsamında 19 Ekim 2020 tarihinde Mardin’den SEGBİS aracılığıyla Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na ifade verdi. Daha sonra ‘devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozma’ suçundan adli kontrol talebi ile Ankara 5. Sulh Ceza Hâkimliği’ne sevk edilen Ahmet Türk yurtdışı yasağı şartıyla serbest bırakıldı.

(10/257) İstanbul’da Polis Memurunun Yargılandığı Dava…

Polis memuru Murat A. hakkında 30 Mart 2016 tarihinde İstanbul Adalet Sarayı önünde yapılan bir basın açıklaması sırasında tekme atarak avukat Zeycan Balcı’nın belini kırdığı gerekçesiyle İstanbul 22. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 19 Ekim 2020 tarihinde devam edildi.

İddianamede Murat A.’nın ‘yaralama’, ‘kemiklerin kırılmasına sebep olacak şekilde kasten yaralama’ ve ‘zor kullanma yetkisine ilişkin sınırın aşılması’ suçlarından cezalandırılması istenmektedir.

Duruşmada savunma yapan sanık polis memuru bilirkişi raporunda yer alan fotoğrafta çembere alınan kişinin kendisi olduğunu kabul etti. Mahkeme tanık İsmail Güvendiren’in yeniden dinlenmesine karar vererek, duruşmayı 28 Aralık 2020 tarihine erteledi.

(10/258) Meslekten İhraç Edilen Savcılar…

19 Ekim 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, 11 hakim ve savcının Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) tarafından ‘örgüt ile irtibat ve iltisaklı oldukları’ gerekçesiyle meslekten ihraç edildiği öğrenildi.

(10/259) Covid-19 Salgını…

Sağlık Bakanlığı, 19 Ekim 2020 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 75 kişinin yaşamını yitirdiğini ve 1.958 hastanın tespit edildiğini açıkladı.

Buna göre 19 Ekim 2020 itibarıyla resmi açıklamalara göre salgın nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 9.371, hasta sayısı ise 349.519 oldu.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.