2 Şubat 2022 Günlük İnsan Hakları Raporu

61

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

2 Şubat 2022 Günlük İnsan Hakları Raporu

(02/010) Ankara’da Ajanlık Dayatmasına Maruz Kalan Kişi…

1 Şubat 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, Ankara’da Berşan Erdoğan isimli bir kişinin kendilerini polis olarak tanıtan kişilerin tehditlerine ve ajanlık dayatmasına maruz kaldığı öğrenildi.

Berşan Erdoğan basında yer alan açıklamasında şunları belirtti: “En son Enes Kara için sokağa çıkmıştım. O eylemden bir gün sonra bir polis beni arayarak tehditler savurdu. Ona bilgi vermezsem bu kadar yumuşak davranmayacağını ve farklı şekillerde karşıma çıkacağını söyledi (…) Telefonda yapılan ajanlık tekliflerini reddettiğimde ise tehdit edildim.”

(02/011) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

1 Şubat 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, İzmir Şakran Kadın Cezaevi’nde 11 kişilik koğuşta 23 mahpusun tutulduğu, mahpuslara verilen yemek miktarının azaltıldığı, koğuş araması sırasında bir mahpusa ait bir bağlamanın kırıldığı, 45 dakika olması gereken açık görüş süresinin 30 dakika kullandırıldığıdışarıdan gönderilen giysilerin mahpuslara verilmediği öğrenildi.

(02/012) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Cevap Verilmedi…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın avukatları tarafından 1 Şubat 2022 tarihinde yapılan görüşme başvurusuna Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından herhangi bir cevap verilmediği öğrenildi.

(02/013) Ankara’da Eyleme Polis Müdahalesi…

Öğretmen Meslek Kanun Teklifi’ni protesto etmek Eğitim-Sen ve Eğitim-İş sendikaları tarafından 1 Şubat 2022 tarihinde Ankara’da Türkiye Büyük Millet Meclisi önünde yapılan basın açıklamasına polis fiziksel şiddet kullanarak müdahale etti. Açıklamaya katılacak olanların zorla TBMM girişi önünden uzaklaştırıldığı müdahale sırasında gözaltına alınan olmadığı bildirildi.

Müdahale sırasında KRT muhabirinin de polisin fiziksel şiddetine maruz kaldığı öğrenildi.

(02/014) Diyarbakır’da Eyleme Polis Müdahalesi…

Cezaevlerinde yaşanan şüpheli mahpus ölümlerini protesto etmek için Tutuklu ve Hükümlü Aileleri ile Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (TUHAY-DER) tarafından 1 Şubat 2022 tarihinde Diyarbakır D Tipi Cezaevi önünde yapılmak istenen basın açıklamasına polis tarafından izin verilmedi. Polisin ayrıca gazetecilerin görüntü almasını da engellediği öğrenildi.

(02/015) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

“İşimi Geri İstiyorum” eylemi kapsamında Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 1 Şubat 2022 tarihinde yapılan basın açıklamasına müdahale eden polis, eyleme katılanları fiziksel şiddet kullanarak İnsan Hakları Anıtı’nın önünden uzaklaştırdı.

(02/016) Ankara’da Eyleme Polis Müdahalesi…

Şişli Belediyesi’nde çalışırken işlerine son verilen işçilerin 1 Şubat 2022 tarihinde Ankara’da Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Merkezi önünde yaptığı nöbet eylemine müdahale eden polis, eyleme katılanları fiziksel şiddet kullanarak belediye binasının önünden uzaklaştırdı.

(02/017) Özgür Gündem Davası…

Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) Türkiye Temsilcisi Erol Önderoğlu, yazar Ahmet Nesin ile Türk Tabipleri Birliği (TTB) Genel Başkanı ve TİHV Yönetim Kurulu üyesi Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı hakkında, KHK ile kapatılan Özgür Gündem gazetesine destek için “Nöbetçi Genel Yayın Yönetmeliği” kampanyasına katıldıkları gerekçesiyle İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davada verilen beraat kararının 3 Kasım 2020 tarihinde İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 3. Ceza Dairesi tarafından bozulması üzerine davanın yeniden görülmesine 1 Şubat 2022 tarihinde devam edildi. Mahkeme Ahmet Nesin’in istinabe yoluyla alınacak ifadesinin beklenmesine karar vererek duruşmayı 14 Haziran 2022 tarihine erteledi.

(02/018) Belediye Eş Başkanlarının Yargılandığı Dava…

Kayyım atanan Mardin’in Kızıltepe ve Savur ilçelerinin Halkların Demokratik Partisi’nden (HDP) Belediye Eş Bakanları Nilüfer Elik Yılmaz ve Gülistan Öncü hakkında Mardin 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 1 Şubat 2022 tarihinde devam edildi.

Mahkeme heyetindeki bir hakimin Covid-19 testinin pozitif çıkması üzerine duruşma ileri bir tarihe ertelendi.

Gülistan Öncü 15 Kasım 2020 tarihinde gözaltına alınmış, 26 Kasım 2019 tarihinde tutuklanmıştı. 12 Aralık 2019 tarihinde gözaltına alınan Nilüfer Elik Yılmaz ise 15 Aralık 2020 tarihinde tutuklanmıştı. Belediye eş başkanları davanın 1 Nisan 2021 tarihinde görülen duruşmasında tahliye edilmişti. Kızıltepe Belediyesi’ne 4 Kasım 2019 tarihinde, Savur Belediyesi’ne ise 16 Kasım 2019 tarihinde kayyım atanmıştı.

(02/019) HDP Milletvekillerinin Başvurusu ile İlgili AİHM Kararı…

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) aralarında HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın da olduğu 40 milletvekilinin dokunulmazlıklarının kaldırılması ve yargılanması ile ilgili başvuruyu 1 Şubat 2022 tarihinde karara bağladı.

Mahkeme HDP’li milletvekillerinin dokunulmazlıklarının Türkiye Anayasası’na aykırı olarak kaldırıldığına, milletvekillerinin ifade özgürlüğünün ihlal edildiğine hükmetti. Mahkeme ayrıca Türkiye’yi milletvekillerine toplam 200.000 Euro tazminat ödemeye mahkum etti.

(02/020) Helin Hasret Şen Davası…

Helin Hasret Şen (12) isimli bir çocuğun Diyarbakır’ın Sur ilçesinde devam etmekte olan sokağa çıkma yasağı sırasında 12 Ekim 2015 tarihinde polise ait zırhlı araçtan açılan ateş sonucu yaşamını yitirmesi ile ilgili olarak polis memuru A. E. hakkında Diyarbakır 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 1 Şubat 2022 tarihinde devam edildi.

Duruşmada bir polis memuru tanık olarak dinlendi. Sanık polis memurunun savunması ve Şen ailesinin avukatlarının beyanlarının ardından mahkeme sanık polis memurunun tutuklanması yönündeki talebi reddederek duruşmayı 4 Nisan 2022 tarihine erteledi.

Diyarbakır Valiliği’nden izin alınmadığı gerekçesiyle yargılamayı durduran mahkeme, Valiliğin 6 Nisan 2021 tarihinde soruşturma izni vermesi üzerine davanın görülmesine devam edilmesine hükmetmişti.

(02/021) Covid-19 Salgını…

Sağlık Bakanlığı, 1 Şubat 2022 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 198 kişinin yaşamını yitirdiğini ve günlük vaka sayısının 102.601 olduğunu açıkladı.

Buna göre 1 Şubat 2022 itibarıyla resmi açıklamalara göre salgın nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 87.614, vaka sayısı ise 11.722.483 oldu.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tradresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP.