2 Aralık 2020 Günlük İnsan Hakları Raporu

121

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

2 Aralık 2020 Günlük İnsan Hakları Raporu

(12/008) Hakkari’de Güvenlik Güçlerinin Açtığı Ateş Sonucu Yaşamını Yitiren Çocuk…

Özcan Erbaş (16) isimli bir çocuk 30 Kasım 2020 tarihinde Hakkari’nin Derecik ilçesine bağlı Yeşilova köyü yakınlarında güvenlik güçlerinin açtığı ateş sonucu yaşamını yitirdi.

Piknik yapmak için o bölgede bulunduğu bildirilen Özcan Erbaş’ın yaşamını yitirmesi ile ilgili Hakkari Valiliği şu açıklamayı yaptı: “30.11.2020 günü saat 14:30 sularında Derecik İlçesi Yeşilova Mahallesi sınır hattı askeri yasak bölgesindeki mücavir alanda yurt dışından yurt içine kaçakçılık maksadıyla girmeye çalışan şüpheli şahıslara karşı görevli Hudut Birliğimiz tarafından sözlü olarak yapılan ikazlara cevap vermemesi üzerine havaya yapılan uyarı atışı sonucunda bir vatandaşımız yaralanmış olup; Derecik Sahra Hastanesi’nde yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak vefat etmiştir. Konu ile ilgili olarak adli ve idari soruşturma devam etmektedir.”

(12/009) Güneydoğu’da Operasyonlar ve Saldırılar…

Milli Savunma Bakanlığı 1 Aralık 2020 tarihinde Hakkari’nin Çukurca ilçesi kırsal alanında meydana gelen bir araç kazasında 1 askerin öldüğünü açıkladı.

(12/010) Kadın Cinayetleri…

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun 1 Aralık 2020 tarihinde yayınladığı rapora göre 2020 yılının Kasım ayında Türkiye genelinde erkekler tarafından en az 29 kadın öldürüldü, 10 kadın ise şüpheli bir şekilde ölü bulundu.

(12/011) Şırnak’ta Polisin Fiziksel Şiddetine Maruz Kalan Kişiler…

1 Arlık 2020 tarihinde Şırnak’ta yapılan bir ev baskını sırasında Meryem Aşkara isimli bir kişinin polisin fiziksel şiddetine maruz kaldığı, buna bağlı olarak elinden yaralandığı ve yürümekte güçlük çektiği öğrenildi. Götürüldüğü Cizre Devlet Hastanesi’nde Meryem Aşkara’ya fiziksel şiddet görmediği yönünde rapor verildiği bildirildi.

(12/012) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

1 Aralık 2020 tarihinde Manisa Salihli T Tipi Cezaevi’nde koğuşlarda kapasitenin üstünde mahpus tutulduğu öğrenildi.

1 Aralık 2020 tarihinde İzmir Şakran T Tipi Cezaevi’nde 8 kişilik koğuşta 29 mahpus tutulduğu öğrenildi.

(12/013) Cezaevinde Sağlık Hakkı Engellenen Kişiler…

1 Aralık 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, boyundan aşağısı felç olan Abdullah Turan isimli mahpusla ilgili yapılan ceza ertelemesi talebinin Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hakkında Adli Tıp Kurumu tarafından verilen cezaevinde kalamayacağı yönündeki raporuna rağmen reddedildiği öğrenildi.

1 Aralık 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, Mardin E Tipi Cezaevi’nde tutulan kanser hastası mahpus Rojbin Çetin’in hastane sevklerinin yapılmadığı, ilaçlarının verilmediği öğrenildi.

(12/014) Şırnak’ta Gözaltına Alınan Belediye Eş Başkanı, Siyasi Parti Üye ve Yöneticileri…

1 Aralık 2020 tarihinde Şırnak’ın Merkez, İdil, Cizre, Uludere ve Silopi ilçelerinde yapılan ev baskınlarında aralarında yerine kayyım atanmış Cizre Belediye Eş Başkanı Berivan Kutlu’nun, Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) üye ve yöneticilerinin de olduğu 24 kişi Demokratik Toplum Kongresi’ne (DTK) yönelik bir soruşturma kapsamında gözaltına alındı. 2 kişinin (Suzan Acar ve Meryem Aşkara) aynı gün içinde polisteki ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldığı öğrenildi.

Gözaltına alınanların isimleri: Cizre Belediyesi Eş Başkanı Berivan Kutlu, HDP Şırnak İl Yöneticisi Sekvan Kılınç, HDP İdil İlçe Eş Başkanı Nafiye Geçgel, HDP Silopi İlçe Eş Başkanı Kadir Kunur, HDP Silopi eski İlçe Eş Başkanı Aycan Azmaz, Ekrem Şavluk ve Cemil Gün, Aydın Deniz, Ali Güven, Abdullah Acar, DBP Şırnak eski İl Eş Başkanı Ayşe Altay, Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Şırnak eski il Eş Başkanı Yakup Barkın, DBP Balveren Beldesi eski Eş Başkanı Leyla Erdem, Beytüşşebap eski belediye başkanı Faik Dursun, görevden uzaklaştırılan İl Genel Meclisi üyeleri Elfesya Nas ve Asuman Külter, Yunus Özen ve Rıdvan Uysal, İl Genel Meclisi üyesi Yakup Tanış, Barış Annesi Şemsê Kara ve Fikret Cin, Meryem Aşkara, Suzan Acar.

(12/015) Diyarbakır’da Gözaltına Alınan Belediye Meclisi Üyesi ve HDP Yöneticileri…

1 Aralık 2020 tarihinde Diyarbakır’da yapılan ev baskınlarında 3 kişi (Lice Belediye Meclisi üyesi Emine Kaya, HDP Bağlar ilçe yöneticisi Suna Güneş, HDP Parti Meclisi üyesi Resul Sadak) gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi öğrenilemedi.

(12/016) Denizli’de Gözaltına Alınan HDP Yöneticileri ve TJA Aktivistleri…

1 Aralık 2020 tarihinde Denizli’de yapılan ev baskınlarında 5 kişi [Tevgera Jinên Azad (TJA) aktivistleri Hazal Diler ve Cevahir Kayar, HDP Parti Meclisi üyesi Şerife Yıldırım, HDP Denizli İl Eş Başkanı Hande Özkan ve Senay Eker] gözaltına alındı. 5 kişi aynı gün içinde polisteki ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

(12/017) Mersin’de Gözaltına Alınan Kişi…

1 Aralık 2020 tarihinde Diyarbakır merkezli bir soruşturma kapsamında Mersin’de 1 kişi (Barış Rojvan Pişkin) gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi öğrenilemedi.

(12/018) Mersin’de Gözaltına Alınan Kişiler…

25 Kasım 2020 tarihinde Mersin’de gözaltına alınan 6 kişi 1 Aralık 2020 tarihinde savcılık ifadelerinin ardından serbest bırakıldı. Gözaltına alınıp serbest bırakılan kişilerin isimleri: Bedran Etiz, Xabat Aslan, Şahin İlhan, Civan Tamur, Fatma Çetinkaya ve Agit Işık.

(12/019) Antalya’da Cumhurbaşkanı’na Hakaret İddiasıyla Tutuklanan Almanya Vatandaşı…

1 Aralık 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, Kristian B. isimli Almanya vatandaşı bir kişinin 4 Kasım 2020 tarihinde Almanya’dan geldiği Antalya Havalimanı’nda yaşadığı bir tartışma sonrasında söylediği sözler nedeniyle ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’, ‘halkı kin ve düşmanlığa sevk etme’, ‘Türkiye devletinin organlarını aşağılama’ suçlarından gözaltına alındığı ve sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklandığı öğrenildi.

Kristian B. hakkında hazırlanan iddianamenin Antalya 12. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildiği ve ilk duruşmanın 8 Aralık 2020 tarihinde görüleceği bildirildi.

(12/020) “Diyarbakır KCK Ana Davası…

“Diyarbakır KCK Ana Davası” olarak bilinen davada aralarında HDP Mardin Milletvekili Pero Dündar ile HDP Van Milletvekili Tayyip Temel’in de olduğu 38 kişi hakkında Diyarbakır 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde verilen kararların Yargıtay tarafından bozulması üzerine davanın görülmesine 1 Aralık 2020 tarihinde yeniden başlandı. Mahkeme Pero Dündar ve Tayyip Temel ile ilgili milletvekili dokunulmazlığına sahip oldukları gerekçesiyle yapılan yargılamanın durdurulması ve Tayyip Temel ile ilgili yurtdışı yasağının kaldırılması taleplerinin reddetti. Mahkeme duruşmada bulunmayan sanıklar ile ilgili zorla getirme kararı çıkarılmasına hükmederek duruşmayı 13 Nisan 2021 tarihine erteledi.

(12/021) “KCK Basın Davası”…

46 gazeteci hakkında İstanbul 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan ve “KCK Basın Davası” olarak bilinen davanın görülmesine 1 Aralık 2020 tarihinde devam edildi. Mahkeme, avukatların, Çağdaş Ulus hakkında tefrik kararı verilmesi talebini reddetti ve duruşmayı 4 Mart 2021 tarihine erteledi.

(12/022) Ankara’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Gazeteci Hayri Demir hakkında ‘örgüt üyesi olmak’ ve ‘örgüt propagandası yapmak’ iddialarıyla Ankara 15. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 1 Aralık 2020 tarihinde devam edildi. Mahkeme duruşmayı 25 Mart 2021 tarihine erteledi.

(12/023) Adana’da Polis Memurunun Yargılandığı Dava…

Polis memuru M. U. hakkında Serkan Ünal isimli kişinin ölümüyle ilgili Adana 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 1 Aralık 2020 tarihinde görüldü.

Hakkında verilen tutuklama kararı sonrasında sağlık kontrolü için götürüldüğü Adana Devlet Hastanesi’nden kaçmaya çalıştığı iddia edilen Serkan Ünal polis memuru M. U. tarafından sırtından vurulmuştu. Açılan davada mahkemenin verdiği beraat kararı Yargıtay tarafından bozulmuştu.

Mahkeme polis memuru M. U.’yu ‘taksirle öldürme’ suçundan 1 yıl 8 ay hapis cezası ile cezalandırdı ve cezayı erteledi.

(12/024) Hatay’da İnfaz Koruma Memuru İle İlgili Takipsizlik Kararı…

13 Ocak 2020 tarihinde İskenderun T Tipi Cezaevi’nde tutulan Cebrail Ancar isimli bir mahpus ayakta sayım dayatmasını kabul etmediği gerekçesiyle “Devlet geldi ayağa kalk” diyen infaz koruma memurlarının fiziksel şiddetine maruz kalmıştı. Hatay Cumhuriyet Başsavcılığı, infaz koruma memuru E. Y. hakkında yapılan suç duyurusu ile ilgili 1 Aralık 2020 tarihinde takipsizlik kararı verdi.

(12/025) Erişim Engeli Getirilen İnternet İçerikleri…

https://tele1.com.tr/https://www.cumhuriyet.com.tr/https://odatv4.com/https://www.yenicaggazetesi.com.tr/https://eksisozluk.com/, internet sitelerinde Maliye ve Hazine Bakanı Berat Albayrak’ın istifasına ilişkin yer alan haberlere İstanbul Anadolu 1. Sulh Ceza Hakimliği’nin 1 Aralık 2020 tarihli kararı ile kişilik haklarının ihlali gerekçesiyle erişim engeli getirildiği öğrenildi.

1 Aralık 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, Adana’da İl Jandarma Komutanlığı Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’nün talebi üzerine Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun kararı ile Kasım ayı içerisinde 137 internet sitesine erişim engeli getirildiği öğrenildi.

(12/026) Eylem ve Etkinliklerin Yasaklandığı İl…

Hakkari Valiliği 1 Aralık 2020 tarihinde yaptığı açıklama ile il genelinde miting, açık yer toplantıları, gösteri yürüyüşleri, oturma eylemi, protesto eylemi, insan zinciri oluşturarak yapılabilecek protesto/yürüyüşü, açlık grevi, çadır kurma, basın açıklaması, stant açma, imza kampanyası, konser, şenlik, tiyatro, el ilanı, bildiri, broşür dağıtma, afiş/poster asma, sticker yapıştırma vb. türdeki her türlü eylem ve etkinliği 2 Aralık 2020 itibarıyla 15 gün süreyle yasakladı.

(12/027) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan ve Tutuklanan Kişiler…

1 Aralık 2020 tarihinde İzmir merkezli bir soruşturma kapsamında 39 ilde düzenlenen operasyonlarda aralarında muvazzaf askerlerin de olduğu 63 kişi; Urfa merkezli bir soruşturma kapsamında 13 ilde düzenlenen operasyonlarda aralarında muvazzaf askerlerin de olduğu 19 kişi; Antalya’da hakkında yakalama kararı olan bir kişi gözaltına alındı.

(12/028) Covid-19 Salgını…

Sağlık Bakanlığı, 1 Aralık 2020 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 190 kişinin yaşamını yitirdiğini ve 6.101 hastanın tespit edildiğini açıkladı. Açıklamada ayrıca günlük vaka sayısının 30.110 olduğu belirtildi.

Buna göre 1 Aralık 2020 itibarıyla resmi açıklamalara göre salgın nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 13.936, hasta sayısı ise 506.966 oldu.

30 Kasım 2020 tarihinde Kocaeli’de Atilla Yılmaz, Antalya’da eczane teknikeri Belgin Kürşat Toraman, Hatay’da acil servis personeli Ömer Söker olmak üzere 3 sağlık çalışanı Covid-19 nedeniyle yaşamını yitirdi.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.