19 Temmuz 2022 Günlük İnsan Hakları Raporu

84

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

19 Temmuz 2022 Günlük İnsan Hakları Raporu

(07/110) Operasyonlar ve Saldırılar…

İçişleri Bakanlığı, Van’ın Çatak ilçesi kırsal alanında 18 Temmuz 2022 tarihinde Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) birimlerine yönelik gerçekleştirilen bombalı saldırıda 1 askerin (Mustafa Bozkurt) öldüğünü, 1 askerin ise yaralandığını açıkladı.

19 Temmuz 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden Mardin’in Nusaybin ilçesi kırsal alanında TSK birimleri ile HPG militanları arasında çıkan çatışmada 3 militanın öldüğü öğrenildi.

(07/111) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

18 Temmuz 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, Erzurum 1 Nolu Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde tutulan Emrah Yakut isimli mahpusun infaz koruma memurlarının işkence ve diğer kötü muamelesine maruz kaldığı ve ölümle tehdit edildiği öğrenildi.

(07/112) Cezaevinde Açlık Grevi…

18 Temmuz 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, Ağrı Patnos L Tipi Cezaevi’nde tutulan Mahmut Turhallı isimli bir mahpusun maruz kaldığı işkence ve diğer kötü muamele ile hak ihlallerinin sona ermesi talebiyle 6 Temmuz 2022 tarihinden beri açlık grevinde olduğu öğrenildi.

19 Temmuz 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, Adana Kürkçüler F Tipi Cezaevi’nde tutulan siyasi mahpusların maruz kaldıkları işkence ve diğer kötü muamele ile diğer hak ihlallerinin sona ermesi talebiyle 14 Temmuz 2022 tarihinde 5’er günlük dönüşümlü açlık grevine başladığı öğrenildi.

(07/113) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Cevap Verilmedi…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın avukatları tarafından müvekkilleri ile görüşmek için 19 Temmuz 2022 tarihinde yapılan başvuruya Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından herhangi bir cevap verilmediği öğrenildi.

(07/114) İstanbul’da Eyleme Jandarma Müdahalesi…

Koç Üniversitesi işçileri tarafından, verilmeyen sosyal hakları ve ikramiyeleri ile ilgili 18 Temmuz 2022 tarihinde üniversitenin İstanbul’daki kampusu önünde yapılan basın açıklamasını takiben başlatılan nöbet eylemine müdahale eden jandarma aralarında avukat Mehmet Eroldu’nun da olduğu 20 kişiyi gözaltına aldı.

(07/115) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemlerine Polis Müdahalesi…

“İşimi Geri İstiyorum” eylemi kapsamında Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 18 Temmuz 2022 tarihinde yapılan basın açıklamasına müdahale eden polis, eyleme katılanları fiziksel şiddet kullanarak İnsan Hakları Anıtı’nın önünden uzaklaştırdı.

(07/116) Deniz Poyraz Davası…

17 Haziran 2021 tarihinde Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir il binasına yönelik silahlı saldırıda Deniz Poyraz’ın yaşamını yitirmesi ile ilgili olarak Onur Gencer hakkında İzmir 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 18 Temmuz 2022 tarihinde devam edildi.

İddianamede Onur Gencer’in ‘tasarlayarak kasten öldürme’, ‘işyeri dokunulmazlığını ihlal etme’ ve ‘siyasi partiler veya meslek kuruluşlarının kullanımında olan bina, tesis veya eşyaya zarar verme’ suçlarından ağırlaştırılmış müebbet hapis ve 7 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması istenmektedir.

Duruşma görülürken bir kişinin elinde silahla adliye binası önüne gelip “Solcular nerede, solcuları gösterin. Ben polise sıkmam. Getirin onları öldüreceğim” diyerek duruşmaya katılmak için gelenleri tehdit ettiği öğrenildi. Söz konusu kişi polis tarafından gözaltına alındı.

Sanık Onur Gencer duruşmaya katıldı. Mahkeme İzmir Baro Başkanı Özkan Yücel’in sanığa soru sormasına vekâleti olmadığı gerekçesiyle izin vermedi. Karar sonrası yaşanan tartışmalar üzerine mahkeme duruşmaya ara verdi. Sanığın sorgusu ve tanık ifadelerinin ardından mahkeme Onur Gencer’in tutukluluk halinin devamına karar verdi ve duruşmayı 12 Ekim 2022 tarihine erteledi.

(07/117) Ankara’da Akademisyenin Yargılandığı Dava…

Akademisyen Sibel Bekiroğlu hakkında Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 18 Temmuz 2022 tarihinde başlandı. İddianamede Sibel Bekiroğlu’nun ‘örgüt üyesi olmak’ suçundan cezalandırılması istenmektedir. Sibel Bekiroğlu duruşmaya katıldı ve savunma yaptı. Savunmaların ardından mahkeme duruşmayı 8 Aralık 2022 tarihine erteledi.

(07/118) Eylem ve Etkinliklerin Yasaklandığı İller…

Hakkari Valiliği 18 Temmuz 2022 tarihinde yaptığı açıklama ile il genelinde miting, açık hava toplantıları, gösteri yürüyüşleri, oturma eylemi, protesto eylemi, insan zinciri oluşturarak yapılabilecek protesto, yürüyüş ve toplanmalar, halk kürsüleri şeklinde toplantı, halk toplantıları, ses-yayın araçları ile yapılabilecek her türlü sesli ve görsel faaliyetler, açlık grevi, çadır kurma, basın açıklamaları, her türlü stant açma, imza toplama, imza kampanyası, dilek feneri, balon uçurtmak, kamu kurum ve kuruluşları hariç olmak üzere anma töreni, konser, şenlik, tiyatro, sinevizyon ve benzeri faaliyetler, meşale yakma, el ilanı, bildiri, broşür dağıtma, afiş, poster asma ve benzeri eylem ve etkinliklerin 18 Temmuz 2022 itibarıyla 15 gün süreyle yasaklandığını duyurdu.

(07/119) Tunceli’de Yasaklanan Konserler…

18 Temmuz 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, Tunceli’de 20. Munzur Kültür ve Doğa Festivali kapsamında Grup Yorum ve Grup İsyan Ateşi tarafından verilecek iki konserin valilik tarafından yasaklandığı öğrenildi.

(07/120) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan ve Tutuklanan Kişiler…

19 Temmuz 2022 tarihinde Ankara merkezli bir soruşturma kapsamında 6 ilde düzenlenen operasyonlarda 21 kişi; yine Ankara merkezli bir soruşturma kapsamında bir soruşturma kapsamında 9 ilde düzenlenen operasyonlarda 7 kişi; Ankara’da 13 kişi; Adana’da 2 kişi gözaltına alındı.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Yeni Yaşam, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete K(arınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP.