20.1 C
New York kenti
Pazar, Ağustos 14, 2022

19 Şubat 2021 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

19 Şubat 2021 Günlük İnsan Hakları Raporu

(02/264) Ankara’da Kaçırılan Kişiler…

18 Şubat 2021 tarihinde Ankara’da 3 ayrı olayda Türkiye İşçi Partisi (TİP) Ankara il yöneticisi Ali Ayduğan ile Öğrenci Kolektifleri üyeleri Uğurcan Baynal ve S. B.’nin polis olduğu bildirilen kişiler tarafından GBT uygulaması gerekçesiyle durdurulduktan sonra zorla araçlara bindirilerek kaçırıldığı öğrenildi.

Kaçırılma iddialarıyla ilgili olarak Emniyet Müdürlüğü’nü arayan avukatlara polisin “gözaltı ve hastane işleminde gözükmüyor” yanıtı verildiği öğrenildi.

Fiziksel şiddete maruz kaldığı bildirilen Ali Ayduğan aynı gün içinde Ankara’nın Gölbaşı ilçesinde; tehdit edildiği öğrenilen Uğurcan Baynal aynı gün içinde Ankara’nın Pursaklar ilçesinde; yine tehdit edildiği öğrenilen S. B ise aynı gün içinde Ankara’nın Sincan ilçesinde serbest bırakılı.

Konuyla ilgili İnan Hakları Derneği (İHD) Ankara Şubesi’nde düzenlenen basın toplantısında Ali Ayduğan şunları belirtti: “Birkaç soru soracağız diye arkadaşımdan uzaklaştırdılar. Yaka paça arabaya bindirdiler. İki saat boyunca tehdit ederek, fiziksel şiddet uygulayarak arabayla dolaştırdılar. Bir ara Ankara dışına çıktık. Gölbaşı’nda bir sokakta arabayı yavaşlatıp, durdurmadan ‘defol git’ diyerek arabadan attılar. ‘Arkadaşlarına söyle onları da alacağız. Sokakta dolaşamayacaksınız öldürürüz’ diyerek bizi ölümle tehdit ettiler.”

(02/265) Aydın’da Gözaltında İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

18 Şubat 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, 14 Şubat 2021 tarihinde Aydın’ın Söke ilçesinde gözaltına alınan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Söke İlçe Eş Başkanı Sadegül Akalın, Didim ilçesinde gözaltına alınan HDP il yöneticisi Caize Yörücü ile ismi öğrenilemeyen HDP üyesi 2 kadının gözaltında çıplak aramaya maruz kaldığı öğrenildi.

Sadegül Akalın basında yer alan açıklamasında şunları belirtti: “Bizi nezarete atmak için bir odaya aldılar ve çıplak arama yaptılar. Arama odasına ilk girdiğimizde bir kadın polis vardı. Kıyafetlerimizi çıkarmamızı istedi. Ben duruma itiraz ettim. Çıplak aramanın hukuka aykırı ve insanlık dışı bir uygulama olduğunu söyledim. Orada o esnada avukatlarımızda yoktu. Biz ilçe emniyette 2 kadın çıplak aramaya maruz kaldık”.

Caize Yörücü ise şunları söyledi: “Biz 2 kadın ilçede gözaltına alındık. Bizi bir odaya koydular ve kapıyı yarım açık bıraktılar. Kapının önünde 3 ve ya 4 erkek polis vardı. Bizi çırılçıplak soydular, çıplak arama yaptılar. Sonra nezarete atıldık.”

(02/266) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Ret Cevabı…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın avukatları tarafından müvekkilleri ile görüşmek için 18 Şubat 2021 tarihinde Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’na yapılan başvurunun aynı gün içinde Abdullah Öcalan’a getirilen 6 aylık avukat ile görüş yasağı gerekçe gösterilerek reddedildiği öğrenildi

(02/267) Aydın’da Gözaltına Alına HDP Üye ve Yöneticileri…

14 Şubat 2021 tarihinde Aydın’ın ilçelerinde gözaltına alınan 13 kişiden 7’si 18 Şubat 2021 tarihinde polisteki ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı. 6 kişi ise aynı tarihte sevk edildikleri mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Gözaltına alınıp serbest bırakılan kişiler: HDP Parti Meclisi üyesi Ayfer Demirer, HDP Aydın İl Eş Başkanı Aysel Bahtiyar Ünsel, Didim İlçe Eş Başkanı Mehtap Bozkurt, Söke İlçe Eş Başkanı Sadegül Akalın, il yöneticisi Neslihan Arviş, Saadet Açık, Azize Ergün, Nazlı Boza ve Söylemez Akalın.

(02/268) Mardin’de Gözaltına Alınan HDP Yöneticisi ve Diğer Kişiler…

Mardin’de gözaltına alınan HDP Dargeçit eski İlçe Eş Başkanı Mehmet Selim Kılıç 18 Şubat 2021 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından ‘örgüt üyesi olmak’ iddiasıyla tutuklandı. Aynı soruşturma kapsamında gözaltına alınan 27 kişi ise serbest bırakıldı.

(02/269) Urfa’da Gözaltına Alınan Kişi…

12 Şubat 2021 tarihinde Urfa’nın Birecik ilçesinde ‘örgüt propagandası yapmak’ iddiasıyla gözaltına alınan Müslüm Abbas isimli 1 kişi 18 Şubat 2021 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklandı.

(02/270) İstanbul’da Gazetecilerin, Avukatların ve ESP Üyelerinin Yargılandığı Dava…

Aralarında Ezilenlerin Hukuk Bürosu avukatları Sezin Uçar, Özlem Gümüştaş, Gülhan Kaya ve Ali Haydar Doğan, Etkin Haber Ajansı (ETHA) haber müdürü İsminaz Temel ile muhabir Havva Cuştan’ın ve ve Ezilenlerin Sosyalist Partisi üye ve yöneticilerinin olduğu 23 kişi hakkında İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 18 Şubat 2021 tarihinde devam edildi. Mahkeme, sanıklar ile ilgili adli kontrol şartının kaldırılması talebini reddetti ve duruşmayı 25 Mayıs 2021 tarihine ertelendi.

(02/271) Batman’da Sinema Yönetmeninin Yargılandığı Dava…

Yönetmen Veysi Altay ve dönemin Batman Belediyesi Yılmaz Güney Sineması Müdürü Dicle Anter hakkında “Nû Jîn” isimli belgesel filmin 14 Ekim 2015 tarihinde Batman’da yapılan gösterimi nedeniyle Batman 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davada Veysi Altay’a verilen 2 yıl 6 ay ve Dicle Anter’e verilen 2 yıl 1 ay hapis cezalarının bozulması üzerine davanın yeniden görülmesine 18 Şubat 2021 tarihinde yeniden başlandı. Savunmaların ardından mahkeme duruşmayı 3 Haziran 2021 tarihine erteledi.

(02/272) Gazetecinin Başvurusuna İlişkin AYM Kararı…

Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) gazeteci Beyza Kural’ın bireysel başvurusuna ilişkin 12 Ocak 2021 tarihli kararı 18 Şubat 2021 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlandı.

Beyza Kural, 6 Kasım 2015 tarihinde İstanbul Üniversitesi Beyazıt Kampusu önünde yapılan bir eylemi takip ederken ters kelepçe takılarak gözaltına alınmaya çalışılmıştı. Gazeteci olduğunu söylemesi üzerine polis ona “Bundan sonra hiçbir şey eskisi gibi değil artık, bunu öğreteceğiz size” demişti. Beyza Kural diğer gazetecilerin müdahalesi ile gözaltına alınmadan serbest bırakılmıştı.

Beyza Kural’ın bireysel başvurusunu karara bağlayan AYM, Anayasa’nın 26. maddesinde yer alan ifade özgürlüğü ile 28. maddesinde korunan basın özgürlüğünün ve “insan haysiyetiyle bağdaşmayan muamele” yasağının ihlal edildiğine hükmederek Beyza Kural’a 15.000 TL manevi tazminat ödenmesine karar verdi. Mahkeme ayrıca konu ile ilgili yeniden yargılama yapılmak üzere kararın bir örneğinin İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderilmesine hükmetti.

(02/273) Ali el Hemdan Davası…

27 Nisan 2020 tarihinde Adana’nın Seyhan ilçesinde Ali El Hemdan (19) isimli Suriye vatandaşı bir kişinin dur ihtarına uymadığı gerekçesiyle polis tarafından vurularak öldürülmesiyle ilgili polis memuru F. K. hakkında Adana 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 18 Şubat 2021 tarihinde devam edildi.

İddianamede polis memuru F. K.’nin ‘kasten öldürme’ suçundan cezalandırılması istenmektedir.

Hemdan ailesinin katılmadığı duruşmada bir tanık dinlendi. Mahkeme, sanık F. K.’nin avukatlarının itirazı üzerine, duruşmaya Adana Barosu, İHD ve Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) adına katılan avukatların vekaletleri olmadığı gerekçesiyle tanığa soru sorma hakkı olmadığına karar verdi. Mahkeme F. K.’nin tutukluluk halinin devamına karar vererek duruşmayı 27 Mayıs 201 tarihine erteledi.

(02/274) Eylem ve Etkinliklerin Yasaklandığı İl…

Hatay Valiliği 18 Şubat 2021 tarihinde yaptığı açıklama ile il genelinde toplantı ve gösteri yürüyüşü, basın açıklaması, açık ve kapalı yer toplantısı, protesto eylemi, konser, şenlik, festival, miting, çadır kurma, oturma eylemi, stant açma, açlık grevi, anma töreni, afiş asma, el ilanı ve bildiri dağıtma, pankart asma ve benzeri eylem ve etkinlikleri 19 Şubat 2021 itibarıyla 15 gün süreyle yasakladı.

(02/275) Erişim Engeli Getirilen İnternet İçerikleri…

https://www.sozcu.com.trhttps://www.cumhuriyet.com.trhttp://www.diken.com.tr internet sitelerinde yer alan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun bir öğretim görevlisi tarafından tehdit edilmesine ilişkin haberlere Ankara 1. Sulh Ceza Hakimliği’nin 17 Şubat 2021 tarihli kararı ile kişilik haklarının ihlali gerekçesiyle erişim engeli getirildiği öğrenildi.

https://www.cumhuriyet.com.trhttps://t24.com.trhttps://tele1.com.tr internet sitelerinde yer alan, bir iş kadınının parasını almakla suçlanan savcı hakkındaki dosyanın kapatılmasına ilişkin haberine İstanbul Bakırköy 1. Sulh Ceza Hakimliği’nin 18 Şubat 2021 tarihli kararı ile kişilik haklarının ihlali gerekçesiyle erişim engeli getirildiği öğrenildi.

(02/276) Covid-19 Salgını…

Sağlık Bakanlığı, 18 Şubat 2021 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 83 kişinin yaşamını yitirdiğini ve 640 hastanın tespit edildiğini açıkladı. Açıklamada ayrıca günlük vaka sayısının 7.241 olduğu belirtildi.

Buna göre 18 Şubat 2021 itibarıyla resmi açıklamalara göre salgın nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 27.821, vaka sayısı ise 2.616.600 oldu.

18 Şubat 2021 tarihinde Antalya’da Dr. Rıza Uğur Keçecioğlu Covid-19 nedeniyle yaşamını yitirdi.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz