18 Şubat 2021 Günlük İnsan Hakları Raporu

110

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

18 Şubat 2021 Günlük İnsan Hakları Raporu

(02/249) Operasyonlar ve Saldırılar…

17 Şubat 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (İKBY) sınırları içinde bulunan Gara bölgesinde 10 -14 Şubat 2021 tarihleri arasında gerçekleştirilen “Pençe Kartal 2” adı verilen hava ve kara harekatları sonucunda 15 HPG militanının öldüğü öğrenildi.

(02/250) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

17 Şubat 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, Antalya Elmalı T Tipi Cezaevi’nde tutulan İ. A. isimli mahpusun ayakta sayım dayatmasını kabul etmediği için infaz koruma memurlarının fiziksel şiddetine maruz kaldığı öğrenildi. Haberde İ. A.’nın kaldığı koğuştaki diğer bazı mahpusların fiziksel şiddetine de maruz kaldığı belirtildi. Maruz kaldığı fiziksel şiddet sonucu İ. A.’nın elmacık ve çene kemikleri ile kaburgasında kırıkların oluştuğu bildirildi. Konuyla ilgili olarak İ. A. ile görüşen İnsan Hakları Derneği (İHD) Antalya Şubesi’nden avukatlar tarafından hazırlanan raporda şunlar belirtilmektedir: “Koğuşta yapılan ayakta sayım dayatmasına karşı çıktığı için iki günlük hücre cezasının ardından cezaevinin ikinci müdürünün odasına götürüldüğü ve tavrında ısrar edip etmediğinin sorulduğu, ‘O zaman seni başka bir koğuşa gönderiyorum. Orada tavrını sürdürürsün’ dendiğini beyan etmiştir (…) Koğuşta hemen düşmanca bir hava hissettiğini, kısa bir süre sonra 2 kişinin sebepsiz yere kendisini, kameraların görmediği lavabolar bölümüne çekerek, saldırdıklarını, elmacık kemiğinin bu saldırı sonucu kırıldığını, koğuş kapısına vurarak yardım istediğini ve koğuştan çıkarılması için bağırdığını, ancak uzun bir süre kimsenin gelmediğini, geldikten sonra kendisini koğuştan çıkaran görevliler tarafından, koridorda ağır bir şekilde darp edildiğini, kaburgalarının ve çene kemiğinin bu saldırı sonucu kırıldığını, bütün vücudunun ezikliklerle dolu olduğunu, bu şekilde tekrar tek kişilik hücreye atıldığını, ertesi gün hastaneye kaldırıldığını, Elmalı Devlet Hastanesi’nden Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevk edildiğini ve buradaki hekimlerin, ölümden dönmüş olduğunu söylediğini beyan etmiş, devamla 20 Ocak günü Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde ameliyat olduğunu, akabinde bir gece Antalya L Tipi Ceza İnfaz Kurumu’nda kaldığını, buradaki koşulları başlı başına işkence olarak hissettiğini, ameliyatlı, yaralı ve yüksek ateşle küçücük ve yataksız bir hücrede tutulduğunu, hekim veya sağlık personeli görmediği gibi, ağrı kesici ve ateş düşürücü dahi verilmediğini, Elmalı’ya getirildikten sonra da tedavi olmadığını beyan etmiştir.” Raporda ayrıca konuyla ilgili olarak görüşülen cezaevi idaresinin açıklaması da yer almaktadır: “Mahpusun ‘sayım vermeyi’ reddettiği, bu nedenle koğuşunun değiştirildiği, koğuştaki kişilerce darp edildiği, koğuştan çıkarılıp, tek kişilik hücreye götürülürken, kendisini yerlere attığı ve kafasını duvarlara vurmak suretiyle kendi kendini yaraladığı, götürülürken direndiği için memurların orantılı güç kullandığı, personel tarafından darp edilmesinin söz konusu olmadığı beyan edilmiştir.”

17 Şubat 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, Antalya Alanya L Tipi Cezaevi’nde tutulan Ekrem Muhammed Hennan Hamudi ve Yücel Balyacı isimli 2 mahpus hakkında PKK lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin sona erdirilmesi talebiyle Türkiye genelinde cezaevlerinde başlayan süresiz dönüşümlü açlık grevine katılacaklarına dair verdikleri dilekçe gerekçe gösterilerek disiplin soruşturması açıldığı ve soruşturma sonunda 2 mahpusa ‘suç örgütlerinin eğitim ve propaganda faaliyetlerini yapma’ suçundan 11 gün hücre cezası verildiği öğrenildi. Haberde ayrıca Alanya İnfaz Hakimliği’nin bu cezayı kaldırdığı fakat savcılığın itirazı üzerine cezanın Alanya 1. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından onandığı belirtildi.

(02/251) Cezaevindeki Açlık Grevleri ile İlgili Eyleme Polis Engellemesi…

PKK lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin sona erdirilmesi talebiyle cezaevlerinde devam etmekte olan süresiz dönüşümlü açlık grevine dikkat çekmek için 17 Şubat 2021 tarihinde Diyarbakır’ın Bağlar ilçesindeki Koşuyolu Parkı’ndaki İnsan Hakları Anıtı önünde yapılmak istenen basın açıklamasına polis tarafından izin verilmedi. Polisin parka girmesini engellediği grubun bulunduğu yerde oturma eylemi yaptığı öğrenildi.

(02/252) Diyarbakır’da Eyleme Polis Engellemesi…

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi ve Tevgera Jinên Azad (TJA) tarafından “Herkes için Adalet Kampanyası” kapsamında 17 Şubat 2021 tarihinde Diyarbakır’ın Sur ilçesindeki Dağkapı Meydanı’nda yapılmak istenen insan zinciri eylemine polis tarafından izin verilmedi.

(02/253) Yalova’da Gözaltına Alınan HDP Yöneticileri…

14 Şubat 2021 tarihinde Yalova’da yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan HDP il yöneticisi 8 kişiden 5’i 17 Şubat 2021 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklandı. 3 kişi ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

(02/254) Batman’da Gözaltına Alınan HDP Yöneticileri…

15 Şubat 2021 tarihinde Batman’da il ve ilçe binalarına yapılan polis baskının ardından gözaltına alınan HDP Batman İl Eş Başkanları Fatma Ablay ve Ömer Kulpu ile HDP merkez İlçe Eş Başkanı Gurbet Doğan, 17 Şubat 2021 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

(02/255) Mardin’de Gözaltına Alınan Kişiler…

15 Şubat 2021 tarihinde Mardin’de gözaltına alınan 13 kişi 17 Şubat 2021 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından serbest bırakıldı.

(02/256) Şırnak’ta Gözaltına Alınan Kişiler…

15 Şubat 2021 tarihinde Şırnak ve ilçelerinde gözaltına alınan 34 kişiden 2’si 17 Şubat 2021 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklandı. 25 kişi ise serbest bırakıldı. 7 kişinin halen gözaltında olduğu öğrenildi.

(02/257) Van’da Gözaltına Alınan Kişiler…

Van’da gözaltına alınan 28 kişi 17 Şubat 2021 tarihinde polisteki ve savcılıktaki ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

(02/258) Ağrı’da Gözaltına Alınan Kişiler…

Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesinde gözaltına alınan 28 kişiden 2’si 17 Şubat 2021 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklandı. 26 kişi ise serbest bırakıldı.

(02/259) Erzurum’da Sosyal Medya Paylaşımları Gerekçe Gösterilerek Gözaltına Alınan Kişiler…

15 Şubat 2021 tarihinde Erzurum’un Karayazı ilçesinde sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek gözaltına alınan 4 kişi (Merhas Gündüz, Devrim Gündüz, Necati Bülbül ve Cengiz Çetin) polisteki ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

(02/260) Diyarbakır’da Baro Yönetim Kurulu Üyelerinin Yargılandığı Dava…

Diyarbakır Barosu’nun önceki dönem yönetim kurulu üyesi 11 avukat (Ahmet Özmen, Mahsum Bati, Nuşin Uysal Ekinci, Cihan Ülsen, Sertaç Buluttekin, Muhammet Neşet Girasun, Serhat Eren, İmran Gökdere, Velat Alan, Ahmet Dağ ve Nahit Eren) hakkında Diyarbakır 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 17 Şubat 2021 tarihinde devam edildi.

İddianamede avukatların Baro tarafından 24 Nisan 2017 tarihinde yapılan açıklamada “Ermeni Soykırımı” ifadesini kullandıkları, yapılan başka bir açıklamada “Kürdistan” ifadesini kullandıkları ve Hakkari’nin Oğul köyünde 1 sivil kişinin ölümüyle ilgili hazırlanan rapor gerekçesiyle TCK’nin 216. maddesine göre ‘Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme’ ve TCK’nin 301. maddesine göre ‘Türk Milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, devletin kurum ve organlarını aşağılama’ suçlarından cezalandırılmaları istenmektedir.

Mahkeme, savunmaların ardından duruşmayı 25 Haziran 2021 tarihine erteledi.

(02/261) İstanbul’da Sanatçıların Yargılandığı Dava…

Sanatçılar Metin Akpınar ve Müjdat Gezen hakkında 21 Aralık 2018 tarihinde Halk TV’de konuk olarak katıldıkları Halk Arenası programındaki konuşmalarında Cumhurbaşkanı’na hakaret ettikleri iddiası ile İstanbul Anadolu 8. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 17 Şubat 2021 tarihinde devam edildi.

İddianamede Metin Akpınar ve Müjdat Gezen’in ayrı ayrı 4 yıl 8 ay hapis cezası ile cezalandırılması istenmektedir.

Savunmaların ardından mahkeme duruşmayı 1 Mart 2021 tarihine erteledi.

(02/262) Batman’da Yargılanan Kişi…

TJA aktivisti Mekiye Ormancı hakkında Batman 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 17 Şubat 2021 tarihinde devam edildi.

Savunmaların ardından mahkeme Mekiye Ormancı’nın tahliyesine karar vererek duruşmayı ileri bir tarihe erteledi

Mekiye Ormancı 9 Ekim 2018 tarihinde tutuklanmıştı.

(02/263) Erişim Engeli Getirilen İnternet İçerikleri…

https://umutgazetesi19.orghttps://raperinagel21.comhttps://ydgenclik3.nethttps://yenidemokrasi13.net internet sitelerine Diyarbakır 2. Sulh Ceza Hakimliği’nin 16 Şubat 2021 tarihli kararı ile “milli güvenlik ve kamu düzeninin korunması” gerekçesiyle erişim engeli getirildiği öğrenildi.

17 Şubat 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, https://nuceciwan69.com internet sitesine Osmaniye 1. Sulh Ceza Hakimliği’nin 5 Şubat 2021 tarihli kararı, https://nuceciwan70.com internet sitesine ise Maraş 2. Sulh Ceza Hakimliği’nin 10 Şubat 2021 tarihli kararı ile “milli güvenlik ve kamu düzeninin korunması” gerekçesiyle erişim engeli getirildiği öğrenildi.

17 Şubat 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, https://ahval.me internet sitesine Ankara 6. Sulh Ceza Hakimliği’nin, https://partizanmim13 internet sitesine Adana 5. Sulh Ceza Hakimliği’nin, https://alinteri1.org internet sitesine Diyarbakır 3. Sulh Ceza Hakimliği’nin ve https://yenidemokrasi12.net internet sitesine Bursa 2. Sulh Ceza Hakimliği’nin 3 Şubat 2021 tarihli kararları ile “milli güvenlik ve kamu düzeninin korunması” gerekçesiyle erişim engeli getirildiği öğrenildi.

(02/264) Eylem ve Etkinliklerin Yasaklandığı İl…

Van Valiliği 17 Şubat 2021 tarihinde yaptığı açıklama ile il genelinde gösteri yürüyüşü ve açık hava toplantılarını 18 Şubat 2021 itibarıyla 15 gün süreyle yasakladı. Bu karar ile Van’da 21 Kasım 2016 tarihinden bu yana uygulanan eylem ve etkinlik yasağı kesintisiz 1564 güne uzatılmış oldu.

(02/265) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan ve Tutuklanan Kişiler…

17 Şubat 2021 tarihinde İstanbul’da yapılan ev baskınlarında 30 kişi gözaltına alındı.

(02/266) Covid-19 Salgını…

Sağlık Bakanlığı, 17 Şubat 2021 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 86 kişinin yaşamını yitirdiğini ve 649 hastanın tespit edildiğini açıkladı. Açıklamada ayrıca günlük vaka sayısının 7.325 olduğu belirtildi.

Buna göre 17 Şubat 2021 itibarıyla resmi açıklamalara göre salgın nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 27.738, vaka sayısı ise 2.609.389 oldu.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.