18 Aralık 2020 Günlük İnsan Hakları Raporu

85

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

18 Aralık 2020 Günlük İnsan Hakları Raporu

(12/210) Uşak’ta Gözaltında Çıplak Arama İddialarına İlişkin Valilik Açıklaması…

Uşak Emniyet Müdürlüğü’nde 30 kadının çıplak arama dayatmasına maruz kaldığına dair Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu tarafından gündeme getirilen iddialara ilişkin Uşak Valiliği 17 Aralık 2020 tarihinde bir açıklama yaptı ve iddiaları gündeme getiren Ömer Faruk Gergerlioğlu hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını açıkladı.

Valilik yaptığı açıklamada şunları belirtmektedir: “Son günlerde İl Emniyet Müdürlüğümüzün uygulamasını skandal olarak vermeye çalışmak FETÖ terör örgütünün esiri olmuş yayın organlarının ve kişilerin karalama kampanyasıdır (…) Olayla ilgili kamera kayıtları mevcut olup, avukat görüşmelerinde de bu konu hiç gündeme gelmemiştir. Daha sonraki süreçte de herhangi bir şikâyet başvurusu olmamıştır. İlgili milletvekili hakkında suç duyurusunda bulunacağımızı kamuoyuna saygıyla duyururuz.”

31 Ağustos 2020 tarihinde Uşak merkezli bir soruşturma kapsamında gözaltına alınan 30 kişinin gözaltında çıplak aramaya ve “özel görüşme” adı altında psikolojik baskıya maruz kaldıkları öğrenilmiş, Ömer Faruk Gergerlioğlu konuyu 11 Eylül 2020 tarihinde TBMM’de gündeme getirmişti.

(12/211) Cezaevinde Açlık Grevi…

17 Aralık 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden PKK lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin ve maruz kaldıkları hak ihlallerinin sona ermesi talebiyle cezaevlerinde 26 Kasım 2020 tarihinde başlatılan süresiz dönüşümlü açlık grevine aşağıdaki mahpusların katıldığı öğrenildi:

  • Ankara Sincan Kadın Cezaevi: 3 mahpus (Dilan Aslan, Zeynep Sipçik ve Sedef Demir).

(12/212) Şırnak’ta Gözaltına Alınan Gazeteciler…

Mezopotamya Ajansı muhabirleri Zeynep Durgut ve Azad Kaya ile Jinnews muhabirleri Rojda Aydın ve Derya Ren 17 Aralık 2020 tarihinde Şırnak’ın Cizre ilçesindeki bir yol kontrolünde gözaltına alındı.

Zeynep Durgut’un, Van’da gözaltına alınan Osman Şiban ile Servet Turgut’un helikopterden atılması iddiaları ile ilgili haberlere ilişkin Van Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından açılan soruşturma kapsamında gözaltına alındığı öğrenildi. Diğer 3 gazeteci ise aynı gün içinde serbest bırakıldı.

(12/213) İstanbul’a Panele Polis Müdahalesi…

17 Aralık 2020 tarihinde İstanbul’un Sultangazi ilçesinde HDP ilçe binasında düzenlenen “Birleşik Devrimci Mücadele” başlıklı panele polis tarafından engel olundu. Polisin panele katılmak isteyenlere yönelik müdahalesi sonucu 3 kişi fiziksel şiddet kullanılarak gözaltına alındı. Polisin engellemesine rağmen gerçekleştirilen panel sonrasında binadan çıkan HDP il yöneticisi Bilal Basutcu da gözaltına alındı. 4 kişinin Gazi Karakolu’na götürüldüğü öğrenildi.

(12/214) Diyarbakır’da Bildiri Dağıtırken Gözaltına Alınan TİP Üyeleri…

17 Aralık 2020 tarihinde Diyarbakır’da “Sarayın soygununa, asgari yaşama hayır! Asgari değil insanca ücret” başlıklı bildiriyi dağıtan Türkiye İşçi Partisi (TİP) üyelerine müdahale eden polis 4 kişiyi (Kerem Demir, Recep Aşırı, Reyhan Toker ve Murat Danış) gözaltına aldı.

(12/215) Urfa’da Eyleme Polis Müdahalesi…

16 Aralık 2020 tarihinde AKP Urfa İl Binası önünde adalet talebiyle yapılan oturma eylemine müdahale eden polis tarafından gözaltına alınan 2 kişi (Emine Şenyaşar ve Ferit Şenyaşar) 17 Aralık 2020 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. 14 Haziran 2018 tarihinde Urfa’nın Suruç ilçesinde AKP Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın yaptığı esnaf ziyareti sırasında çıkan olaylar sonucu Şenyaşar ailesinden 3 kişi yaşamını yitirmişti.

(12/216) İstanbul’da ‘Cumhurbaşkanı Hakaret’ ve ‘Türk Bayrağını Aşağılama’ İddialarıyla Yargılanan Kişi…

“İzinsiz” mahlaslı bir sokak sanatçısı hakkında İstanbul Kabataş iskelesi çevresine yaptığı bir çizim gerekçe gösterilerek “Türk bayrağını alenen aşağılama” ve “Cumhurbaşkanı’na hakaret” iddialarıyla İstanbul 20 Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 17 Aralık 2020 tarihinde devam edildi.

Duruşmada İstanbul Emniyet Müdürlüğü tarafından mahkemeye yanlış kamera görüntülerinin gönderildiği öğrenildi. Mahkeme duruşmayı 25 Mayıs 2020 tarihine erteledi.

(12/217) Hrant Dink Cinayeti Davası…

Agos gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesinde ihmali ve sorumluluğu bulunan emniyet, istihbarat ve jandarma görevlilerinin aralarında bulunduğu 4’ü tutuklu 85 kişi hakkında İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 17 Aralık 2020 tarihinde devam edildi.

Davanın 14 Aralık 2020 tarihinde görülen duruşmasında savcının esas hakkındaki mütalaasına ilişkin süre talepleri reddedilen Dink ailesinin avukatı bu duruşmada beyan sunmayacaklarını belirtti. Mahkeme duruşmayı 22 Aralık 2020 tarihine erteledi.

(12/218) Erişim Engeli Getirilen İnternet İçerikleri…

https://www.cumhuriyet.com.tr/https://www.sozcu.com.tr/https://odatv4.com/ internet sitelerinde eski bir AKP milletvekilinin bir yakını ile ilgili yer alan haberlere Ankara 7. Sulh Ceza Hakimliği’nin 9 Aralık 2020 tarihli kararı ile kişilik hakları ihlali gerekçesiyle erişim engeli getirildiği öğrenildi.

(12/219) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan ve Tutuklanan Kişiler…

17 Aralık 2020 tarihinde İzmir’de hakkında yakalama kararı olan 1 kişi gözaltına alındı.

(12/220) Covid-19 Salgını…

Sağlık Bakanlığı, 17 Aralık 2020 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 243 kişinin yaşamını yitirdiğini ve 4.209 hastanın tespit edildiğini açıkladı. Açıklamada ayrıca günlük vaka sayısının 30.494 olduğu belirtildi.

Buna göre 17 Aralık 2020 itibarıyla resmi açıklamalara göre salgın nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 17.364, vaka sayısı ise 1.955.680 oldu.

17 Aralık 2020 tarihinde Denizli’de Dr. Cesur Ayaslan, Kayseri’de Mustafa Kütahneci, Ankara’da radyoloji teknisyeni Mete Baltacı, Sakarya’da eczacı Kamer Oktayoğlu ve diş hekimi Güray Bozkurt olmak üzere 5 sağlık çalışanı Covid-19 nedeniyle yaşamını yitirdi.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tradresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu,Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire,BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP.