17 Mart 2021 Günlük İnsan Hakları Raporu

105

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

17 Mart 2021 Günlük İnsan Hakları Raporu

(03/187) Operasyonlar ve Saldırılar…

16 Mart 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, 22 Şubat 2021 tarihinde Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) sınırları içinde yer alan Metina bölgesine yönelik Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından gerçekleştirilen hava harekatında 3 HPG militanının öldüğü öğrenildi.

(03/188) Van’da Kaçırılan Kişi…

16 Mart 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, Halkların Demokratik Partisi (HDP) üyesi olan Sezer Tatar isimli bir kişinin 12 Mart 2021 tarihinde Van’da kendilerini polis olarak tanıtan kişiler tarafından zorla bir araca bindirilerek kaçırıldığı öğrenildi. Araç içinde fiziksel şiddete ve ajanlık dayatmasına maruz kalan Sezer Tatar’ın aynı gün içinde serbest bırakıldığı bildirildi.

Sezer Tatar basında yer alan açıklamasında şunları belirtti: “Daha önce hiç görmediğim 2 kişi arkamdan seslendi. Bu esnada yanıma beyaz araçla bir kişi daha geldi. Gelen kişi benimle konuşmak istedi. Onları tanımadığımı, konuşacak bir şeyimin olmadığını söyledim. Zorla araca bindirmek istediler. Yardım çağırmak için bağırınca beni yumruklamaya başladılar. Araca bindirir bindirmez de kapıları kilitlediler. Telefonumu zorla elimden alıp kapattılar. Kanal Yolu’ndan Belediye Garajı’na kadar götürdüler. (…) İsim yazan yeri kapatarak üzerinde ‘polis’ yazılı kart gösterdiler. ‘Biz seni tanıyoruz, biz devletiz, biz polisiz’ dediler. Yaptıklarının suç olduğunu ve derhal serbest bırakmalarını söylemem üzerine yine hırpalamaya ve tehdit etmeye başladılar (…) Hiçbir şey istemediğimi, beni bir daha rahatsız etmemelerini söyledim. Bir süre sonra mahalleye yakın bir yerde bıraktılar. Bu sırada Pazartesi gününe kadar bana süre verdiklerini söylediler. ‘Ya isteklerimizi kabul edersin ya da senin başına her türlü kötülüğü getirebiliriz. Seni nasıl kaçırdığımızı gördün. Biz devletiz, her türlü sana ulaşırız. Ya bizimle çalışırsın ya da seni hep böyle rahatsız ederiz’ dediler.”

(03/189) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Cevap Verilmedi…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın sağlık durumu ile ilgili sosyal medya hesaplarında çıkan iddialar üzerine avukatları tarafından müvekkilleri ile görüşmek için 15 ve 16 Mart 2021 tarihlerinde yapılan 2 ayrı acil görüşme başvurusuna Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından herhangi bir cevap verilmediği öğrenildi.

Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı iddialarla ilgili 16 Mart 2021 tarihinde yaptığı açıklamada Abdullah Öcalan’ın sağlık durumunun iyi olduğunu belirtti.

(03/190) Urfa’da Eyleme Polis Engellemesi…

14 Haziran 2018 tarihinde Urfa’nın Suruç ilçesinde Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Milletvekili adayı İbrahim Halil Yıldız ve korumaları ile esnaf arasında yaşanan tartışma sonrasında eşi (Hacı Esvet Şenyaşar) ile oğulları (Adil ve Celal Şenyaşar) öldürülen Emine Şenyaşar’ın Urfa Adliyesi’nin bahçesine girmesinin 16 Mart 2021 tarihinde Urfa Cumhuriyet Başsavcılığı’nın kararı ile yasaklandığı öğrenildi. Yasaklama kararı üzerine adliye bahçesine alınmayan Emine Şenyaşar’ın adalet nöbeti eylemini adliyenin giriş kapısında yaptığı bildirildi.

(03/191) İstanbul’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Cumhuriyet gazetesi muhabiri Seyhan Avşar ve Sözcü gazetesinin internet sayfasının eski sorumlu müdürü Necdet Önemli hakkında İstanbul 29. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 16 Mart 2021 tarihinde görüldü.

İddianamede gazetecilerin ‘terörle mücadelede görev almış kişileri hedef gösterme’ suçundan cezalandırılması istenmektedir.

Mahkeme savunmaların ardından 2 gazetecinin beraatına karar verdi.

(03/192) Muğla’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Gazeteci Hakan Aygün hakkında sosyal medya paylaşımlarında ‘dini değerleri aşağıladığı’ gerekçesiyle Bodrum 3. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 16 Mart 2021 tarihinde görüldü.

Mahkeme Hakan Aygün’ü 7 ay 15 gün hapis cezası ile cezalandırdı ve hükmün açıklanmasını geri bıraktı.

Hakan Aygün, sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek 3 Nisan 2020 tarihinde gözaltına alınarak tutuklanmış, 5 Mayıs 2020 tarihinde tahliye edilmişti.

(03/193) İstanbul’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Gazeteci Aziz Oruç ile Ersin Çaksu hakkında KHK ile kapatılan Özgürlükçü Demokrasi gazetesinde çıkan kimi haberler nedeniyle İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 16 Mart 2021 tarihinde devam edildi.

İddianamede 2 kişinin ‘devleti, hükümeti, askeri veya emniyet teşkilatını alenen aşağılama’ suçundan cezalandırılması istenmektedir.

Savunmaların ardından mahkeme duruşmayı 13 Temmuz 2021 tarihine erteledi.

(03/194) İstanbul’da Gazetecilerin Yargılandığı Dava…

Cumhuriyet gazetesi eski muhabiri Alican Uludağ ile gazetenin Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Olcay Büyüktaş Akça hakkında gazetede 22 Kasım 2019 tarihinde yer alan “Emniyet 8 gün önceden Ankara’daki gar katliamı hazırlığını biliyormuş” başlıklı haber nedeniyle İstanbul 32. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 16 Mart 2021 tarihinde devam edildi.

Mahkeme duruşmayı 15 Haziran 2021 tarihine erteledi.

(03/195) HDP Eski Eş Genel Başkanı’nın Yargılandığı Dava…

HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 16 Mart 2021 tarihinde devam edildi.

Selahattin Demirtaş duruşmaya tutulduğu cezaevinden SEGBİS aracılığıyla katıldı. Duruşmada Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin Selahattin Demirtaş’ın derhal serbest bırakılmasına ilişkin kararının dosyaya eklenmemiş olduğu öğrenildi. Mahkeme Selahattin Demirtaş hakkında Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın dosyaya alınması için ilgili mahkemeye yazı yazılmasına, AİHM kararının Türkçe tercümesinin istenmesi için müzekkere yazılmasına ve reddi hakim talebinin değerlendirilmesine karar verdi ve duruşmayı 14 Nisan 2021 tarihine erteledi.

(03/196) Eski Milletvekilinin Yargılandığı Dava…

TBMM’nin 18. ve 19. dönem milletvekili Mahmut Alınak hakkında sosyal medya paylaşımında Cumhurbaşkanı’na hakaret ettiği iddiasıyla Kars 1. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 16 Mart 2021 tarihinde görüldü. Savunmaların ardından mahkeme Mahmut Alınak’ın beratına karar verdi.

(03/197) Ankara’da HDP Üyesinin Yargılandığı Dava…

HDP Gençlik Meclisi üyesi Newroz Gülen hakkında Ankara 27. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 16 Mart 2021 tarihinde devam edildi.

İddianamede Newroz Gülen’in ‘örgüt üyesi olmak’ suçundan cezalandırılması istenmektedir.

Newroz Gülen duruşmaya tutulduğu cezaevinden SEGBİS aracılığıyla katıldı. Savunmaların ardından mahkeme Newroz Gülen’in tahliyesine karar verdi ve duruşmayı 1 Temmuz 2021 tarihine erteledi.

(03/198) Antalya’da Yargılanan Kişiler…

27 kişi hakkında haklarında Antalya 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 16 Mart 2021 tarihinde başlandı.

İddianamede 27 kişinin ‘örgüt üyesi olmak’, ‘örgüt propagandası yapmak’ suçlarından cezalandırılması istenmektedir.

Savunmaların ardından mahkeme duruşmayı 25 Mayıs 2021 tarihine erteledi.

(03/199) Diyarbakır’da Yargılanan Gazeteci ve DTK Üyesi…

Gün TV eski Sorumlu Müdürü Barış Barıştıran, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanlık Divan üyesi Hilmi Aydoğdu ve Mustafa Çukur hakkında, 26 Mart 2016 yılında Diyarbakır’da yapılan DTK kongresinin Gün TV’de canlı yayınlanması gerekçesiyle ‘örgüt propagandası yapmak’ iddiasıyla Diyarbakır 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 16 Mart 2021 tarihinde görüldü.

Mahkeme Mustafa Çukur’un ‘örgüt propagandası yapmak’ suçundan 1 yıl 6 ay 22 gün hapis cezası ile cezalandırdı. Mahkeme Barış Barıştıran ve Hilmi Aydoğdu’nun ise beraatına karar verdi.

(03/200) Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun Milletvekilliğinin Düşürülmesi…

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun milletvekilliği 17 Mart 2021 tarihinde TBMM Genel Kurulu’nda, hakkında açılan davada verilen hapis cezasının okunmasıyla düşürüldü. Ömer Faruk Gergerlioğlu hakkında T24 haber sitesinde yer alan “KCK: AKP çözüm politikası geliştirirse Kürt sorunu bir ayda çözülür” başlıklı haberi kendi sosyal medya hesabı üzerinden paylaştığı gerekçesiyle Kocaeli 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açılmış, 24 Haziran 2018 seçimlerinde Gergerlioğlu milletvekili seçilmiş olmasına rağmen durdurulmamıştı. Yargılama sonucunda Ömer Faruk Gergerlioğlu’na ‘örgüt propagandası yapmak’ suçundan verilen 2 yıl 6 ay hapis cezası 19 Şubat 2021 tarihinde Yargıtay 16. Ceza Dairesi tarafından onanmıştı.

(03/201) HDP’ye Kapatma Davası…

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin 17 Mart 2021 tarihinde HDP’nin kapatılması istemiyle Anayasa Mahkemesi’nde dava açtı. İddianamede “HDP üyelerinin beyan ve eylemleriyle demokratik ve evrensel hukuk kurallarının kabul etmeyeceği şekilde davrandıkları, PKK terör örgütü ve bağlı örgütlerle birlikte hareket ettikleri, örgütün uzantısı olarak faaliyetlerde bulunarak, devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü bozmayı ve ortadan kaldırmayı amaçladıkları” belirtilmektedir.

(03/202) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan ve Tutuklanan Kişiler…

Edirne’de yasadışı yollarla yurtdışına kaçmaya çalıştıkları iddiasıyla gözaltına alınan 3 kişiden 2’si 16 Mart 2021 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklandı. 1 kişi ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

(03/203) Covid-19 Salgını…

Sağlık Bakanlığı, 16 Mart 2021 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 71 kişinin yaşamını yitirdiğini ve 874 hastanın tespit edildiğini açıkladı. Açıklamada ayrıca günlük vaka sayısının 16.749 olduğu belirtildi.

Buna göre 16 Mart 2021 itibarıyla resmi açıklamalara göre salgın nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 29.623 vaka sayısı ise 2.911.642 oldu.

16 Mart 2021 tarihinde İstanbul’da Prof. Dr. Mehmet Ümit Ergenoğlu Covid-19 nedeniyle yaşamını yitirdi.

16 Mart 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, İzmir Kırıklar 1 Nolu F Tipi Cezaevi’nde tutulan 1 mahpusun Covid-19 testinin pozitif çıktığı öğrenildi.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.