17 Aralık 2020 Günlük İnsan Hakları Raporu

105

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

17 Aralık 2020 Günlük İnsan Hakları Raporu

(12/193) Samsun’da Polisin Fiziksel Şiddetine Maruz Kalan Kişi…

16 Aralık 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, 12 Aralık 2020 tarihinde Samsun’un Canik ilçesinde Covid-19 salgını kapsamında alınan önlemlere ilişkin yapılan yol denetimi sırasında Gökhan Pala isimli bir kişi ile polis arasında tartışma çıktığı ve 1 polis memurunun Gökhan Pala’ya yumruk attığı öğrenildi. Maruz kaldığı fiziksel şiddet sonucu Gökhan Pala’nın burnunun kırıldığı ve iç kanama geçirdiği bildirildi.

Gökhan Pala, basında yer alan açıklamasında şunları belirtti: “Yolda çevirme vardı, bizi de durdurdular. Sigara içiyordum arabada, maskem de takılı değildi. Maske takmadığım için ceza uyguladılar, ben de imza atmak istemediğimi söyledim. Motosikletli yunus polisi geldi, bana ters ters bakmaya başladı. Ben de rahatsız oldum, ‘Ne bakıyorsun, bir şey mi oldu?’ dedim. Cevap vermedi, arabayı ve beni aradı, ters hareketler yaptı. Bu sırada esnaf olduğumu söyledim ve dükkanıma çaya çağırdım. Bana sorular sorarak, beni kışkırtmaya çalıştı, sınırlarımı zorlamaya çalıştı. Ama ben ne küfrettim ne de argo bir kelime kullandım. ‘Geleceğim sana çay içmeye’ diyerek kafa salladı. Arabaya binerken, ‘sivil hayatta gel yanımıza, gör nasıl bir insan olduğumuzu’ dedim. Bu sırada kendisi bana yumruk attı (…) Hastaneye gittim, muayene oldum ve rapora, ‘çizik var’ yazıp yolladılar. Oradaki doktordan da şikayetçiyim. Ertesi sabah yüzüm falan şişmişti, başım ağrıyordu. Tekrar Eğitim ve Araştırma Hastanesine gittim ve burnumda kırık olduğunu, iç kanama olduğunu söylediler. Tüm raporlarımı aldım ve bana yumruk atan polis memurundan şikayetçi oldum.”

Söz konusu polis memuru hakkında valilik tarafından soruşturma başlatıldığı öğrenildi.

(12/194) Polisin Ajanlık Dayatmasına Maruz Kalan Kişiler…

16 Aralık 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, İstanbul’da Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) üyesi Havin Özcan’ın gözaltında polisin ajanlık dayatmasına maruz kaldığı öğrenildi.

Konuyla ilgili İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi’nde düzenlenen basın açıklamasında Havin Özcan şunları belirtti: “18 Kasım’da bir arkadaşımla keyfi bir şekilde gözaltına aldık (…) Daha sonrasında görüşmek istediklerini söyleyip sürekli iletişime geçmeye çalıştılar.”

(12/195) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

16 Aralık 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, Antalya Alanya L Tipi Cezaevi’nde PKK lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin sona erdirilmesi talebi ile başlayan açlık grevine katılan ve açlık grevine ilişkin Adalet Bakanlığı’na dilekçe yazan 4 mahpus hakkında disiplin soruşturması açıldığı ve mahpuslara 11’er gün hücre hapis cezası verildiği öğrenildi.

16 Aralık 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, Elazığ 1 Nolu Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde tutulan siyasi mahpusların ajanlık dayatmasına maruz kaldığı, bir mahpusa iki ayda bir sadece bir kitap verildiği, hakkında yasaklama veya toplatma kararı olmamasına rağmen istedikleri dergilerin verilmediği, mahpusların sosyal, sportif ve kültüre haklarının kısıtlandığı, sıcak suyun zaman zaman kesildiği, yemeklerin az ve kalitesiz olduğu öğrenildi.

16 Aralık 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden Elazığ 2 Nolu Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde mahpusların sosyal, sportif ve kültüre haklarının kısıtlandığı, hakkında toplatma kararı olmamasına rağmen kimi gazetelerin ve dışarıdan gönderilen Kürtçe kitapların mahpuslara verilmediği, yemeklerin az ve kalitesiz olduğu öğrenildi.

16 Aralık 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden Elazığ T Tipi Cezaevi’nde mahpuslara verilen yemeklerin az ve kalitesiz olduğu, sosyal, sportif ve kültüre hakların kısıtlandığı öğrenildi.

16 Aralık 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden Elazığ E Tipi Cezaevi’nde mahpuslara verilen yemeklerin az ve kalitesiz olduğu, hafta 2 gün 3’er saat sıcak su verildiği, sosyal, sportif ve kültüre haklarının kısıtlandığı öğrenildi.

16 Aralık 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden Elazığ Kadın Cezaevi’nde siyasi mahpusların havalandırmaya çıktığı sürenin kısıtlandığı, mahpuslara verilen yemeklerin az ve kalitesiz olduğu, sosyal, sportif ve kültüre haklarının kısıtlandığı öğrenildi.

16 Aralık 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, Afyon 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde mahpuslara verilen yemeklerin az ve kalitesiz olduğu öğrenildi.

(12/196) Cezaevinde Sağlık Hakkı Engellenen Mahpus…

16 Aralık 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, Afyon 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde mahpusların revire götürülmediği öğrenildi.

16 Aralık 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden Elazığ 2 Nolu Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde mahpusların revire götürülmediği, hasta bir mahpusun ise bir yıldır kontrolleri için hastaneye götürülmediği öğrenildi.

16 Aralık 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden Elazığ T Tipi Cezaevi’nde mahpusların 8 aydır revire götürülmediği, hasta mahpuslara almaları gereken ilaçların düzenli verilmediği öğrenildi.

16 Aralık 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden Elazığ E Tipi Cezaevi’nde hasta bir mahpusa alması gereken ilaçların düzenli olarak verilmediği öğrenildi.

(12/197) Cezaevinde Açlık Grevi…

16 Aralık 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden PKK lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin ve maruz kaldıkları hak ihlallerinin sona ermesi talebiyle cezaevlerinde 26 Kasım 2020 tarihinde başlatılan süresiz dönüşümlü açlık grevine aşağıdaki mahpusların katıldığı öğrenildi:

  • Kocaeli Kandıra 1 Nolu F Tipi Cezaevi: 2 mahpus (Musa Sertkal, Fehmi Arslan)
  • Bafra T Tipi Cezaevi: 4 mahpus (Kinyas Ataman, Mehmet Yıldırım, Tekin Çakmak, Haluk Özek).

(12/198) Urfa’da Eyleme Polis Müdahalesi…

14 Haziran 2018 tarihinde Urfa’nın Suruç ilçesinde Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın yaptığı esnaf ziyareti sırasında çıkan olaylar sonucu yaşamını yitiren 3 kişinin 2 yakını (Emine Şenyaşar ve Ferit Şanyasar) tarafından AKP Urfa İl Binası önünde yapılan oturma eylemine müdahale eden polis 2 kişiyi gözaltına aldı.

Oturma eylemini takip eden bir gazetecinin de polis tarafından engellendiği öğrenildi.

(12/199) Ankara’da Eyleme Polis Müdahalesi…

16 Aralık 2020 tarihinde, Tarım ve Kredi Kooperatifi tarafından tarlaları ve traktörlerine haciz gelen çiftçilerin yaşadıkları sorunlara ilişkin Türkiye Büyük Millet Meclisi önünde basın açıklaması yapmasına polis tarafından izin verilmedi.

(12/200) İstanbul’da Tutuklanan SGDF Yöneticisi…

15 Aralık 2020 tarihinde hakkındaki bir soruşturma kapsamında ifade vermek üzere gittiği İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde gözaltına alınan ve Ankara’ya götürülen SGDF merkez yürütme kurulu üyesi Okan Danacı, 16 Aralık 2020 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklandı.

(12/201) Adana’da Gözaltına Alınan Kişi…

16 Aralık 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, Adana’da yapılan ev baskınında 1 kişi gözaltına alındığı öğrenildi. Gözaltına alınan kişinin ismi ve gözaltı gerekçesi öğrenilemedi.

(12/202) İstanbul’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Cumhuriyet Gazetesi muhabiri Hazal Ocak, foto muhabir Vedat Arık, Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Olcay Büyüktaş Akça ve Yazı İşleri Müdürü İpek Özbey hakkında Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’un kiraladığı vakıf arazisine yaptırdığı binaların İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yıkılmasına dair yapılan haber nedeniyle İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davan görülmense 16 Aralık 2020 tarihinde devam edildi.

İddianamede gazetecilerin ‘terörle mücadelede görev almış kişileri hedef gösterme’ ve ‘özel hayatın gizliliğini ihlal’ suçlarından cezalandırılmaları istenmektedir.

Savunmaların ardından mahkeme duruşmayı 18 Mart 2021 tarihine erteledi.

(12/203) Diyarbakır’da Rosa Kadın Derneği Üyesinin Yargılandığı Dava…

Tevgera Jinên Azad (TJA) aktivisti ve Rosa Kadın Derneği üyesi Figen Ekti hakkında Diyarbakır 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 16 Aralık 2020 tarihinde devam edildi.

Figen Ekti duruşmaya tutulduğu cezaevinden SEGBİS aracılığıyla katıldı. Mahkeme Figen Ekti’nin tahliyesine karar verdi ve duruşmayı 7 Nisan 2021 tarihine erteledi.

Figen Ekti 14 Temmuz 2020 tarihinde gözaltına alınmış, 17 Temmuz 2020 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklanmıştı.

(12/204) Haklarında Fezleke Hazırlanan Milletvekilleri…

16 Aralık 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden 3 milletvekili hakkında dokunulmazlıklarının kaldırılması talebiyle hazırlanan 4 fezlekenin TBMM’ye gönderildiği öğrenildi. Haklarında fezleke hazırlanan milletvekilleri:

  • Demokratik Bölgeler Partisi Eş Genel Başkanı ve Diyarbakır Milletvekili Salihe Aydeniz (1 fezleke)
  • Demokratik Toplum Kongresi Eş Genel Başkanı ve Ağrı Milletvekili Berdan Öztürk (1 fezleke)
  • HDP Diyarbakır Milletvekili İmam Taşçıer (2 fezleke).

(12/205) Batman’da HDP Üye ve Yöneticilerine Kesilen Para Cezaları…

16 Aralık 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, Batman’da HDP tarafından çeşitli tarihlerde düzenlenen eylemlere katılan kişilere toplam 97 kez ‘sosyal mesafe kurallarına uymadıkları’ ve ‘maske takmadıkları’ gerekçesiyle 3.150 TL ile 900 TL arasında değişen tutarlarda idari para cezası kesildiği öğrenildi.

(12/206) Erişim Engeli Getirilen İnternet İçerikleri…

https://www.a3haber.com/https://abcgazetesi.com/https://halkweb.com.tr/ internet sitelerinde yer alan Cumhurbaşkanı’nın malvarlığı ile ilgili haberlere İstanbul 12. Sulh Ceza Hakimliği’nin 14 Aralık 2020 tarihli kararı ile kişilik hakları ihlali gerekçesiyle erişim engeli getirildiği öğrenildi.

(12/207) Haklarından Toplatma Kararı Verilen Kitaplar…

16 Aralık 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) tarafından yayınlanan “Arpalık: Aile Şirketi” ve “10 Maddede Kıdem Tazminatında Fon Aldatmacası” başlıklı iki kitaba ilişkin Kırşehir Sulh Ceza Hakimliği tarafından verilen toplatma kararının yürütmesi yapılan itiraz üzerine durduruldu.

(12/208) Eylem ve Etkinliklerin Yasaklandığı İl…

Hakkari Valiliği 16 Aralık 2020 tarihinde yaptığı açıklama ile il genelinde miting, açık yer toplantıları, gösteri yürüyüşleri, oturma eylemi, protesto eylemi, insan zinciri, açlık grevi, çadır kurma, basın açıklamaları, her türlü stant açma, imza toplama/imza kampanyası, dilek feneri/balon uçurtma, anma toplantısı/anma töreni, konser, şenlik, tiyatro, skeç, sinevizyon, pandomim ve benzeri her tür eylem ve etkinliği 17 Aralık 2020 tarihinden itibaren 15 gün süreyle yasakladı.

(12/209) Covid-19 Salgını…

Sağlık Bakanlığı, 16 Aralık 2020 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 240 kişinin yaşamını yitirdiğini ve 4.893 hastanın tespit edildiğini açıkladı. Açıklamada ayrıca günlük vaka sayısının 29.718 olduğu belirtildi.

Buna göre 16 Aralık 2020 itibarıyla resmi açıklamalara göre salgın nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 17.121, vaka sayısı ise 1.928.165 oldu.

16 Aralık 2020 tarihinde Ankara’da hemşire Nilüfer Molla Covid-19 nedeniyle yaşamını yitirdi.

16 Aralık 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, Elazığ 2 Nolu Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde son bir ay içinde 15 mahpusun Covid-19 testlerinin pozitif çıktığı öğrenildi.

16 Aralık 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, Urfa T Tipi Cezaevi’nde tutulan ve şeker ve hipertansiyon hastası olduğu bildirilen 1 mahpusun Covid-19 testinin pozitif çıktığı öğrenildi.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tradresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu,Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire,BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP.