16 Eylül 2021 Günlük İnsan Hakları Raporu

94

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

16 Eylül 2021 Günlük İnsan Hakları Raporu

(09/129) Operasyonlar ve Saldırılar…

15 Eylül 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, 3 Eylül 2021 tarihinde Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) sınırları içindeki Avaşin bölgesinde Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) birimleri ile HPG militanları arasında çıkan çatışmada 3 militanın öldüğü öğrenildi.

(09/130) İstanbul’da Eyleme Polis Müdahalesi…

15 Eylül 2021 tarihinde İstanbul’da Şişli Belediye binası önünde yapılan “İşimi Geri İstiyorum” eylemine müdahale eden polis en az 8 kişiyi fiziksel şiddet kullanarak gözaltına aldı.

Müdahale sırasında 3 kişinin (Türkan Albayrak, Ramazan Çelik, Salih Diknel) vücutlarının çeşitli yerlerinden yaralandığı öğrenildi.

Gözaltına alınanlar aynı gün içinde polisteki ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

Gözaltına alınanlardan isimleri öğrenilenler: Türkan Albayrak, Turan Aktaş, Ramazan Çelik, Kahgil Yazar, Merve Demirel, Mehmet Tunçay, Coşkun Öztekin ve Salih Diknel.

(09/131) Diyarbakır’da Eyleme Polis Müdahalesi…

15 Eylül 2021 tarihinde Diyarbakır’ın Lice ilçesinde DEDAŞ’ın sayaçlarını elektrik direklerine taşımasını protesto edenlere polis tazyikli su ve biber gazı ile müdahale etti. Müdahale sonucu gözaltına alınan olmadığı öğrenildi.

(09/132) İstanbul’da Avukatların Yargılandığı Dava…

Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Genel Başkanı Avukat Selçuk Kozağaçlı ve Halkın Hukuk Bürosu üyesi Avukat Barkın Timtik hakkında İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davada verilen kararın Yargıtay 16. Ceza Dairesi’nde bozularak 2 avukat hakkındaki dosyanın İstanbul 18. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam etmekte olan başka bir dosya ile birleştirilmesine karar verilmesi üzerine davanın yeniden görülmesine 15 Eylül 2021 tarihinde devam edildi.

Selçuk Kozağaçlı ve Barkın Timtik duruşmaya katıldı ve savunma yaptı. Savunmaların ardından mahkeme 2 avukatın tutukluluk halinin devamına karar verdi ve duruşmayı 17 Kasım 2021 tarihine erteledi.

İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi tutuksuz yargılanan Ayşegül Çağatay, Yağmur Ereren, Didem Baydar Ünsal, Yaprak Türkmen’in ‘örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek’ suçundan ayrı ayrı 3 yıl 9 ay hapis cezası ile cezalandırılmalarına; aynı suçtan Ahmet Mandacı ile Zehra Özdemir’in ayrı ayrı 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası ile cezalandırılmasına ve haklarına yurtdışı yasağı uygulanmasına karar vermişti. Mahkeme Oya Aslan ile Günay Dağ’ın “firari” olmalarından dolayı savunmalarının alınmamış olması nedeniyle dosyalarının ayrılmasına hükmetmişti. Mahkeme ‘örgüt üyesi olmak’ suçundan Özgür Yılmaz ve Ebru Timtik’in 13 yıl 6 ay; Behiç Aşçı ve Şükriye Erden’in 12 yıl; Engin Gökoğlu, Aytaç Ünsal, Süleyman Gökten’in 10 yıl 6 ay; Aycan Çiçek ve Naciye Demir’in 9 yıl hapis cezası ile cezalandırılmasına hükmetmişti. Yargıtay 3 avukat (Barkın Timtik, Selçuk Kozağaçlı ve Ezgi Çakır) hakkındaki hükümler hariç olmak üzere verilen cezaları onamıştı.

ÇHD ve Halkın Hukuk Bürosu avukatları 8 Kasım 2017 tarihinde gözaltına alınış ve 13 Kasım 2017 tarihinde tutuklanmıştı. Haklarında açılan davanın 14 Eylül 2018 tarihinde görülen duruşmasında 17 avukat hakkında verilen tahliye kararına savcılığın yaptığı itiraz sonucu 6 avukat (Selçuk Kozağaçlı, Ahmet Mandacı, Aytaç Ünsal, Aycan Çiçek, Engin Gökoğlu ve Behiç Aşçı) 16 ve 17 Eylül 2018 tarihlerinde mahkeme tarafından tutuklanmıştı.

(09/133) Urfa’da Sosyal Medya Paylaşımlarında Cumhurbaşkanı’na Hakaret Ettiği İddiasıyla Yargılana Kişi…

Yazar Gökhan Yavuzel hakkında sosyal medya paylaşımlarında ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret ettiği’ iddiasıyla Urfa 4. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 15 Eylül 2021 tarihinde başlandı.

Gökhan Yavuzel duruşmaya katılmadı. Mahkeme Gökhan Yavuzel hakkında yakalama kararı çıkartılmasına karar verdi ve duruşmayı 22 Şubat 2022 tarihine erteledi.

(09/134) Hatay’da Sosyal Medya Paylaşımı Gerekçe Gösterilerek Yargılanan Kişi…

Kadir Sert hakkında HPG militanı olan ablasına ait bir fotoğrafı sosyal medyada paylaştığı gerekçesiyle Hatay 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 15 Eylül 2021 tarihinde başlandı.

Savunmaların ardından mahkeme ilk duruşmada kararını açıkladı ve Kadir Sert’i ‘örgüt propagandası yapmak’ suçundan 1 yıl 3 ay hapis cezası ile cezalandırdı ve hükmün açıklanmasını geri bıraktı.

Basında yer alan haberlerden, Kadir Sert hakkında aynı fotoğrafı paylaştığı gerekçesiyle daha önce de bir dava açıldığı ve davada Kadir Sert’in yine 1 yıl 3 ay hapis cezası ile cezalandırıldığı ve hükmün açıklanmasının geri bırakıldığı öğrenildi.

(09/135) Adıyaman’da Gazeteci Hakkında Açılan Soruşturma…

Gerger Fırat gazetesi Yazı İşleri Müdürü Özgür Boğatekin hakkında Konya’da 7 kişinin yaşamını yitirdiği ırkçı saldırı ile ilgili yaptığı sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek açılan soruşturmada Adıyaman Gerger Cumhuriyet Başsavcılığı’nın takipsizlik kararı verdiği öğrenildi.

(09/136) Batman’da Haklarında Soruşturma Açılan Kişiler…

Batman’da 14 Ağustos 2021 tarihinde düzenlenen miting sırasında çalan Kürtçe parçaya eşlik edip halay çektikleri gerekçesiyle 13 kişi hakkında Batman Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma açıldığı ve bu kişilerin 15 Eylül 2021 tarihinde Batman İl Emniyet Müdürlüğüne giderek ifade verdiği öğrenildi.

(09/137) Eylem ve Etkinliklerin Yasaklandığı İl ve İlçe…

Van Valiliği 15 Eylül 2021 tarihinde yaptığı açıklama ile il genelinde gösteri yürüyüşü ve açık hava toplantılarını 16 Eylül 2021 itibarıyla 15 gün süreyle yasakladı. Valilik basın açıklaması, oturma eylemi ve anket yapılması, çadır ve stant kurulması/açılması, imza kampanyası düzenlenmesi, bildiri, broşür ve el ilanı dağıtılması gibi etkinlikleri ise mülki idarenin iznine bağladı. Bu karar ile Van’da 21 Kasım 2016 tarihinden bu yana uygulanan eylem ve etkinlik yasağı kesintisiz 1774 güne uzatılmış oldu.

(09/138) Erişim Engeli Getirilen İnternet İçerikleri…

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekili Ali Mahir Başarır’ın katıldığı bir programın YouTube’da yayınlanan kaydına ve bu program ile ilgili https://tele1.com.tr ve https://t24.com.tr internet sitelerinde yer alan haberlere kişilik haklarının ihlali gerekçesiyle İstanbul Beykoz Sulh Ceza Hakimliği’nin 10 Eylül 2021 tarihli kararıyla erişim engeli getirildiği öğrenildi.

(09/139) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan ve Tutuklanan Kişiler…

15 Eylül 2021 tarihinde Adana’da yapılan ev baskınlarında 8 kişi gözaltına alındı.

(09/140) Covid-19 Salgını…

Sağlık Bakanlığı, 15 Eylül 2021 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 248 kişinin yaşamını yitirdiğini ve günlük vaka sayısının 28.224 olduğunu açıkladı.

Buna göre 15 Eylül 2021 itibarıyla resmi açıklamalara göre salgın nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 61.067, vaka sayısı ise 6.715.282 oldu.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tradresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu,Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire,BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP.