16 Aralık 2020 Günlük İnsan Hakları Raporu

116

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

16 Aralık 2020 Günlük İnsan Hakları Raporu

(12/175) Manisa’da Irkçı Saldırı…

15 Aralık 2020 tarihinde Manisa’nın Şehzadeler ilçesinde Sabır Söyü isimli bir kişinin telefonda Kürtçe konuştuğu gerekçesiyle 2 kişinin saldırısına uğradığı öğrenildi.

Sabır Söyü basında yer alan açıklamasında şunları belirtti: “Ben fabrikada çalışıyorum. Fabrikanın servisinden saat 17.00 civarından indim. Evime giderken, yolda arkadaşımla telefonla konuşuyordum. Ahmet Bedevi sokağında bulunan tenha bir yerden geçerken 2 kişi yanıma geldi ve bana ‘ Ne diyorsun sen’ diye tepki gösterdiler. Ben de arkadaşımla telefonda Kürtçe konuşuyordum. Telefonu kapattım sonra onlara ‘Ne oldu sizi anlamadım’ dedim. Bana ‘Sen Türkçe konuş seni anlamıyoruz’ dediler. Bana küfür ettiler, laf dalaşına girdik. Bana ‘Ne mutlu Türküm diyene diyeceksin ya da defolup gideceksin’ söylemlerinde bulundular. Ardından beni darp ettiler. Ülkücülere benziyorlardı. Vücudumda darp izleri var. Hastaneye gittim darp raporu aldım. Yarın emniyette gidip şikayetçi olacağım”.

(12/176) Adana’da Polisin Sözlü ve Fiziksel Şiddetine Maruz Kalan Avukat…

15 Aralık 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, avukat Özgür Yakut’un müvekkili ile gittiği Adana İl Emniyet Müdürlüğü’nde polisin fiziksel ve sözlü şiddetine maruz kaldığı öğrenildi.

Özgür Yakut basında yer alan açıklamasında şunları belirtti: “Narkotik Şube’nin bekleme salonunda uzun süre bekletilince bir polise ifade işleminin ne zaman başlayacağını sordum. Bunun üzerine söz konusu polis ‘Sen otur birazdan alınır’ şekilde yanıt verdi. Düzgün hitap etmesini istemem üzerine bu kez ‘Sus lan otur yerine. Ne yapacan lan. Oğlum otur yerine adam ol. Terbiyesiz, yerine otur’ şeklinde hakaretlerde bulunup darp etmek üzere üzerime yürüdü. Diğer polislerin, ‘Bu avukat’ diye uyarıda bulunmaları üzerine hızla bulunduğumuz yerden uzaklaştı. Sonrasında üzerime yürüyen polis gelip benden özür diledi.”

Avukat Özgür Yakut’un konuyla ilgili savcılığa suç duyurusunda bulunduğu öğrenildi.

(12/177) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

15 Aralık 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, Isparta E Tipi Cezaevi’nde tek kişilik hücrede tutulan Cüneyt Gül isimli mahpusun 5 Ağustos 2020 ve 1 Aralık 2020 tarihlerinde 2 kez infaz koruma memurlarının fiziksel şiddetine maruz kaldığı öğrenildi. 1 Aralık 2020 tarihinde meydana gelen olay sonrasında Cüneyt Gül’ün avukatının olayla ilgili Isparta Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunduğu bildirildi.

15 Aralık 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, Kayseri Bünyan 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde PKK lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin sona erdirilmesi talebiyle başlayan açlık grevi ile birlikte yapılan koğuş aramalarının sonrasında mahpuslara ait radyo ve televizyonlara el konulduğu ve mahpuslara gazete verilmediği öğrenildi.

(12/178) Cezaevinde Sağlık Hakkı Engellenen Mahpus…

15 Aralık 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, boyundan aşağısı felçli olan ağır hasta mahpus Abdullah Turan’ın durumunun ağırlaşması üzerine tutulduğu Metris R Tipi Cezaevi’nden Başakşehir Çam ve Şakura Şehir Hastanesi’ne sevk edildiği öğrenildi. Haberde avukatına 14 Aralık 2020 tarihinde ameliyat olacağı söylenen Abdullah Turan’ın söz konusu tarihte ameliyat edilmeden ve tedavisi tamamlanmadan, kendisini muayene eden doktorun aksi yöndeki görüşüne rağmen cezaevine geri götürüldüğü belirtildi.

Abdullah Turan’ın avukatı basında yer alan açıklamasında şunları belirtti: “Turan’ı tedavi eden doktorun ısrarlarına rağmen cezaevine geri götürülüyor. Doktor, müşahede altında kalması gerektiğini söylüyor. Çünkü kaptığı enfeksiyonun ancak hastanede gözetim altında giderilebileceğini dile getiriyor. Bunun için en az 10 gün hastanede kalması gerektiğini belirtiyor. Ancak hastane yönetimi bu durumu dikkate almayarak Turan’ı tekrardan cezaevine gönderiyor. Turan, enfeksiyon gidericiyi 10 gün kullandıktan sonra tekrardan duruma bakacaklar.”

(12/179) Cezaevinde Açlık Grevi…

15 Aralık 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden PKK lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin ve maruz kaldıkları hak ihlallerinin sona ermesi talebiyle cezaevlerinde 26 Kasım 2020 tarihinde başlatılan süresiz dönüşümlü açlık grevine aşağıdaki mahpusların katıldığı öğrenildi:

  • Kayseri Bünyan 2 Nolu T Tipi Cezaevi: 1 mahpus (Mehmet Kurt)

(12/180) Urfa’da Gözaltına Alınan Eski Belediye Meclis Üyesi…

Silvan Belediye Meclisi’nin Halkların Demokratik Partisi’nden (HDP) eski üyesi Hülya Biçen 15 Aralık 2020 tarihinde Urfa’nın Birecik ilçesindeki bir yol kontrolü sırasında gözaltına alındı. Hülya Biçen, aynı gün içinde savcılık ifadesinin ardından serbest bırakıldı.

(12/181) Urfa’da Gözaltına Alınan HDP Yöneticisi…

Urfa’nın Birecik ilçesinde yapılan ev baskınında HDP İlçe Eş Başkanı Ömer Karadağ gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi öğrenilemedi.

(12/182) Ankara’da Eyleme Polis Müdahalesi…

10 Ekim Ankara Katliamı ile ilgili, 16 firari sanık ve Erman Ekici hakkında Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın 15 Aralık 2020 tarihinde görülen duruşmasının ardından 10 Ekim Ankara Katliamı Davası Avukat Komisyonu tarafından Ankara Adliyesi önünde yapılmak istenen basın açıklamasına polis müdahale etti. Gözaltına alınan kimsenin olmadığı müdahale sırasında polisin görüntü alınmasına engel olduğu öğrenildi. Müdahale nedeniyle basına açıklamasının başka bir yerde yapıldığı bildirildi.

(12/183) Aydın’da Afiş Asan EMEP Üyelerine Polis Müdahalesi…

15 Aralık 2020 tarihinde Aydın’ın Didim ve Efeler ilçelerinde Covid-19 salgını kapsamındaki önlemlerle ilgili afiş asan Emek Partisi (EMEP) üyelerine polis müdahale etti. Karakola götürülen EMEP üyesi 9 kişiye Kabahatler Kanunu uyarınca para cezası verildiği öğrenildi.

(12/184) Özgür Gündem Davası…

KHK ile kapatılan Özgür Gündem gazetesi Genel Yayın Yönetmenleri Hüseyin Aykol ile Zana Kaya, sorumlu Yazı İşleri Müdürü İnan Kızılkaya ve siyasetçi Hatip Dicle hakkında İstanbul 22. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 15 Aralık 2020 tarihinde devam edildi. Mahkeme Hatip Dicle hakkındaki yakalama kararının devamına karar verdi ve duruşmayı 4 Mart 2021 tarihine erteledi.

(12/185) Özgür Gündem Davası…

KHK ile kapatılan Özgür Gündem gazetesine destek için “Nöbetçi Genel Yayın Yönetmeliği” kampanyasına katıldığı gerekçesiyle gazeteci Can Dündar ile gazetenin sorumlu yazı işleri müdürü İnan Kızılkaya hakkında İstanbul 22. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 15 Aralık 2020 tarihinde devam edildi. Mahkeme Can Dündar hakkındaki yakalama emrinin infazının ve savunmasının yurt dışından alınmasına yönelik uluslararası istinabe evrakına cevap beklenmesi karar vererek duruşmayı 4 Mart 2021 tarihine erteledi.

(12/186) İstanbul’da Gazetecilerin Yargılandığı Dava…

6 gazeteci (KHK ile kapatılan Dicle Haber Ajansı Haber Müdürü Ömer Çelik ve muhabir Metin Yoksu, Diken haber portalı eski editörü Tunca Öğreten, Birgün gazetesi çalışanı Mahir Kanaat; Yolculuk gazetesi Yazı İşleri Müdürü Eray Sargın ve Etkin Haber Ajansı Haber Müdürü Derya Okatan) hakkında İstanbul 29. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 15 Aralık 2020 tarihinde devam edildi.

İddianamede 6 gazetecinin, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’a ait, Redhack tarafından ulaşılan ve daha sonra internet ortamında yayınlanan elektronik postaları haberleştirdikleri gerekçesiyle ‘örgüt üyesi olmak’, ‘örgüt propagandası yapmak’ ve ‘bilişim sistemini engelleme, bozma, verileri değiştirme veya yok etme’ suçlarından cezalandırılması istenmektedir.

Mahkeme Mahir Kanaat, Ömer Çelik, Metin Yoksu ve Tunca Öğreten hakkındaki yurt dışı çıkış yasağının devamına karar vererek duruşmayı 5 Mayıs 2021 tarihine erteledi.

25 Aralık 2016 tarihinde gözaltına alınan 6 gazeteciden 3’ü 17 Ocak 2017 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklanmıştı. Ömer Çelik davanın 24 Ekim 2017 tarihinde görülen ilk duruşmasında, Tunca Öğreten ve Mahir Kanaat ise davanın 6 Aralık 2017 tarihinde görülen duruşmasında tahliye edilmişti.

(12/187) Mersin’de Gazete Çalışanı ve Diğer Kişilerin Yargılandığı Dava…

Yeni Yaşam gazetesi çalışanı Murat Sekman’ın da aralarında olduğu 11 kişi hakkında Mersin 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 15 Aralık 2020 tarihinde devam edildi.

İddianamede sanıkların ‘örgüt üyesi olmak’ ve ‘örgüt propagandası yapmak’ suçlarından cezalandırmaları istenmektedir.

Savunmaların ardından mahkeme duruşmayı 19 Mart 2021 tarihine erteledi.

(12/188) 10 Ekim Ankara Katliamı Davası…

10 Ekim Ankara Katliamı ile ilgili, 16 firari sanık ve Erman Ekici hakkında Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 15 Aralık Eylül 2020 tarihinde devam edildi.

Mahkeme, sanık Erman Ekici’nin dijital materyallerine ilişkin bilirkişi raporunun getirtilmesi için Gaziantep Ağır Ceza Mahkemesi’ne ve tanık Büşra Şahin’in dinlenmesi için Emniyet Müdürlüğü’ne müzekkere yazılmasına, Erman Ekici’nin tutukluluk halinin devamına karar verdi ve duruşmayı 10 Mart 20210 tarihine erteledi.

10 Ekim Ankara Katliamı ile ilgili açılan davanın 3 Ağustos 2018 tarihinde görülen karar duruşmasında 19 sanık çeşitli suçlardan değişen oranlarda hapis cezası ile cezalandırılmış ve 16 firari sanığın dosyaları ayrılmıştı.

(12/189) Erişim Engeli Getirilen İnternet İçerikleri…

https://www.yenicaggazetesi.com.tr/https://odatv4.com/https://www.milligazete.com.tr/https://sol.org.tr/ internet sitelerinde PTT’deki yolsuzluk iddialarıyla ilgili haberlere Ankara 7. Sulh Ceza Hakimliği’nin 15 Aralık 2020 tarihli kararı ile kişilik hakları ihlali gerekçesiyle erişim engeli getirildiği öğrenildi.

(12/190) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan ve Tutuklanan Kişiler…

15 Aralık 2020 tarihinde Kocaeli merkezli bir soruşturma kapsamında 4 ilde düzenlenen operasyonlarda 11 kişi; Afyon’da 7 kişi gözaltına alındı.

(12/191) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Yargılanan Kişiler…

E. T. isimli bir kişi hakkında Adana 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 15 Aralık 2020 tarihinde görüldü. Mahkeme sanığı ‘örgüt üyesi olmak’ suçundan 6 yıl 3 ay hapis cezası ile cezalandırdı.

H. D. isimli bir kişi hakkında Adana 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 15 Aralık 2020 tarihinde görüldü. Mahkeme sanığı ‘örgüt üyesi olmak’ suçundan 10 yıl hapis cezası ile cezalandırdı.

Ali Emre Öksüz isimli bir kişi hakkında Ankara 21. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 15 Aralık 2020 tarihinde görüldü. Mahkeme sanığı ‘örgüt üyesi olmak’ suçundan 6 yıl 3 ay hapis cezası ile cezalandırdı.

(12/192) Covid-19 Salgını…

Sağlık Bakanlığı, 15 Aralık 2020 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 235 kişinin yaşamını yitirdiğini ve 5.105 hastanın tespit edildiğini açıkladı. Açıklamada ayrıca günlük vaka sayısının 32.102 olduğu belirtildi.

Buna göre 15 Aralık 2020 itibarıyla resmi açıklamalara göre salgın nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 16 bin 881, vaka sayısı ise 1 milyon 898 bin 447 oldu.

15 Aralık 2020 tarihinde İzmir’de Güngör Nişli, Isparta’da Dr. Serdar Gül, Nevşehir’de eczacı Mustafa Kocatmaz, Samsun’da eczacı Zeki Gül, Bursa’da Dr. Cumhur Toker, Adana’da ebe Elif Özer, Ankara’da Prof. Dr. Kerim Çağlı, Kırıkkale’de Ali Ayvalık, Antalya’da diş hekimi Ragıp Hazar olmak üzere 9 sağlık çalışanı Covid-19 nedeniyle yaşamını yitirdi.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tradresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu,Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire,BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP.