16 – 18 Nisan 2022 Günlük İnsan Hakları Raporu

17

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

16 – 18 Nisan 2022 Günlük İnsan Hakları Raporu

(04/201) Hakkari’de Askerin Açtığı Ateş Sonucu Yaşamını Yitiren Kişi…

Tahsin Yalçın (21) isimli bir kişinin 16 Nisan 2022 tarihinde Hakkari’nin Derecik ilçesinde askerin açtığı ateş sonucu yaşamını yitirdiği öğrenildi.

(04/202) Diyarbakır’da Saldırıya Uğrayan TİP Yöneticisi…

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Diyarbakır İl Başkanı Salih Sargın, 14 Nisan 2022 tarihinde evinin önünde kimliği belirsiz 3 kişinin bıçaklı saldırısına uğradığı öğrenildi. Saldırı sonucu Salih Sargın’ın yaralandığı bildirildi.

(04/203) İstanbul’da Saldırıya Uğrayan Sol Parti Üyeleri…

15 Nisan 2022 tarihinde İstanbul’un Maltepe ilçesinde masa açıp bildiri dağıtan Sol Parti üyelerine “burada bu masayı açamazsınız” diyen bir grup tarafından saldırı düzenlendiği öğrenildi. Saldırı sonucu 3 kişinin yaralandığı bildirildi.

(04/204) Operasyonlar ve Saldırılar…

16 Nisan 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, 2022 yılının Şubat ayı içinde Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) sınırları içinde yer alan Kandil bölgesinde 4 HPG militanının öldüğü öğrenildi.

Milli Savunma Bakanlığı (MSB) 17 Nisan 2022 tarihinde IKBY sınırları içindeki bölgelere yönelik “Pençe Kilit” isimli bir askeri operasyon başlatıldığını açıkladı.

(04/205) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

15 Nisan 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, İstanbul Silivri 5 Nolu L Tipi Cezaevi’nde işkence ve diğer kötü muameleye maruz kalan 10 mahpusun farklı cezaevlerine sevk edildikleri öğrenildi. Mahpusların sevk edildikleri cezaevleri: Karabük T Tipi, Manisa Akhisar T Tipi, Bolu T Tipi, Düzce T Tipi, İzmir 1 Nolu T Tipi, Manisa T Tipi, İzmir 2 Nolu F Tipi, Eskişehir H Tipi, Manisa Salihli T Tipi, Kütahya Tavşanlı T Tipi cezaevleri.

(04/206) Cezaevinde Açlık Grevleri…

16 Nisan 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, İstanbul Silivri 6 Nolu L Tipi Cezaevi’nde tutulan Umut Yoloğlu isimli bir mahpusun, açlık grevinde olan Sibel Balaç ve Gökhan Yıldırım’ın taleplerinin kabul edilmesi için 1 aylık açlık grevine başladığı öğrenildi.

17 Nisan 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, İstanbul Silivri 7 Nolu L Tipi Cezaevi’nde tutulan 2 mahpusun maruz kaldıkları hak ihlallerinin sona ermesi talebiyle 10 günlük açlık grevinde başladığı öğrenildi.

18 Nisan 2022 basında yer alan haberlerden, İzmir Kırıklar 2 Nolu F Tipi Cezaevi’nde tutulan Deniz Şah isimli bir mahpusun, açlık grevinde olan Sibel Balaç ve Gökhan Yıldırım’ın taleplerinin kabul edilmesi için 10 günlük açlık grevine başladığı öğrenildi.

(04/207) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Cevap Verilmedi…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın ailesi ve vasisi ile İmralı Cezaevi’nde tutulan Ömer Hayri Konar, Hamili Yıldırım ve Veysi Aktaş’ın aileleri ve vasileri tarafından 15 Nisan 2022 tarihinde yapılan görüşme başvurusuna Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından herhangi bir cevap verilmediği öğrenildi.

(04/208) İstanbul’da Eyleme Polis Müdahalesi…

Tutsaklarla Dayanışma İnisiyatifi (TDİ) üyeleri tarafından 15 Nisan 2022 tarihinde İstanbul’un Bahçelievler ilçesinde bulunan İstanbul Adli Tıp Kurumu önünde yapılan eyleme müdahale eden polis 3 kişiyi (Ertan Çıta, Abdulmelik Yalçın ve Hıdır Sabur) gözaltına aldı. Polisin ayrıca haber takibi yapan gazetecileri de fiziksel şiddet kullanarak eylem alanından uzaklaştırdığı öğrenildi. Gözaltına alınan 3 kişi aynı gün içinde serbest bırakıldı.

(04/209) İstanbul’da Eyleme Polis Müdahalesi…

Hasta mahpuslar ile ilgili İstanbul’un Bahçelievler ilçesinde bulunan İstanbul Adli Tıp Kurumu önünde 15 Nisan 2022 tarihinde yapılmak istenen basın açıklamasına müdahale eden polis 1 kişiyi (Feridun Osmanoğlu) gözaltına aldı.

(04/210) Ankara’da Eylem Sonrasında Gözaltına Alınan Kişi…

17 Nisan 2022 tarihinde Ankara’nın Çankaya ilçesinde 15 Temmuz Darbe Girişimi soruşturmaları kapsamında tutuklanan askeri öğrencilerin yakınları tarafından yapılan basın açıklaması sonrasında, basın açıklamasına destek veren Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu ile konuşan bir kişinin polis tarafından “açıklama bitti” denilerek gözaltına alındığı öğrenildi.

(04/211) Ankara Merkezli Soruşturma Kapsamında Gözaltına Alınan Kişiler…

16 Nisan 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, Ankara merkezli ve “Kobanê Soruşturması” adı altında yürütülen bir soruşturma kapsamında haklarında gözaltı kararı verilen 91 kişinin mal varlıklarına tedbir konulduğu öğrenildi.

13 ile düzenlenen operasyonlarda gözaltına alınan 48 kişinin gözaltı süresinin 4 gün uzatıldığı bildirildi.

Gözaltına alınan kişilerin isimleri: Zeki Çelik, Mehmet Akın, Hafize İpek, Gülüm Bayram, Mehmet Koyuncu, Burhanettin Bedüş, Metin Kılavuz, Fazıl Türk, Selami Turhan, Hasan Uğur Çat, Ülfiye Özcan, Osman Kaya, Navaf Ok, Hüseyin Daş, Fecri Tayfur, Sevim Soylu, Mehmet Mustafa Bilgiç, Şefik Özbey, Necmettin Aslan, Mehmet Sarih Zümrüt, Eyüphan Öcal, Erdal Avcı, Sonay Avcı, Fesih Yalçın, Halis Bilen, Atalay Bayrak, Hakim Güneş, Suphi Güneş, Ümit Güneş, Nizamettin Onar, Mustafa Demir, Nihat Salmış, Nihat Gezici, Murat Kaçar, Halil Aslanlı, Hüseyin Vural, Berat Anlı, Abdullah Bozkoyunlu, Kemal Ünver, Seydoş Danış, Gülşen Duran, Zana Döner, Selçuk Tazgel, Rasim Çelik, Ayşe Kaçar, Murat Demirkıran, İlyas Tekin.

(04/212) Newroz Kutlamaları Gerekçesiyle Gözaltına Alınan Kişiler…

15 Nisan 2022 tarihinde Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Newroz kutlamaları gerekçesiyle başlatılan soruşturma kapsamında gözaltına alınan 66 kişiden Kürtçe yayın yapan Xwebûn gazetesi İmtiyaz Sahibi Kadri Esen ile gazeteci Ali Koçer’in de aralarında olduğu 37 kişi 16 Nisan 2022 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından 5’i adli kontrol şartıyla olmak üzere serbest bırakıldı. 2 kişi (İnanç Mutlu, Faruk Azarkan) ise tutuklandı. 27 kişinin halen gözaltında olduğu öğrenildi.

(04/213) Batman’da Gözaltına Alınan Kişi…

Batman’ın Kozluk ilçesinde 31 Mart 2022 tarihinde gözaltına alındıktan sonra işkence ve diğer kötü muameleye maruz kalan ve sevk edildiği mahkeme tarafından serbest bırakılan ve bunun ardından hakkında yeni deliller olduğu gerekçesiyle tekrar gözaltına alınıp 11 Nisan 2022 tarihinde serbest bırakılan Yahya Karabaş, 15 Nisan 2022 tarihinde adli kontrol şartı kapsamında imza vermek için gittiği Batman İl Emniyet Müdürlüğü’nde savcılığın itirazı üzerine üçüncü kez gözaltına alındı ve sevk edildiği mahkeme tarafından ‘örgüt üyesi olmak’ ve ‘patlayıcı madde bulundurma ve temin etmek’ iddiasıyla tutuklandı.

(04/214) İstanbul’da Sosyal Medya Paylaşımı Gerekçe Gösterilerek Tutuklanan Kişi…

Alp Emeç isimli İYİ Parti Üyesi bir kişinin sonradan sildiği bir sosyal medya paylaşımında Cumhurbaşkanı’na hakaret ettiği gerekçesiyle gözaltına alındığı ve 16 Nisan 2022 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklandığı öğrenildi.

(04/215) İzmir’de Deniz Poyraz’ın Babasının Yargılandığı Dava…

HDP İzmir il binasına yönelik ırkçı saldırıda yaşamını yitiren Deniz Poyraz’ın babası Abdülilah Poyraz hakkında basında yer alan bir röportajı gerekçe gösterilerek İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından ‘örgüt propagandası yapmak’ iddiasıyla iddianame hazırlandığı ve iddianamenin İzmir 15. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildiği öğrenildi. Davanın ilk duruşması 30 Mayıs 2022 tarihinde görülecek.

(04/216) Malatya’da Deva Partisi Binasına Silahlı Saldırı…

16 Nisan 2022 tarihinde Malatya’nın Pütürge ilçesinde Deva Partisi ilçe binasına kimliği belirsiz bir kişi tarafından silahlı saldırı düzenlendiği ve saldırı sonucu binada maddi hasar meydana geldiği öğrenildi.

(04/217) Adana’da HDP Binasına Saldırı…

17 Nisan 2022 tarihinde Adana’da HDP Çukurova ilçe binasına kimliği belirsiz kişi ya da kişiler tarafından saldırı düzenlendiği ve saldırı sonucu binada maddi hasar meydana geldiği öğrenildi.

(04/218) Rize’de İndirilen CHP Afişi…

17 Nisan 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) tarafından Rize’de asılan ve üzerinde “Açıklanan çay alım fiyatı altında alım yapılmasını yasaklayan Çay Kanunu Teklifimiz iktidar ve ortakları tarafından reddedilmiştir” yazan afişlerin polisler tarafından indirildiği öğrenildi.

(04/219) Erişim Engeli Getirilen İnternet İçerikleri…

CHP’li belediyeden ihale alan bir AKP üyesi ile ilgili https://t24.com.tr ve https://www.sozcu.com.tr internet sitelerinde yer alan haberlere Ankara 7. Sulh Ceza Hakimliği’nin 13 Nisan 2022 tarihli kararı ile kişilik hakları gerekçesiyle erişim engeli getirildiği öğrenildi.

(04/220) Covid-19 Salgını…

Sağlık Bakanlığı, 15 Nisan 2022 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 18 kişinin yaşamını yitirdiğini ve günlük vaka sayısının 4.425 olduğunu açıkladı.

Sağlık Bakanlığı, 16 Nisan 2022 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 19 kişinin yaşamını yitirdiğini ve günlük vaka sayısının 4.086 olduğunu açıkladı.

Sağlık Bakanlığı, 17 Nisan 2022 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 17 kişinin yaşamını yitirdiğini ve günlük vaka sayısının 3.268 olduğunu açıkladı.

Buna göre 17 Nisan 2022 itibarıyla resmi açıklamalara göre salgın nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 98.568, vaka sayısı ise 14.994.937 oldu.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tradresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Yeni Yaşam, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP.