15 Nisan 2022 Günlük İnsan Hakları Raporu

20

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

15 Nisan 2022 Günlük İnsan Hakları Raporu

(04/180) Batman’da İşkence ve Diğer Kötü Muameleye Maruz Kalan Avukat ve Diğer Kişi…

14 Nisan 2022 tarihinde Batman Adliyesi’nde bir tutuklunun polisin fiziksel şiddetine maruz kalmasına müdahale eden avukat Orhan Alphan’ın da aynı polisin işkence ve diğer kötü muamelesine maruz kaldığı öğrenildi. İşkence ve diğer kötü muamele sonucu avukatın yüzünden yaralandığı ve sağlık raporu alarak sorumlu polis memuru hakkında suç duyurusunda bulunduğu bildirildi.

(04/181) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

14 Nisan 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, İstanbul Silivri 5 Nolu L Tipi Cezaevi’nde işkence ve diğer kötü muameleye maruz kalan mahpuslardan Abdulmenav Çetin’in Manisa Salihli L Tipi Cezaevi’ne, Coşkun Ağca’nın İzmir Kırıklar 2 Nolu F Tipi Cezaevi’ne sevk edildiği öğrenildi. Haberde ayrıca işkence ve diğer kötü muameleye maruz kalan bir diğer mahpus Halil Kasal’ın İzmir’deki bir hastanede tutulduğu belirtildi.

14 Nisan 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, Afyon T Tipi Cezaevi’nde tutulan Xemgin Karakaş isimli mahpusun infaz koruma memurları tarafından ölümle tehdit edildiği öğrenildi.

14 Nisan 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden Van Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde tutulan Fahrettin İşlek, Fırat Erbağa, Kemal Kahraman, Mehmet Tiryaki isimli dört mahpusun istekleri ve iradeleri dışında başka cezaevlerine sevk edildiği öğrenildi. Haberde mahpusların hangi cezaevlerine sevk edildiğine ilişkin ailelerine bilgilendirme yapılmadığı belirtilmektedir.

15 Nisan 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, Diyarbakır E Tipi Cezaevi’nde koğuş aramaları sırasında mahpuslara ait kişisel eşyaların dağıtıldığı, buna karşı çıkan mahpusların fiziksel şiddete maruz kaldığı öğrenildi. Haberde ayrıca ailelerine maruz kaldıkları işkence ve diğer kötü muameleyi telefonda anlatan mahpusların görüşmelerinin kesildiği belirtildi.

15 Nisan 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, Adana Kürkçüler T Cezaevi’ne sevk edilen Barış Aydın isimli mahpusun cezaevi girişinde çıplak arama dayatmasına maruz kaldığı öğrenildi. Haberde ayrıca Adana Kürkçüler T Cezaevi’nde günlük ihtiyaçları için mahpuslara 50 litre su verildiği belirtildi.

15 Nisan 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, Antep İslahiye T Tipi Cezaevi’nde sayımlarda mahpusların askeri nizamda ayakta durma dayatmasına maruz kaldığı ve bunu kabul etmeyen mahpusların işkence ve diğer kötü muameleye maruz kaldığı öğrenildi.

(04/182) Cezaevinde Sağlık Hakkı Engellenen Mahpuslar…

14 Nisan 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, Samsun Bafra T Tipi Cezaevi’nde hastaneye giden mahpusların ağız içi arama dayatmasına maruz kaldığı ve bunu kabul etmeyen mahpusların hastaneye götürülmediği öğrenildi.

(04/183) Cezaevinde Açlık Grevleri…

14 Nisan 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, Antep İslahiye T Tipi Cezaevi’nde tutulan İlhami İşçi, Uğur Ürün, Zennar Demir ve Hiccet Umui isimli 4 mahpusun maruz kaldıkları hak ihlallerinin sona ermesi talebiyle 6 Nisan 2022 tarihinden beri süresiz dönüşümsüz açlık grevinde olduğu öğrenildi. Haberde ayrıca açlık grevinde olan mahpuslara tuz, şeker ve limon verilmediği belirtildi.

14 Nisan 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, Diyarbakır 1 Nolu Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde tutulan mahpusların maruz kaldıkları hak ihlallerinin sona ermesi talebiyle 3 günlük açlık grevi yapacakları öğrenildi.

(04/184) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Cevap Verilmedi…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın avukatları tarafından müvekkilleri ile görüşmek için 14 Nisan 2022 tarihinde yapılan başvuruya Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından herhangi bir cevap verilmediği öğrenildi.

(04/185) İstanbul’da Eyleme Polis Müdahalesi…

Mahpus yakınları tarafından 14 Nisan 2022 tarihinde İstanbul’da Bakırköy Adliyesi önünde yapılan “Adalet Nöbeti” eylemine müdahale eden polis 2 kişiyi (Fince Akman ve Cemile Karakaş) fiziksel şiddet kullanarak gözaltına aldı. 2 kişi aynı gün içinde serbest bırakıldı.

(04/186) İstanbul’da Eyleme Polis Müdahalesi…

Regl ürünlerine gelen zamları protesto etmek için 14 Nisan 2022 tarihinde İstanbul’un Beyoğlu ilçesindeki İstiklal Caddesi üzerinde yürüyüş yapan kadınlara müdahale eden polis 6 kişiyi gözaltına aldı. Gözaltına alınanlar aynı gün içinde serbest bırakıldı.

(04/187) Adıyaman’da Eyleme Polis Müdahalesi…

14 Nisan 2022 tarihinde Adıyaman’ın Kömür beldesine bağlı Serintepe mahallesine yapılmak istenen mermer ocağını protesto edenlere müdahale eden jandarma 20 kişiyi gözaltına aldı. 20 kişi aynı gün içinde serbest bırakıldı.

(04/188) Şırnak’ta Gözaltına Alınan HDP Yöneticileri…

11 Nisan 2022 tarihinde Şırnak’ın Cizre ilçesinde yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan ve aralarında Halkların Demokratik Partisi (HDP) İlçe Eş Başkanı ve ilçe yöneticilerinin de olduğu 3 kişi (HDP Cizre İlçe Eş Başkanı Mesut Nart, Mehmet Şerif Elçioğlu ve Ahmet Benzer) 14 Nisan 2022 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Aynı soruşturma kapsamında gözaltına alınan 6 kişi ise 13 Nisan 2022 tarihinde adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı.

(04/189) Newroz Kutlamaları Gerekçesiyle Gözaltına Alınan Kişiler…

15 Nisan 2022 tarihinde Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Newroz kutlamaları gerekçesiyle başlatılan soruşturma kapsamında 105 kişi hakkında gözaltı kararı verildiği ve yapılan ev baskılarında aralarında Kürtçe yayın yapan Xwebûn gazetesi İmtiyaz Sahibi Kadri Esen ile gazeteci Ali Koçer’in de olduğu 66 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

(04/190) İzmir’de İnsan Hakları Savunucusu ve Diğer Kişiler Hakkında Açılan Dava…

Boğaziçi Üniversitesi’ne Cumhurbaşkanı tarafından atanan rektörü protesto etmek için 3 Şubat 2021 tarihinde İzmir’de yapılan barışçıl toplantıya yönelik polis müdahalesi sonucu gözaltına alınan insan hakları savunucusu TİHV İzmir Temsilciliği Tıbbi Sekreteri Aytül Uçar ile ÇHD üyesi avukat Erdoğan Akdoğdu’nun da aralarında olduğu 6 kişi (Aytül Uçar, Emine Akbaba, İrem Çelikbaş, avukat Erdoğan Akdoğdu ve İ. T. ile M. K.) hakkında İzmir 49. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın ilk duruşması 15 Nisan 2022 tarihinde görüldü.

İddianamede 6 kişinin ‘2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet’, ‘hakaret’, ‘görevi yaptırmamak için direnme’ suçlarından cezalandırılması istenmektedir.

Salonunun yetersizliği nedeniyle duruşma İzmir 3. Ağır Ceza Mahkemesi salonuna alındı. Mahkeme, sanık avukatlarının, duruşma salonunda izleyici olarak bulunan polis amirlerinin kimlik tespitinin yapılması ve duruşmayı etkileme ihtimalleri nedeniyle salondan çıkarılması talebini reddetti. Sanık avukatlarının derhal beraat ve hukuka aykırı delillerin reddedilmesi yönündeki talepleri de mahkeme tarafından reddedildi. İ. T. ifadesinde barışçıl toplantı ve gösteri hakkını kullanmasının polis müdahalesiyle engellediğini belirtti. Aytül Uçar’ın beyanları sırasında, kendisine işkence ve kötü muamele uygulayan bir polis memurunu duruşma salonunda izleyiciler arasında teşhis etmesi üzerine sanık avukatlarının bu kişinin kimlik tespitinin yapılması talebi reddedildi. Emine Akbaba ifadesinde, gözaltı aracında ters kelepçelendiklerini, hastaneye kadar bu şekilde götürüldüklerini, müşteki polis memurlarından birisinin kendisine yumruk attığını belirtti. M. K. beyanlarında yakın mesafeden gaza maruz kaldığını, yerde tekmelendiğini ve burnunun kırıldığını; avukat Erdoğan Akdoğdu ise ters kelepçe yapılmasına itiraz ettikleri için gözaltına alındığını belirtti. M. K. ayrıca başka bir müdahale sırasında ters kelepçeli iken parmağını kıran polis memurunun Aytül Uçar tarafından teşhis edilen kişi olduğunu ifade etti. Müşteki polis memurlarından biri şikayetini geri aldığını beyan etti. Mahkeme İrem Çelikbaş’ın savunmasının alınması için İstanbul’da yetkili bir mahkemeye yazı yazılmasına, müşteki 3 polis memurunun katılma taleplerinin kabulüne, gözaltı aracında güvenlik kamerası bulunup bulunmadığının tespiti için müzekkere yazılmasına karar verdi ve duruşmayı 24 Haziran 2022 tarihine erteledi.

(04/191) CHP Milletvekilinin Yargılandığı Dava…

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Balıkesir eski Milletvekili Mehmet Tüm hakkında yaptığı konuşmalarda Cumhurbaşkanı’na hakaret ettiği iddiasıyla yargılandığı davada verilen beraat kararını bozan Bursa Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi, Mehmet Tüm’ün 11 ay 20 gün hapis cezası ile cezalandırılmasına karar verdi.

(04/192) Diyarbakır’da Yargılanan HDP Yöneticisi…

HDP merkez yürütme kurulu üyesi Sevim Akdağ hakkında Diyarbakır 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 14 Nisan 2022 tarihinde devam edildi. İddianamede Sevim Akdağ’ın ‘örgüt üyesi olmak’ suçundan cezalandırılması istenmektedir. Mahkeme duruşmayı 6 Eylül 2022 tarihine erteledi.

(04/193) Eskişehir’de Yargılanan Kişiler…

22 Eylül 2021 tarihinde Eskişehir’de düzenlenen “Barınamıyoruz” eylemine yönelik polis müdahalesi sonucu gözaltına alınan 6 kişi hakkında Eskişehir 4. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 14 Nisan 2022 tarihinde görüldü. İddianamede 6 kişinin ‘2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet etme’ suçundan cezalandırılması istenmektedir. Mahkeme 6 kişinin de beraatına karar verdi.

(04/194) İstanbul’da Sanatçının Yargılandığı Dava…

Tiyatro sanatçısı Genco Erkal hakkında ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’ iddiasıyla İstanbul 16. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 14 Nisan 2022 tarihinde görüldü. Mahkeme Genco Erkal’ın beraatına karar verdi.

(04/195) Orhan Günbay Davası…

S. K., O. O., D. K., A. K. isimli 4 polis memuru hakkında 16 Aralık 2019 tarihinde Bitlis’in Ahlat ilçesinde dur ihtarına uymadığı gerekesiyle bir araca açılan ateş sonucu Orhan Günbay isimli kişinin yaşamını yitirmesi ile ilgili Bitlis 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 14 Nisan 2022 tarihinde görüldü.

Mahkeme sanık polis memurlarını ‘kasten öldürme’ suçundan müebbet hapis cezası ile cezalandırdı ve daha sonra bu cezayı “iyi hal” gerekçesiyle 25 yıla indirdi. Mahkeme ayrıca sanık polis memurları hakkında tutuklama kararı verdi.

(04/196) Gezi Davası…

17 kişi hakkında 2013 yılındaki Gezi Parkı eylemleri nedeniyle İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın 15 Nisan 2022 tarihinde yapılan aylık tutukluluk incelemesinde mahkeme, Osman Kavala’nın hukuki durumunda bir değişiklik olmaması gerekçesiyle oy çokluğuyla tutukluluğunun devamına karar verdi. Bir üye hakimin, Osman Kavala’nın adli kontrol tedbiriyle tahliye edilmesi yönünde görüş bildirerek karara şerh düştüğü öğrenildi.

Gezi Davası olarak bilinen davada verilen beraat kararının Yargıtay 16. Ceza Dairesi tarafından bozulması üzerine davanın yeniden görülmesine başlanmış ve 8 Ekim 2021 tarihinde Çarşı Davası olarak bilinen davayla birleştirilmesi ile davada yargılananların sayısı 52 olmuştu. Ancak mahkeme 21 Şubat 2022 tarihinde görülen duruşmada dosyaların yeniden ayrılmasına hükmetmişti. 1 Kasım 2017 tarihinde tutuklanan Osman Kavala, Gezi eylemleri ile ilgili davada 18 Şubat 2020 tarihinde verilen beraat kararına rağmen, hakkında 2016 yılındaki darbe girişimi ile ilgili açılan başka bir soruşturma gerekçe gösterilerek cezaevinden tahliye edilmeden yeniden tutuklanmıştı.

(04/197) Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri’nin Osman Kavala Görüşü…

Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri Dunja Mijatovic, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) Osman Kavala kararının uygulanışının denetimi kapsamında Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi tarafından 2 Şubat 2022 tarihinde başlatılan ihlal prosedüründe müdahil taraf olarak 14 Nisan 2022 tarihinde görüş sundu.

Mijatovic, AİHM’ye ilettiği görüşte, Osman Kavala’nın serbest bırakılmamasının AİHM kararını yerine getirme yükümlülüğüne aykırı olduğunu belirterek “casusluk suçlaması sadece Kavala’yı hapiste tutma amacıyla yerleştirildi. Bu ve savcının tutuklama talebinin zamanlaması bu amacın AİHM’nin bağlayıcı bir kararını yerine getirmenin üstünde tutulduğunu açıkça göstermektedir” ifadelerini kullandı.

(04/198) Kocaeli’de İndirilen Pankart…

14 Nisan 2022 tarihinde Kocaeli’de HDP Darıca ilçe binasına asılan ve üzerinde “Öldükçe Çoğalırız” yazılı pankartın savcılık kararı ile indirildiği öğrenildi.

(04/199) Erişim Engeli Getirilen İnternet İçerikleri…

Etkin Haber Ajansı’na ait www.etha35.com internet sitesine Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun 14 Nisan 2022 tarihli kararıyla erişim engeli getirildiği öğrenildi.

(04/200) Covid-19 Salgını…

Sağlık Bakanlığı, 14 Nisan 2022 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 21 kişinin yaşamını yitirdiğini ve günlük vaka sayısının 5.127 olduğunu açıkladı.

Buna göre 14 Nisan 2022 itibarıyla resmi açıklamalara göre salgın nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 98.514, vaka sayısı ise 14.983.158 oldu.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tradresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Yeni Yaşam, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP.