14 Nisan 2022 Günlük İnsan Hakları Raporu

22

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

14 Nisan 2022 Günlük İnsan Hakları Raporu

(04/161) Şırnak’ta Buldukları Cismin Patlaması Soncu Yaralanan Çocuklar…

14 Nisan 2022 tarihinde Şırnak’ın İdil ilçesinde buldukları bir cismin patlaması sonucu S. E. (15, e) ve Murat E. (15, e) isimli 2 çocuk yaralandı.

(04/162) Ankara’da İşkence ve Diğer Kötü Muameleye Maruz Kalan Kişi…

13 Nisan 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, Şahin Turgut isimli bir kişinin 30 Mart 2022 tarihinde Ankara’da gittiği bir restoranda polisin işkence ve diğer kötü muamelesine maruz kaldığı öğrenildi.

Basında yer alan haberlerde Şahin Turgut tarafından yapılan suç duyurusunda şu ifadeler yer almaktadır: “Olay 30 Mart Çarşamba akşamı saat 17.30 ile 19.00 arasında yaşandı. Beraberimdeki 3 kişi ile yemek yediğim restorana gelen 15-20 kadar polis, doğrudan masamıza yöneldi. Polisler arasında bulunan bir başkomiser, burada bana ‘Sana buralarda gezmeyeceksin demedik mi? Kalkıp gideceksin, size burada hayat yok, bunu öğreneceksin’ dedi. Kimseye rahatsızlık vermediğimizi, sadece yemek yediğimizi söylemem üzerine polisler, önce ‘GBT yapacağız’ diyerek masadaki diğer kişilerin kimliklerini topladılar. Ardından da başkomiserin talimatıyla beni üst katta bulunan ve kameraların görmediği mutfağa götürdüler. Polislerin bir kısmı restoran içinde kalırken, 4-5 kadar polis de mutfak bölümüne geçti. Burada plastik kelepçe ile arkadan kelepçelendim. Başkomiser elinde bulunan telsizle yüzüme vurdu. Daha sonra mutfakta bulunan diğer polisler de beni darp etti. Mutfaktan gelen bağrışma sesleri üzerine restoranda bulunan arkadaşlarım içeri girmek istese de mutfak dışında kalan polisler buna engel oldu.”

(04/163) Şırnak’ta İşkence ve Diğer Kötü Muameleye Maruz Kalan Kişi…

13 Nisan 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, 11 Nisan 2022 tarihinde Şırnak’ın Cizre ilçesinde bir eve yapılan polis baskını sırasında Behiye Dalmış isimli 1 kişinin polisin fiziksel şiddetine maruz kalığı öğrenildi.

Behiye Dalmış basında yer alan açıklamasında şunları belirtti: “Kapı sesini duyduğumda açmak için kalktım. Kapıyı açacağımı söylememe rağmen kapıyı zorlayarak açıp, binaya girdiler. Kapı yerinden çıktı. Binaya girdikten sonra oğlumu sordular, üst katta dedim (…) Evde torunlarım vardı, korkmasınlar diye onları alıp eve getirecektim. Polisler beni durdurdu ve içeri girmeme izin vermediler. Sonra tekmeyle iki kere sırtıma ve bir kere de karnıma vurdu.”

(04/164) Ankara’da Eyleme Polis Müdahalesi…

Çankaya Belediyesi’ndeki işine son verilen Yasin Keskin isimli bir kişinin işe geri alınma talebiyle 13 Nisan 2022 tarihinde Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Merkezi önünde yaptığı eyleme müdahale eden polis, Yasin Keskin ve destek için gelen Mustafa Feroğlu’nu fiziksel şiddet kullanarak gözaltına aldı. Müdahale sonucu 2 kişinin de yüzlerinden yaralandığı bildirildi. 2 kişi aynı gün içinde serbest bırakıldı.

(04/165) Şırnak’ta Gözaltına Alınan HDP Yöneticileri…

11 Nisan 2021 tarihinde Şırnak’ın Cizre ilçesinde yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan ve aralarında Halkların Demokratik Partisi (HDP) İlçe Eş Başkanı ve yöneticilerinin de olduğu 9 kişiden 6’sı 13 Nisan 2022 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. HDP Cizre İlçe Eş Başkanı Mesut Nart’ın da aralarında olduğu 3 kişinin halen gözaltında olduğu öğrenildi.

Gözaltına alınanların isimleri: Esmer Çıkmaz, HDP Cizre İlçe Eş Başkanı Mesut Nart, Maruf Eliş, Osman Küçük, Zeliha Yardak, Şerif Elçioğlu, Ahmet Benzer, Hacı Dalmış, Ahmet Beğenir, Burhan Dalmış.

(04/166) Ağrı’da Gözaltına Alınan Kişiler…

14 Nisan 2022 tarihinde Ağrı’nın Diyadin ilçesinde yapılan ev baskınlarında 5 kişi (Kazım Çiçek, Cüneyt Kaya, Ümit Yıldız, İsa Mirboğa ve Halis Bakır) gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi öğrenilemedi.

(04/167) Van’da Fiziksel Şiddete Maruz Kalan Kişiye Açılan Soruşturma…

8 Nisan 2022 tarihinde Van’da sokakta çay sattığı için belediye zabıtalarının fiziksel şiddetine maruz kalan ve yaralanan yüzde 65 engelli Uğur Acar hakkında, Van Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından ‘görevi yaptırmamak için direnmek’ ve ‘görevli memura mukavemet’ gerekçeleriyle soruşturma açıldığı 13 Nisan 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden öğrenildi.

(04/168) İstanbul’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Gazeteci Ceren Sözeri hakkında “AKP’ye kim oy kaybettirdi” başlıklı yazısı nedeniyle Turkuvaz Medya Grubu Yönetim Kurulu Başkan Vekili Serhat Albayrak’ın şikâyetiyle İstanbul 2. Asliye Ticaret Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 13 Nisan 2022 tarihinde devam edildi. Mahkeme duruşmayı 5 Ekim 2022 tarihine erteledi.

(04/169) İstanbul’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Sendika.org haber sitesinde “TRT onurlandırıldı: Türkiye’nin ‘terörist’ saydığı HTŞ’den plaket aldılar” başlıklı haber nedeniyle site editörü Ali Engin Demirhan hakkında İstanbul 8. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde açılan davada tazminat talebinin reddedilmesine ilişkin istinaf başvurusunu 13 Nisan 2022 tarihinde karara bağlayan İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 4. Hukuk Dairesi, mahkemenin kararını kaldırdı ve Ali Engin Demirhan’ın TRT’ye 20.000 TL tazminat ödemesine hükmetti.

(04/170) Milletvekili Hakkında Açılan Soruşturma…

13 Nisan 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, “Kobanê Soruşturması” kapsamında HDP üye ve yöneticilerinin gözaltına alınmasını protesto etmek için 12 Nisan 2022 tarihinde İstanbul’un Kadıköy ilçesinde yapılan basın açıklamasına yönelik polis müdahalesi sırasında fiziksel şiddete maruz kalan ve tekerlekli sandalyesinden düşen Musa Piroğlu hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından ‘kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret’ iddiasıyla soruşturma açıldığı öğrenildi.

(04/171) Halkevleri Yöneticisinin Cumhurbaşkanı’na Hakaret İddiasıyla Yargılandığı Dava…

Halkevleri merkez yürütme kurulu üyesi ve Ya Kanal Ya İstanbul Koordinasyonu üyesi Rüya Kurtuluş hakkında katıldığı bir basın açıklamasında yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanı’na hakaret ettiği iddiasıyla İstanbul 48. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 14 Nisan 2022 tarihinde devam edildi. Mahkeme duruşmayı 7 Temmuz 2022 tarihine erteledi.

(04/172) Halkevleri Üyelerinin Yargılandığı Dava…

Halkevleri üyesi 16 kişi (Doğan Barış Halidi, Ebru Akeloğlu, Egemen Ulucan, Elif Yerlikaya, Emine Akbaba, Erdem Engin, Erem Aktaş, Evrim Çakır, Eyüp Ulucan, Fatma Pınar Usta, Gizem Coşkun, Özgün Avcı, Serdar Yurteri Türkmen, Seval Ekşici, Uğur Demir, Uğurcan Akyol) hakkında, 25 Ekim 2022 tarihinde İzmir’in Karşıyaka ilçesinde ekonomik krizle ilgili yaptıkları basın açıklaması gerekçesiyle ‘2911 Sayılı Kanun’a muhalefet’ iddiasıyla İzmir Karşıyaka 8. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 8 Nisan 2022 tarihinde görüldü. Mahkeme 16 kişinin beraatına hükmetti.

(04/173) Halkevleri Üyelerinin 1 Mayıs Eylemi Nedeniyle Yargılandığı Dava…

Halkevleri üyesi 7 kişi (Betül Baysan, Büşra Sarıçam, Cansu Ekmen, Fatma Alökmen, Melisa Caymaz, Öznur Acar Odabaş, Sibel Yaşar) 1 Mayıs 2021 tarihinde İzmir’in Buca ilçesinde yürüyüş yaptıkları gerekçesiyle ‘2911 Sayılı Kanun’a muhalefet’ iddiasıyla İzmir 22. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 13 Nisan 2022 tarihinde görüldü. Mahkeme 7 kişinin beraatına hükmetti.

(04/174) Diyarbakır’da HDP Üyesinin Yargılandığı Dava…

HDP basın çalışanı Vedat Dağ hakkında Diyarbakır 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine karar duruşması 13 Nisan 2022 tarihinde görüldü.

Mahkeme Vedat Dağ’ı ‘örgüt üyesi olmak’ suçundan 6 yıl 3 ay, ‘örgüt propagandası yapmak’ suçundan 1 yıl 6 ay ve ‘tehdit’ suçundan 2 yıl 6 ay olmak üzere toplam 10 yıl 3 ay hapis cezası ile cezalandırdı.

(04/175) Tarlabaşı Toplumunu Destekleme Derneği Hakkında Açılan Dava…

Tarlabaşı Toplumunu Destekleme Derneği hakkında, derneğin çalışma sürdürdüğü Tarlabaşı Toplum Merkezi’nin faaliyetlerini sonlandırması gerekçesiyle İstanbul Valiliği tarafından açılan “yokluğun tespiti” davasının görülmesine 14 Nisan 2022 tarihinde İstanbul 8. Sulh Hukuk Mahkemesi’nde başlandı.

Duruşmada Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı adına görevli avukat davaya müdahil olma talebinde bulundu. Dernek avukatlarının savunmalarının ardından mahkeme Bakanlığın müdahil olma talebine ilişkin dilekçesini dosyaya sunmasına karar verdi ve duruşmayı 29 Eylül 2022 tarihine erteledi.

(04/176) Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Derneği’ne Açılan Kapatma Davası…

13 Nisan 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Derneği’ne “kadın haklarını savunmak kisvesi altında aile mevhumunu yok sayarak aile yapısını parçaladığı” şeklindeki kimi şikayet dilekçeleri ve dernek yöneticileri hakkında açılmış soruşturmalar gerekçe gösterilerek kapatma davası açıldığı öğrenildi. Basında yer alan haberlerde, İstanbul Valiliği İl Dernekler Müdürlüğü’nün 29 Mart 2018 tarihinde İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na derneği kapatılması talebinde bulunduğu, savcılığın iddianameyi 2 Aralık 2021 tarihinde hazırladığı belirtildi.

(04/177) Eylem ve Etkinliklerin Yasaklandığı İl…

Van Valiliği 13 Nisan 2022 tarihinde yaptığı açıklama ile il genelinde gösteri yürüyüşü ve açık hava toplantılarını 30 Mart 2022 itibarıyla 15 gün süreyle yasakladı. Valilik basın açıklaması, oturma eylemi ve anket yapılması, çadır ve stant kurulması/açılması, imza kampanyası düzenlenmesi, bildiri, broşür ve el ilanı dağıtılması gibi etkinlikleri ise mülki idarenin iznine bağladı. Bu karar ile Van’da 21 Kasım 2016 tarihinden bu yana uygulanan eylem ve etkinlik yasağı kesintisiz 1984 güne uzatılmış oldu.

(04/178) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan ve Tutuklanan Kişiler…

13 Nisan 2022 tarihinde İstanbul merkezli bir soruşturma kapsamında 10 ilde düzenlenen operasyonlarda 21 kişi gözaltına alındı.

(04/179) Covid-19 Salgını…

Sağlık Bakanlığı, 13 Nisan 2022 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 31 kişinin yaşamını yitirdiğini ve günlük vaka sayısının 5.529 olduğunu açıkladı.

Buna göre 12 Nisan 2022 itibarıyla resmi açıklamalara göre salgın nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 98.493, vaka sayısı ise 14.978.031 oldu.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tradresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Yeni Yaşam, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP.