14 Eylül 2021 Günlük İnsan Hakları Raporu

93

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

14 Eylül 2021 Günlük İnsan Hakları Raporu

(09/100) Operasyonlar ve Saldırılar…

13 Eylül 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden 23 Ağustos 2021 tarihinde Şırnak kırsal alanında Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) birimleri ile HPG militanları arasında çıkan çatışmada 1 militanın; 14 Mart 2021 ve 29 Mart 2021 tarihlerinde Suriye’de 2 HPG militanının öldüğü öğrenildi.

(09/101) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Cevap Verilmedi…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın avukatları tarafından 13 Eylül 2021 tarihinde yapılan görüşme başvurusuna Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından herhangi bir cevap verilmediği öğrenildi.

(09/102) Ankara’da Polis Tarafından Engellenen Eylem…

8 Temmuz 2018’de Çorlu’da meydana gelen tren faciasında hayatını kaybedenlerin ailelerinin yargılandığı davanın 13 Eylül 2021 tarihinde görülen duruşması sonrasında yapılmak istenen basın açıklamasına polis tarafından izin verilmedi.

(09/103) Mersin’de Gözaltına Alınan İnsan Hakları Savunucusu…

Sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek Mersin’de gözaltına alınan İnsan Hakları Derneği (İHD) Mersin Şubesi yöneticisi Tahir Tüyben 13 Eylül 2021 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

(09/104) İstanbul’da Gözaltına Alınan Gazeteci…

Etkin Haber Ajansı muhabiri Tunahan Turhan, Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) üye ve yöneticilerine yönelik Ankara merkezli bir soruşturma kapsamında 13 Eylül 2021 tarihinde İstanbul’da gözaltına alındı.

Soruşturma kapsamında gözaltına alınanların sayısının 18’e çıktığı ve gözaltı süresinin 4 gün uzatıldığı öğrenildi.

(09/105) Tekirdağ’da Afiş Astıkları İçin TAYAD Üyeleri…

13 Eylül 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, 6 Eylül 2021 tarihinde Tekirdağ’da hasta mahpus Ali Osman Köse’nin serbest bırakılmasını talep eden afişleri astıkları için gözaltına alınan TAYAD üyesi 3 kişinin (Karip Polat, Bengisu Demirel ve Orhan Şahin) 9 Eylül 2021 tarihinde tutuklandıkları öğrenildi.

(09/106) Diyarbakır’da TJA Sözcüsünün Yargılandığı Dava…

Özgür Kadın Hareketi (TJA) Dönem Sözcüsü Ayşe Gökkan hakkında Diyarbakır 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 13 Eylül 2021 tarihinde devam edildi.

İddianamede Ayşe Gökkan’ın ‘örgüt üyesi olmak’ ve ‘örgüt propagandası yapmak’ suçlarından cezalandırılması istenmektedir.

Ayşe Gökkan duruşmaya katıldı. Ayşe Gökkan savunmasında iddianamenin kendisine verilmediğini belirterek hakkındaki suçlamalara yanıt vermek için ek süre talebinde bulundu. Ayşe Gökkan’ın savunmasında sonra avukat Berfin Gökkan ile mahkeme başkanı arasında bir tartışma yaşandığı ve tartışma sonrasında mahkeme salona polis çağrıldığı öğrenildi. Mahkeme Ayşe Gökkan’ın savunma için ek süre talebini reddetti. Mahkeme başkanının avukatlara yönelik tutumuna itiraz eden Diyarbakır Barosu Başkanı Nahit Eren’in sözünün mahkeme başkanı tarafından kesildiği ve daha sonra Nahit Eren ve Mehdi Özdemir’in mahkeme başkanının talimatı ile polis tarafından zorla mahkeme salonundan çıkartıldığı bildirildi.

Avukatların mahkeme salonundan çıkartılmasına itiraz edenlerin de polisin fiziksel şiddetine maruz kaldığı öğrenildi. Verilen aranın ardından duruşma salonuna sadece Ayşe Gökkan’ın avukatlarının girmesine izin verildi. Mahkeme, avukatların duruşmanın ertelenmesi yönündeki talebini ve daha sonra reddi hakim talebini reddetti. Mahkeme Ayşe Gökkan’ın tutukluluk halinin devamına, duruşmada yaşananlarla ilgili Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunulmasına karar vererek duruşmayı 20 Ekim 2021 tarihine erteledi.

Diyarbakır Barosu Başkanı Nahit Eren mahkeme salonunda yaşananlara ilişkin olarak şu açıklamayı yaptı: “Ben mahkeme heyeti ile görüşmeye gelmeden önce zaten meslektaşlarıma yönelik polisleri çağırıp, ‘bunları yaka paça dışarı atın’ denilmiş. Ben de duruşma salonunda gözlem amaçlı beklerken mahkeme başkanı meslektaşımıza nezaketi aşacak şekilde müdahalede bulundu. Baro başkanı olarak bu tutumu kabul etmeyeceğimizi söyledim. Daha sözümü bitirmeden salona doldurduğu içeride olan onlarca polis memurlarına el kol işareti yaparak talimat verdi. Polisler kollarımızdan tutup bizi salondan atmaya kalktı ve ağza alınmayacak hakaretlerde bulunuldu.”

(09/107) Ankara’da Yargılanan Kişiler…

8 Temmuz 2018’de Çorlu’da meydana gelen tren faciasında hayatını kaybedenlerin aileleri ve avukatları tarafından 12 Haziran 2019 tarihinde Anayasa Mahkemesi önünde gerçekleştirilen ve polisin müdahale ettiği Adalet Nöbeti gerekçesiyle, 7 kişi (Mısra Öz Sel, İsmail Kartal, Hüseyin Şahin, Burak Arı ile avukatlar Gökmen Yeşil, Mürsel Ünder ve Selvi Yüzbaşıoğlu Saltan) hakkında Ankara 50. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 13 Eylül 2021 tarihinde devam edildi.

Duruşmada savunmaların ardından müşteki olarak polis memuru A. S. dinlendi. Polis memuru ifadesinde “Ben kimden şikayetçi olduğumu bilmiyordum, bugün öğrendim. Sanıkları orada gördüm ama beni darp edip, etmediklerini bilmiyorum. Şikayetçi değilim, şikayetimi geri çekmek istiyorum” dedi. Dinlenen diğer polis memurlarının da şikayetlerini geri çektikleri öğrenildi. Savunmaların ardından mahkeme duruşmayı 2 Şubat 2022 tarihine erteledi.

(09/108) Eylem ve Etkinliklerin Yasaklandığı İl…

Hakkari Valiliği 13 Eylül 2021 tarihinde yaptığı açıklama ile il genelinde miting, açık yer toplantıları, gösteri yürüyüşleri, oturma eylemi, protesto eylemi, insan zinciri oluşturarak yapılabilecek protesto, yürüyüş ve toplanmalar, halk kürsüleri şeklinde toplantı, halk toplantıları, ses-yayın araçları ile yapılabilecek her türlü sesli ve görsel faaliyetler, açlık grevi, çadır kurma, basın açıklamaları, her türlü stant açma, imza toplama, imza kampanyası, dilek feneri, balon uçurtmak, kamu kurum ve kuruluşları hariç olmak üzere anma töreni, konser, şenlik, tiyatro, sinevizyon ve benzeri faaliyetler, meşale yakma, el ilanı, bildiri, broşür dağıtma, afiş, poster asma ve benzeri eylem ve etkinliklerin 14 Eylül 2021 itibarıyla 15 gün süreyle yasaklandığını duyurdu. Bu kararla birlikte Hakkari’de 5 Haziran 2020 tarihinden bu yana uygulanan eylem ve etkinlik yasağı kesintisiz 480 güne uzatılmış oldu.

(09/109) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan ve Tutuklanan Kişiler…

13 Eylül 2021 tarihinde Balıkesir merkezli bir soruşturma kapsamında 23 ilde düzenlenen operasyonlarda 26 kişi gözaltına alındı.

(09/110) Covid-19 Salgını…

Sağlık Bakanlığı, 13 Eylül 2021 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 231 kişinin yaşamını yitirdiğini ve günlük vaka sayısının 24.613 olduğunu açıkladı.

Buna göre 13 Eylül 2021 itibarıyla resmi açıklamalara göre salgın nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 60.543, vaka sayısı ise 6.659.256 oldu.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tradresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu,Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire,BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP.