14 Ekim 2020 Günlük İnsan Hakları Raporu

118

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

14 Ekim 2020 Günlük İnsan Hakları Raporu

(10/168) İstanbul’da Kaçırılan Kişi…

13 Ekim 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden Halkların Demokratik Partisi (HDP) Fatih ilçe yöneticisi Mithat Tanrıtanır’ın 7 Ekim 2020 tarihinde kendilerini polis olarak tanıtan kişiler tarafından plakasız bir araca zorla bindirilerek kaçırıldığı öğrenildi. Mithat Tanrıtanır’ın tehdit edildiği ve ajan olması için baskıya maruz kaldığı öğrenildi. 13 Ekim 2020 tarihinde İnsan Hakları Derneği (İHD( İstanbul Şubesi’nde bir basın açıklaması yapan Mithat Tanrıtanır şunları belirtti: “Gözlerimi bağlamak istediler ancak kabul etmedim. Bir baktım ki araç mezarlığın içine giriyor. Üç araç mezarlığa girdi ve 9 kadar polis indi ve bana direkt ajanlık teklif ettiler. Tehdit ettiler. Bana HDP’de yapılan kapalı toplantılarda neler konuşulduğu konusunda onlara bilgi vermemi istediler.”

(10/169) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

13 Ekim 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, Van T Tipi Cezaevi’nde tutulan gazeteci Şehriban Abi’nin avukatı ile görüşmesine Covid-19 salgını nedeniyle karantinada olduğu gerekçesiyle izin verilmediği öğrenildi.

13 Ekim 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, Ankara Sincan Kadın Cezaevi’nde mahpusların yanlarında bulunan battaniyelerin talimat olduğu gerekçesiyle infaz koruma memurları tarafından toplandığı öğrenildi.

(10/170) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Ret Cevabı…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın avukatları tarafından müvekkilleri ile görüşmek için 13 Ekim 2018 tarihinde Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’na yapılan başvurunun aynı gün içinde Abdullah Öcalan’a getirilen 6 aylık avukat ile görüş yasağı gerekçe gösterilerek reddedildiği öğrenildi.

(10/171) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

1435 gündür devam etmekte olan “İşimi Geri İstiyorum” eylemi kapsamında Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 13 Ekim 2020 tarihinde saat 13.30 ve 18.00’de yapılan basın açıklamalarına müdahale eden polis, eyleme katılanları fiziksel şiddet kullanarak İnsan Hakları Anıtı’nın önünden uzaklaştırdı.

(10/172) Malatya’da Gözaltına Alınan Kişiler…

Demokratik Toplum Kongresi’ne yönelik soruşturma kapsamında Malatya’da gözaltına alınan 6 kişi 13 ve 14 Ekim 2020 tarihlerinde sevk edildikleri mahkeme tarafından ‘örgüt üyesi olmak’ iddiasıyla tutuklandı. Tutuklanan kişilerin isimleri: HDP Akçadağ İlçe Eş Başkanı Mahir Aslan, Ali Doğan, Abuzer Adıyaman, Birgül Doğan, Basri Aslan ve Ali Dağtekin.

(10/173) Antalya’da Gözaltına Alınan HDP Yöneticileri…

13 Ekim 2020 tarihinde HDP Antalya il yöneticileri Değer Yorgun ve Osman Metindir gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi öğrenilemedi. 2 kişinin gözaltı süresinin 4 gün uzatıldığı bildirildi.

(10/174) CHP Milletvekilinin Yargılandığı Dava…

Anayasa Mahkemesi, hakkında verilen kesinleşmiş ceza nedeniyle 4 Haziran 2020 tarihinde milletvekilliği düşürülen Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu’na ilişkin olarak ikinci kez seçilmesinin ardından dokunulmazlığı kaldırılmadan yargılanıp milletvekilliğinin düşürülmesinin hak ihlali olduğu kararını vermişti. Enis Berberoğlu’nun yargılandığı İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi Anayasa Mahkemesi’nin kararını 13 Ekim 2020 tarihinde görüştü. Mahkemenin, AYM kararına direndiği ve yeniden yargılamayı reddederek 5 yıl 10 ay hapis cezasının infazına hükmettiği öğrenildi. İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nin verdiği kararın gerekçesinin şu şekilde olduğu öğrenildi: “Yeniden yargılama kararı ve durma kararı verilmesine ilişkin mahkememize yol gösterme kararı yerindelik denetimi kapsamındadır. Burada yapılacak işlem Anayasa Mahkemesi’nin hak ihlalini tespit ettikten sonra bu ihlalin yerindelik denetimi olmayacak şekilde ortadan kaldırılmasını sağlamaya ilişkin olmalıdır.”

(10/175) İstanbul’da Gazetecilerin Yargılandığı Dava…

Taraf gazetesinin eski çalışanları Ahmet Altan, Yasemin Çongar, Yıldıray Oğur, Tuncay Opçin ve Mehmet Baransu’nun hakkında İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 13 Ekim 2020 tarihinde devam edildi.

İddianamede sanıkların ‘devletin güvenliğine ilişkin belgeleri tahrip etme, amacı dışında kullanma, hile ile alma, çalma’, ‘devletin güvenliğine ilişkin gizli belgeleri temin etme’, ‘devletin güvenliğine ve siyasal yararlarına ilişkin gizli kalması gereken bilgileri açıklama’ ve ‘örgüt propagandası yapmak’ suçlarından cezalandırılması istenmektedir.

Mehmet Baransu duruşmada hazır bulundu ve savunma yaptı. Mahkeme Mehmet Baransu’nun tutukluluk halinin devamına karar verdi ve duruşmayı 9 Aralık 2020 tarihine erteledi.

(10/176) İstanbul’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Demokratik Ulus gazetesi eski yazı işleri müdürü Arafat Dayan hakkında İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 13 Ekim 2020 tarihinde görüldü. Savunmaların ardından mahkeme Arafat Dayan’ı ‘örgüt propagandası yapmak’ suçundan 3 yıl 6 ay, ‘örgüt yayınlarını basma ve yayınlama’ suçundan 2 yıl 4 ay olmak üzere toplam 5 yıl 10 ay hapis cezası ile cezalandırdı.

(10/177) Diyarbakır’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Gazeteci Rojhat Doğru hakkında 2014 yılındaki Kobanê eylemleri nedeniyle Diyarbakır 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 13 Ekim 2020 tarihinde devam edildi.

Duruşmada Rojhat Doğru hakkında cezaevinde bulunan 2 kişiye para gönderdiği gerekçesiyle ‘örgüt üyesi olmak’ iddiasıyla hazırlanan bir başka iddianamenin dava dosyasıyla birleştirildiği öğrenildi. Rojhat Doğru duruşmada hazır bulundu ve savunma yaptı. Savunmaların ardından mahkeme duruşmayı 14 Ocak 2020 tarihine erteledi.

(10/178) İstanbul’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Gazeteci Deniz Yücel hakkında ‘kamu görevlisine hakaret’ iddiasıyla İstanbul 24. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 13 Ekim 2020 tarihinde devam edildi. Mahkeme duruşmayı 9 Eylül 2021 tarihine erteledi.

(10/179) İstanbul’da Gazetecilerin Yargılandığı Dava…

Birgün gazetesi yazarı Barış İnce, Yönetim Kurulu Üyesi Bülent Yılmaz, Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Aydın ve çalışanı Cansever Uğur hakkında ‘örgüt üyesi olmamakla beraber örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek’ iddiasıyla İstanbul 32. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 13 Ekim 2020 tarihinde görüldü. Savunmaların ardından mahkeme tüm sanıkların beraatına karar verdi.

(10/180) İstanbul’da Gazetecilerin Yargılandığı Dava…

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 27. Ceza Dairesi, Sözcü gazetesi yöneticisi ve yazarı 8 kişi hakkında açılan davada İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi’nin verdiği kararları hukuka uygun bularak onadı. Mahkeme yazarlar Emin Çölaşan ve Necati Doğru’yu 3 yıl 6 ay 15 gün, Sözcü gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Metin Yılmaz ve gazetenin internet sayfası yayın yönetmeni Mustafa Çetin’i 3 yıl 4 ay, haber koordinatörü Yücel Arı ve muhabir Gökmen Ulu ve muhasebe görevlisi Yonca Yücekaleli’yi 2 yıl 1 ay hapis cezası ile cezalandırmıştı.

(10/181) İstanbul’da Televizyon Çalışanlarının Yargılandığı Dava…

KHK ile kapatılan TV10 çalışanları Kemal Karagöz ve Kemal Demir hakkında İstanbul 28. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 13 Ekim 2020 tarihinde devam edildi.

İddianamede 2 kişinin ‘örgüt üyesi olmamakla birlikte örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek’ iddiasıyla cezalandırılması istenmektedir.

Savunmaların ardından mahkeme duruşmayı 26 Ocak 2021 tarihine erteledi.

(10/182) Diyarbakır’da HDP Yöneticisinin Yargılandığı Dava…

HDP Sur İlçe Eş Başkanı Hatun Yıldız hakkında Diyarbakır 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 13 Ekim 2020 tarihinde başlandı. Hatun Yıldız duruşmaya tutulduğu cezaevinden SEGBİS aracılığıyla katıldı. Savunmaların ardından mahkeme Hatun Yıldız’ın tahliyesine karar verdi ve duruşmayı 19 Ocak 2021 tarihine erteledi.

Hatun Yıldız boşanma aşamasındaki eşinin verdiği ifade sonrası gözaltına alınmış ve 25 Temmuz 2020 tarihinde tutuklanmıştı.

(10/183) Ferhat Tunç’un Yargılandığı Dava…

Sanatçı Ferhat Tunç hakkında ‘kamu görevlisine hakaret’ iddiasıyla İstanbul Küçükçekmece 16. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 13 Ekim 2020 tarihinde devam edildi. Mahkeme duruşmayı 27 Mayıs 2021 tarihine erteledi.

(10/184) İstanbul’da Yargılanan Kişiler…

Aralarında HDP il ve ilçe yöneticilerinin de olduğu 11 kişi hakkında 2019 yılında Kurban Bayramı’nda mezarlık ziyareti yaptıkları gerekçesiyle İstanbul Gaziosmanpaşa 5. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 13 Ekim 2020 tarihinde görüldü. Mahkeme 11 kişinin de beraatına karar verdi.

(10/185) Tunceli’de Haklarında Soruşturma Açılan Kişiler…

13 Ekim 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, Tunceli’nin Ovacık ilçesinde Munzur Gözeleri’ne yapılacak inşaatı protesto etmek için düzenlenen insan zinciri eylemi nedeniyle aralarında Tunceli Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, yerine kayım atanan Akpazar Belediyesi Eş Başkanı Orhan Çelebi’nin de olduğu 81 kişi hakkında Tunceli Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldığı ve bu kişilerin ifadeye çağrıldığı öğrenildi.

(10/186) İstanbul’da Yasaklanan Tiyatro Oyunu…

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Şehir Tiyatroları sahnesinde Teatra Jîyana Nû tarafından, İtalyan oyun yazarı Dario Fo’nun oyunundan Kürtçeye çevrilerek sahnelenecek olan Bêrû: Klakson Borizan Birt isimli oyunun gösterimi 13 Ekim 2020 tarihinde Gaziosmanpaşa Kaymakamlığı tarafından ‘kamu düzenini bozabileceği’ gerekçesiyle yasaklandı. Kararın İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nün talebi üzerine alındığı öğrenildi.

İçişleri Bakanı Yardımcısı İsmail Çataklı sosyal medya üzerinden yasaklama kararına ilişkin şu açıklamayı yaptı: “Kürtçe tiyatro elbette ki serbesttir. Ancak, PKK terör örgütünün propagandasını içeren tiyatro Kürtçe de olsa, Türkçe de olsa, Arapça da olsa müsaade edilmez. Buna izin verenlerle ilgili de gerekli yasal işlemler başlatılmıştır”.

İstanbul Valiliği ise şu açıklamayı yaptı: “Gaziosmanpaşa Kaymakamlığımız ‘BERU’ tiyatro oyununu Kürtçe dilde olduğu için değil, PKK propagandası içermesi nedeniyle yasaklamıştır. Konuyla ilgili adli süreç başlatılmıştır”.

(10/187) Eylem ve Etkinliklerin Yasaklandığı İller

Tunceli Valiliği 13 Ekim 2020 tarihinde yaptığı açıklama ile il genelinde her türlü toplantı ve gösteri yürüyüşü, miting, açık hava toplantısı, protesto eylemi, oturma eylemi, açlık grevi, stant açmak, imza kampanyası, konser, şenlik, el ilanı bildiri, broşür dağıtmak, afiş poster açmak, meşale yakma ve taşıma, konferans ve benzer tüm eylem ve etkinlikleri 14 Ekim 2020 itibarıyla 15 gün süreyle yasakladı.

(10/188) Erişim Engeli Getirilen İnternet İçerikleri…

https://cumhuriyet.com.tr/https://www.birgun.net/http://www.diken.com.tr/https://odatv4.com/https://abcgazetesi.com/https://sol.org.tr/ internet sitelerinde yer alan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın avukatı ile ilgili haberlere İstanbul 5. Sulh Ceza Hakimliği’nin 13 Ekim 2020 tarihli kararı ile kişilik haklarının ihlali gerekçesiyle erişim engeli getirildiği öğrenildi.

(10/189) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan ve Tutuklanan Kişiler…

13 Ekim 2020 tarihinde İstanbul merkezli bir soruşturma kapsamında 15 ilde düzenlenen operasyonlarda aralarında muvazzaf askerlerin de olduğu 32 kişi; İzmir merkezli bir soruşturma kapsamında aralarında muvazzaf askerlerin de oluğu 89 kişi; Hava Kuvvetleri Komutanlığı personeline yönelik Ankara merkezli bir soruşturma kapsamında 15 kişi gözaltına alındı.

Yasadışı yollarla Yunanistan’a gitmeye çalıştıkları iddiasıyla gözaltına alınan 3 kişi 13 Ekim 2020 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklandı.

(10/190) Covid-19 Salgını…

Sağlık Bakanlığı, 13 Ekim 2020 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 62 kişinin yaşamını yitirdiğini ve 1.632 hastanın tespit edildiğini açıkladı.

Buna göre 13 Ekim 2020 itibarıyla resmi açıklamalara göre salgın nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 8.957, hasta sayısı ise 338.779 oldu.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.