13 Ocak 2021 Günlük İnsan Hakları Raporu

119

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

13 Ocak 2021 Günlük İnsan Hakları Raporu

(01/101) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

12 Ocak 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, Gümüşhane E Tipi Cezaevi’nde tutulan 3 mahpusun (Hamza Arzuman, Reşit İlhan ve soyadı öğrenilemeyen Halil isminde bir mahpus) infaz koruma memurlarının fiziksel ve psikolojik şiddetine maruz kaldığı öğrenildi. Hamza Arzuman, ailesi aracılığıyla yaptığı açıklamada şunları belirtti: “Siyasi tutuklu olduğumuz için her gün gardiyanların kötü muamelesine maruz kalıyoruz. Her gün gardiyanlar tarafından tehdit ediliyoruz. Geceleri uyuyamıyoruz. Her gün sabah erken saatlerde kapıya vurup sesler çıkartıyorlar, üzerimizde psikolojik savaş yürütüyorlar. Gözümüze uyku girmiyor. Can güvenliğimiz yok.”

12 Ocak 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, Afyon 1 Nolu T Tipi Cezaevi’nde kaloriferlerin arızalı oldukları gerekçesiyle yanmadığı öğrenildi.

12 Ocak 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, Tokat Çamlıbel T Tipi Cezaevi’nde tutulan Fırat Dari isimli mahpus hakkında, telefonda annesiyle Kürtçe konuştuğu gerekçesiyle disiplin soruşturması açıldığı ve soruşturma sonunda Fırat Dari’ye 1 ay telefon hakkından mahrum bırakma cezası verildiği öğrenildi.

(01/102) Diyarbakır’da Ev Baskınında Jandarmanın Fiziksel Şiddetine Maruz Kalan Kişiler…

12 Ocak 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, Diyarbakır’ın Silvan ilçesine bağlı Üçdirek mahallesinde yapılan bir ev baskınında gözaltına alınan 2 kişinin (Mehmet İkincisoy ve Faruk İkincisoy) baskın sırasında jandarmanın fiziksel şiddetine maruz kaldığı öğrenildi.

(01/103) Mersin’de Gözaltına Alınan Kişi…

11 Eylül 2020 tarihinde Van’da gözaltına alındıktan sonra helikopterden atılan ve maruz kaldığı işkence ve kötü muamele nedeniyle halen tedavi görmekte olan Osman Şiban, 12 Ocak 2021 tarihinde Mersin’de gözaltına alındı. Götürüldüğü hastaneden alınan raporda fiziki ve psikolojik olarak ifade verecek durumda olmadığının belirtilmesi üzerine Osman Şiban aynı gün içinde serbest bırakıldı.

(01/104) İstanbul’da Gözaltına Alınan Kişiler…

Boğaziçi Üniversitesi’ne yapılan rektör atamasını protesto etmek için yapılan eylemlere katıldıkları gerekçesiyle haklarındaki soruşturma kapsamında 12 Ocak 2021 tarihinde İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne ifade vermeye giden 4 kişiden 3’ü gözaltına alındı. 1 kişi ise serbest bırakıldı. Gözaltına alınan kişilerin isimleri öğrenilemedi. 3 öğrenci aynı gün içinde savcılık ifadelerinin ardından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

(01/105) Mardin’de Gözaltına Alınan Kişiler…

Mardin’in Dargeçit ilçesinde 11 Ocak 2021 tarihinde gözaltına alınan 22 kişiden 8’i 12 Ocak 2021 tarihinde jandarmadaki ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı. Aralarında 3 aylık hamile bir kadının da olduğu 14 kişinin halen gözaltında olduğu öğrenildi.

(01/106) Hakkari’de Gözaltına Alınan Kişiler…

12 Ocak 2021 tarihinde Hakkari’de yapılan ev baskınlarında 3 kişi (Beyaz Coşkun, Yaşar Coşkun, Süleyman Durmaz) gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi öğrenilemedi.

(01/107) Diyarbakır’da Gözaltına Alınan Kişiler…

12 Ocak 2021 tarihinde Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde yapılan ev baskınlarında 2 kişi (Mehmet İkincisoy ve Faruk İkincisoy) gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi öğrenilemedi.

(01/108) Hakkari’de Belediye Eş Başkanı’nın Yargılandığı Dava…

Yerine kayyım atanan, Hakkari’nin Halkların Demokratik Partisi’nden (HDP) seçilen Belediye Eş Başkanı Cihan Karaman hakkında Hakkari 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 12 Ocak 2021 tarihinde görüldü. Mahkeme, Cihan Karaman’ı ‘örgüt üyesi olmamakla beraber bilerek örgüte yardım etmek’ suçundan 2 yıl 1 ay hapis cezası ile cezalandırdı.

Cihan Karaman 15 Ekim 2019 tarihinde gözaltına alınmış, 17 Ekim 2019 tarihinde tutuklanmış ve davanın 5 Ocak 2021 tarihinde görülen duruşmasında tahliye edilmişti. Hakkari Belediyesi’ne 18 Ekim 2019 tarihinde kayyım atanmıştı.

(01/109) Diyarbakır’da Belediye Eş Başkanı’nın Yargılandığı Dava…

Diyarbakır’ın Yenişehir ilçesinin HDP’den seçilen fakat KHK ile meslekten ihraç edildiği gerekçesiyle mazbatası verilmeyen Belediye Eş Başkanı İbrahim Çiçek hakkında Diyarbakır 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 12 Ocak 2021 tarihinde devam edildi.

İddianamede İbrahim Çiçek’in ‘örgüt üyesi olmak’ suçundan cezalandırılması istenmektedir.

İbrahim Çiçek duruşmaya SEGBİS aracılığıyla tutulduğu cezaevinden katıldı. Mahkeme davanın İbrahim Çiçek hakkında Diyarbakır 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan başka bir dava ile birleştirilmesine karar verdi. Savunmaların ardından mahkeme İbrahim Çiçek’in tutukluluk halinin devamına karar vererek duruşmayı 11 Şubat 2021 tarihine erteledi.

14 Ağustos 2020 tarihinde gözaltına alınan İbrahim Çiçek, aynı gün çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklanmıştı.

(01/110) Diyarbakır’da HDP Yöneticilerinin Yargılandığı Dava…

HDP Diyarbakır İl Eş Başkanları Zeyyat Ceyhan ve Hülya Alökmen Uyanık hakkında Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 12 Ocak 2021 tarihinde başlandı.

İddianamede Zeyyat Ceylan ve Hülya Alökmen Uyanık’ın siyasi faaliyetleri, katıldıkları eylem ve etkinlikler gerekçe gösterilerek ‘örgüt üyesi olma’ ve ‘örgüt propagandası yapmak’ suçlarından cezalandırılmaları istenmektedir.

Zeyyat Ceylan ve Hülya Alökmen Uyanık duruşmaya tutuldukları cezaevlerinden SEGBİS aracılığıyla katıldı. Savunmaların ardından mahkeme Zeyyat Ceylan ve Hülya Alökmen Uyanık’ın tutukluluk halinin devamına karar vererek duruşmayı 23 Mart 2021 tarihine erteledi.

(01/111) İstanbul’da Avukatın Yargılandığı Dava…

Avukat Oya Aslan hakkında İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 12 Ocak 2021 tarihinde devam edildi.

Mahkeme Oya Aslan’ın tutukluluk halinin devamına karar vererek duruşmayı 1 Nisan 2021 tarihine erteledi.

20 Aralık 2019 tarihinde İstanbul’da gözaltına alınan Oya Aslan 27 Aralık 2019 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklanmıştı.

(01/112) Zırhlı Aracın Çarpması Sonucu Yaşamını Yitiren Efe Tektekin Davası…

Efe Tektekin’in (5) 11 Eylül 2019 tarihinde Diyarbakır’ın Bağlar ilçesinde polis zırhlı aracının çarpması sonucu yaşamını yitirmesi ile ilgili polis memuru İ. A. hakkında Diyarbakır 9. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 12 Ocak 2021 tarihinde devam edildi.

İddianamede İ. A.’nın ‘taksirle ölüme neden olmak’ suçundan cezalandırılması istenmektedir.

Bir önceki duruşmada Diyarbakır İl Emniyet Müdürlüğü’nden, olay yerinde çekilen fotoğrafların, MOBESE kayıtlarının ve zırhlı araçta bulunan kamera kayıtlarının gönderilmesi talep edilmişti. Bu talebe ilişkin olarak olay yerinde çekilen fotoğrafların ve MOBESE kayıtlarının Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü tarafından gönderildiği, ancak zırhlı araçta bulunan kamera kayıtlarının ise kamera arızalı olduğu gerekçesiyle gönderilmediği öğrenildi. Mahkeme, Diyarbakır Barosu Çocuk Hakları Merkezi’nin davaya müdahil olma talebini kabul etti ve görüntü kayıtlarının bilirkişiye gönderilmesine karar vererek duruşmayı 27 Nisan 2021 tarihine erteledi.

(01/113) İlan Kesme Cezası Verilen Gazete…

12 Ocak 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden Evrensel gazetesine “Cumhuriyet kaçak villa haberi nedeniyle ifadeye çağrıldı” başlıklı haber nedeniyle Basın İlan Kurumu (BİK) tarafından 3 gün ilan ve reklam kesme cezası verildiği öğrenildi. Son verilen ceza ile son bir yıl içinde Evrensel gazetesine verilen ilan ve reklam kesme cezasının 68 gün olduğu bildirildi.

(01/114) Eylem ve Etkinliklerin Yasaklandığı İl…

Urfa Valiliği 12 Ocak 2021 tarihinde yaptığı açıklama ile il sınırları içinde bulunan cezaevlerine bir kilometre mesafesi içinde bulunan yerlerde her türlü toplanma, gösteri, yürüyüş, basın açıklaması, röportaj, kamera çekimi, pankart açma ve taşıma, slogan atma, cep telefonu ile fotoğraf ve video çekimi yapma, stant açma, eylemsel davranışlarda bulunma ve benzeri eylem ve etkinlikleri 12 Ocak 2021 itibarıyla 15 gün süreyle yasakladı.

(01/115) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan ve Tutuklanan Kişiler…

12 Ocak 2021 tarihinde İstanbul merkezli bir soruşturma kapsamında 15 ilde düzenlenen operasyonlarda 32 kişi; yine İstanbul merkezli bir soruşturma kapsamında 33 ilde düzenlenen operasyonlarda 74 kişi; Niğde merkezli bir soruşturma kapsamında 7 ilde düzenlenen operasyonlarda 17 kişi; Ankara’da yapılan ev baskınlarında 15 kişi; yine Ankara merkezli bir başka soruşturma kapsamında 10 kişi gözaltına alındı.

(01/116) Covid-19 Salgını…

Sağlık Bakanlığı, 12 Ocak 2021 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 171 kişinin yaşamını yitirdiğini ve 983 hastanın tespit edildiğini açıkladı. Açıklamada ayrıca günlük vaka sayısının 9.809 olduğu belirtildi.

Buna göre 12 Ocak 2021 itibarıyla resmi açıklamalara göre salgın nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 23.152, vaka sayısı ise 2.346.285 oldu.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.