13 Nisan 2022 Günlük İnsan Hakları Raporu

20

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

13 Nisan 2022 Günlük İnsan Hakları Raporu

(04/149) Cezaevinde Şüpheli Ölüm…

İstanbul Silivri 5 Nolu L Tipi Cezaevi’nde 6 mahpusun maruz kaldıkları işkence ve diğer kötü muamele sonrasında 8 Nisan 2022 tarihinde intihar girişiminde bulunduğu ve bunlardan 2’sinin yaşamını yitirdiği öğrenilmişti.

Yaşamını yitiren mahpuslardan Ferhan Yılmaz’ın ağabeyi basında yer alan açıklamasında şunları belirtti: “Pazar günü cezaevinden aradılar, anneme ‘oğlunuz kalp krizi geçirdi, durumu kritik hastaneye gelmeniz lazım’ demişler. Silivri Devlet Hastanesi’ne kaldırılmış. Annemler hemen hastaneye gitti, hiçbir şekilde görüştürmediler. Ben gittiğimde doktor ilk gün ‘ya buna ne yapmışlar, iç organları hiçbir şeyi kalmamış, çocuk patlamak üzere’ dedi. Ama sonra hiçbir açıklama yapmadı, sorduğumuzda ‘cezaevini arayın’ dediler. Biz hiç göremedik hastanede. Sonra ‘öldü’ dediler. Kalp krizi dediler ama biz yıkarken gördük, sanki boynuna çamaşır ipiyle asılmış gibi iz var, her iki gözü patlamış, gözlerinden kan geliyor, burnu sanki tamamen kırılmış pamuklarla doldurulmuş, göğüs kısmında büyük bir şişkinlik ve morluk var sanki ağaç saplanmış gibi. Üst dudağı neredeyse bir avuç kadar şişmişti. Sağ ayak kısmı dikişliydi (…) Daha sonra cezaevinden bize ‘isyan çıkmış, sizin oğlunuz da onların içindeydi. İsyandan dolayı fenalaşmış, kalp krizi geçirmiş’ açıklaması yaptılar. Kardeşim cezasını tamamlamıştı. Bugün çıkacaktı. Para göndermiştik ona. Birkaç gün sonra tahliye edilecek çocuk neden isyana katılsın.”

Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada ise şöyle denildi: “Yapılan inceleme neticesinde; haberlerde adı geçen Silivri 5 Nolu L Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda hükümlü Ferhan YILMAZ’ın rahatsızlanması üzerine derhal koğuşundan alınarak revir birimine getirildiği ve ilk müdahalesinin yapıldığı, 112 Acil Servis ile Silivri Ceza İnfaz Kurumu Devlet Hastanesine sevk edildiği, burada yapılan ilk müdahale sonrasında ileri tetkik ve tedavi işlemleri kapsamında Silivri Devlet Hastanesine sevk edildiği, Genel Yoğun Bakım Servisine alınarak yatışının yapıldığı, 10.04.2022 tarihinde saat 18.30’da Silivri Devlet Hastanesi, Genel Yoğun Bakım Servisinde tedavisi devam ederken Kardiyak Arest (Kalp Durması) sebebiyle vefat ettiği belirlenmiş ve konuya ilişkin derhal idari soruşturma başlatılmıştır. Öte yandan; 2022 yılında Silivri 5 Nolu L Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda Ferhan YILMAZ dışında ölüm olayı yaşanmamıştır. Ayrıca; haberlerde adı geçen hükümlü Halil KASAL’ın yoğun bakımda olduğu iddia edilmiş ise de, adı geçenin hâlihazırda ceza infaz kurumunda olduğu ayrıca sağlık durumunda da herhangi bir sorunun olmadığı anlaşılmıştır.”

(04/150) İş Cinayetleri…

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi (İSİG), 13 Nisan 2022 tarihinde, 2022 yılının Mart ayında 6’sı kadın, 2’si çocuk, 6’sı göçmen olmak üzere en az 118 işçinin çalışırken yaşamını yitirdiğini açıkladı. Ayrıca en az 9 işçinin Mart ayında Covid-19 nedeniyle yaşamını yitirdiği öğrenildi. 2022 yılının ilk üç ayında iş cinayetlerinde yaşamını yitiren işçilerin sayısı 347 oldu.

(04/151) Van’da Kaybolan Mülteci…

12 Nisan 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, İran’dan Türkiye sınırına geçtiği sırada 16 Mart 2020 tarihinde askerler tarafından gözaltına alınan Mîhemed Mîr Mîrzen (23) adlı kişiden gözaltına alındığı tarihten bu yana haber alınamadığı öğrenildi.

(04/152) Tunceli’de Gözaltında İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

11 Nisan 2022 tarihinde Tunceli’de gözaltına alınan Doğukan Gül isimli kişinin götürüldüğü İl Emniyet Müdürlüğü’nde işkence ve diğer kötü muameleye maruz kaldığı öğrenildi.

Doğukan Gül, basında yer alan açıklamasında şunları belirtti: “Dün gece saat 12.00 civarında yol üzerinde yürüyüş yapıyorduk. Silah sesleri duyduk ve korktuk. Hızlı yürümeye başladık. Ve polisler bizi zorla arabaya koydular ve karakola götürdüler. Karakola girer girmez bütün polisler bana saldırdı. Üç dakika boyunca bana vurdular. Aynı şekilde başka odaya alınca da bana şiddet uyguladılar (…) Bayıldım ve kendimi yerde buldum. Ondan sonra benim olayla alakam olmadığını anlayıp şikayetçi olmamamı istediler.”

Doğukan Gül’ün maruz kaldığı işkence ve diğer kötü muameleyi belgeleyen bir tıbbi rapor aldığı ve sorumlu polis memurları hakkında suç duyurusunda bulunduğu öğrenildi.

Basında yer alan haberlerde ayrıca Doğukan Gül’ün babasının polisten MOBESE ve güvenlik kamerası görüntülerini istediği ancak kameraların bozuk olması gerekçe gösterilerek görüntülerin verilmediği belirtildi.

Tunceli Valiliği tarafından konuyla ilgili yapılan açıklamada ise şöyle denildi: “11 Nisan tarihinde saat 23.00 sularında mesai sonrası sivil olarak ilimiz merkezindeki bir kafeteryaya giden 3 emniyet görevlisi ile sayıca kalabalık bir grup arasında kafeterya çıkışında sözlü tartışma yaşanmış akabinde sözlü tartışma arbedeye dönüşmüştür. Yaşanan olayda iki kamu görevlisi çeşitli yerlerinden yaralanırken bir kamu görevlisinin de eli kırılmıştır. Kamu görevlileri olayla ilgili şikayetçi olmak üzere gittikleri Tunceli Asayiş Şube Müdürlüğü’nden ifadeleri alındıktan sonra doktor raporu almak amacıyla hastaneye gitmek üzere çıktıkları esnada binanın önünde olayın diğer tarafı grupla karşılaşmış ve iki grup arasında tekrar bir arbede yaşanmıştır. Yaşanan olay orada bulunan görevlilerin müdahalesi ile sonlandırılmıştır. Yaşanan her iki olaydan dolayı taraflar birbirinden şikayetçi olmuştur. Konuyla ilgili olarak Cumhuriyet Başsavcılığınca adli ve Valiliğimizce idari soruşturma başlatılmıştır.”

(04/153) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Cevap Verilmedi…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın avukatları tarafından müvekkilleri ile görüşmek için 12 Nisan 2022 tarihinde yapılan başvuruya Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından herhangi bir cevap verilmediği öğrenildi.

(04/154) İstanbul’da Eyleme Polis Müdahalesi…

“Kobanê Soruşturması” kapsamında aralarında Halkların Demokratik Partisi (HDP) üye ve yöneticilerinin de olduğu kişilerin gözaltına alınmasını protesto etmek için 12 Nisan 2022 tarihinde İstanbul’un Kadıköy ilçesinde HDP tarafından yapılan basın açıklamasına müdahale eden polis aralarında HDP Kadıköy İlçe Eş Başkanı’nın da olduğu 3 kişiyi gözaltına alındı. Müdahale sırasında HDP İstanbul Milletvekili Musa Piroğlu’nun da polisin fiziksel şiddetine maruz kaldığı ve tekerlekli sandalyesinden düştüğü öğrenildi. Gözaltına alınanlar 13 Nisan 2022 tarihinde serbest bırakıldı.

(04/155) Ankara’da Eyleme Polis Müdahalesi…

Çankaya Belediyesi’ndeki işine son verilen Yasin Keskin isimli bir kişinin işe geri alınma talebiyle 12 Nisan 2022 tarihinde belediye binası önünde yaptığı eyleme müdahale eden polis Yasin Keskin’i fiziksel şiddet kullanarak alandan uzaklaştırdı. Müdahale sırasında çekim yapan Umut-Sen muhabiri Ozan Deniz’in fiziksel şiddet kullanılarak gözaltına alındığı ve yüzünden yaralandığı öğrenildi.

(04/156) Van’da Gözaltına Alınan Kişiler…

6 ve 7 Nisan 2022 tarihlerinde Yenimahalle Özgür Halk Derneği’ne yönelik Akçadağ Cumhuriyet Savcılığı tarafından başlatılan bir soruşturma kapsamında Van’da gözaltına alınan 24 kişiden 3’ü (Metin Duman, Mehmet Salih Kırat ve Görgin Kara) 12 Nisan 2022 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından ‘örgüt üyesi olmak’ iddiasıyla tutuklandı. 21 kişi ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

(04/157) İstanbul’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Gazeteci Hasan Cemal hakkında 2016 ve 2020 yıllarına ait 2 ayrı sosyal medya paylaşımında Cumhurbaşkanı’na zincirleme hakaret ettiği iddiasıyla İstanbul 24. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 12 Nisan 2022 tarihinde görüldü. Mahkeme Hasan Cemal’in beraatına karar verdi.

(04/158) İstanbul’da Avukatların Yargılandığı Dava…

19 avukat hakkında 10 Ekim Ankara Katliamı’nı protesto etmek için 12 Ekim 2015 tarihinde İstanbul Adliyesi’nde basın açıklaması yaptıkları gerekçesiyle İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmesine 12 Nisan 2022 tarihinde devam edildi.

İddianamede avukatların ‘2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Kanunu’na muhalefet’, ‘örgüt propagandası yapmak’ suçlarından cezalandırılmaları istenmektedir.

Mahkeme duruşmayı 30 Haziran 2022 tarihine erteledi.

(04/159) Urfa’da Hakkında Soruşturma Açılan Kişi…

12 Nisan 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, 14 Haziran 2018 tarihinde Urfa’nın Suruç ilçesinde Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) milletvekili adayı İbrahim Halil Yıldız ve korumaları ile esnaf arasında yaşanan tartışma sonrasında eşi Hacı Esvet Şenyaşar ile oğulları Adil ve Celal Şenyaşar öldürülen Emine Şenyaşar hakkında her gün Urfa Adliye Binası önünde yaptığı adalet nöbeti nedeniyle Urfa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma açıldığı öğrenildi. Son soruşturmayla birlikte Emine Şenyaşar hakkında açılan soruşturmaların sayısının 15 olduğu bildirildi.

(04/160) Covid-19 Salgını…

Sağlık Bakanlığı, 12 Nisan 2022 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 25 kişinin yaşamını yitirdiğini ve günlük vaka sayısının 6.635 olduğunu açıkladı.

Buna göre 12 Nisan 2022 itibarıyla resmi açıklamalara göre salgın nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 98.462, vaka sayısı ise 14.972.502 oldu.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tradresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Yeni Yaşam, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP.