13 – 15 Şubat 2021 Günlük İnsan Hakları Raporu

340

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

13 – 15 Şubat 2021 Günlük İnsan Hakları Raporu

(02/167) Operasyonlar ve Saldırılar…

Milli Savunma Bakanlığı Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) sınırları içinde devam etmekte olan “Pençe Kartal 2” adı verilen askeri operasyon sırasında 14 Şubat 2021 tarihinde Gare bölgesinde çıkan çatışmalar sırasında, aralarında çeşitli tarihlerde PKK tarafından kaçırılmış asker ve polislerin de olduğu 13 kişinin öldüğünü açıkladı. Ölen kişilerden isimleri öğrenilenler: Uzman Çavuş Hüseyin Sarı, polis memuru Sedat Yabalak, Başçavuş Semih Özbey, er Adil Kavaklı, polis memuru Vedat Kaya, er Süleyman Sungur, erbaş Mevlüt Kahveci, er Müslüm Altunbaş ile görevleri açıklanmayan Aydın Köse ve Salih Kanca.

 (02/168) Cezaevinde İntihar Girişimi…

12 Şubat 2021 tarihinde basında yer alan haberlerde, İzmir Şakran 3 Nolu T Tipi Cezaevi’nde tutulan Mahmut Yıldız isimli bir mahpusun 3 Şubat 2021 tarihinde cezaevlerindeki tecrit uygulamalarını protesto etmek için intihar girişiminde bulunduğu iddia edildi. Haberde hayati tehlikesi olan Mahmut Yıldız’ın Çiğli Devlet Hastanesi’nde tutulduğu belirtildi.

 (02/169) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

11 Şubat 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, Mersin Tarsus Cezaevi Kampusu’ndaki cezaevlerinde tutulan 5 mahpusun istekleri ve iradeleri dışında başka cezaevlerine sevk edildikleri öğrenildi. Haberde 3 mahpusun (Gökhan Çetin ile isimleri öğrenilemeyen 2 mahpus) Kayseri Bünyan T Tipi Cezaevi’ne; 2 mahpusun (Vedat Bektaş ve Selahattin Ortaç) ise Manisa Akhisar T Tipi Cezaevi’ne sevk edildiği belirtildi.

(02/170) Boğaziçi Üniversitesi’ne Rektör Atanmasını Protesto Eylemlerine Yönelik Polis Müdahalesi…

Boğaziçi Üniversitesi’ne Cumhurbaşkanı tarafından atanan rektörü protesto etmek için 12 Şubat 2021 tarihinde Bursa’da yapılan basın açıklamasına müdahale eden polis aralarında Halkların Demokratik Partisi (HDP) Parti Meclisi üyesi Yüksel Akgün ile gazeteciler Ozan Kaplanoğlu, Nur Derya ve Gökay Küpeli’nin de olduğu 19 kişiyi fiziksel şiddet kullanarak gözaltına aldı. Müdahale sırasında gözaltına alınan Ozan Kaplanoğlu’nun omzunun maruz kaldığı şiddet sonucu çıktığı öğrenildi. Gözaltına alınanlar arasında bulunan 3 çocuk aynı gün içinde polisteki ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı. 16 kişi ise 14 Şubat 2021 tarihinde polisteki ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

İstanbul’da duvarlara Boğaziçi Üniversitesi’ne Cumhurbaşkanı tarafından rektör atanmasını ve öğrencilerin tutuklanmasını protesto eden yazılar yazdıkları iddiasıyla gözaltına alınan 5 kişiye destek amacıyla 11 Şubat 2021 tarihinde İstanbul Çağlayan Adliyesi önünde beklerken polis tarafından gözaltına alınan 9 kişi 12 Şubat 2021 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

(02/171) Boğaziçi Üniversitesi’ne Rektör Atanmasını Protesto Eylemleri Gerekçe Gösterilerek Gözaltına Alınan Kişiler…

Boğaziçi Üniversitesi’ne Cumhurbaşkanı tarafından rektör atanmasını ve öğrencilerin tutuklanmasını protesto eden sosyal medya paylaşımları yaptığı gerekçe gösterilerek 7 Şubat 2021 tarihinde tutuklanan HDP Gençlik Meclisi üyesi Muhammed Ünal ile Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi (MSGSÜ) öğrencisi Beyza Buldağ 12 Şubat 2021 tarihinde avukatlarının tutukluluklarına yaptığı itirazın kabul edilmesi üzerine serbest bırakıldı.

İstanbul’da duvarlara Boğaziçi Üniversitesi’ne Cumhurbaşkanı tarafından rektör atanmasını ve öğrencilerin tutuklanmasını protesto eden yazılar yazdıkları iddiasıyla gözaltına alınan 5 kişiye destek için 11 Şubat 2021 tarihinde İstanbul Çağlayan Adliyesi’nde toplanan gruba yönelik polis müdahalesini ve gözaltıları protesto etmek için İstanbul’un Esenyurt ilçesinde gerçekleştirilen yürüyüş sonrasında yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan Halkevleri üyesi 3 kişi 12 Şubat 2021 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

(02/172) Gözaltına Alınan HDP Üye ve Yöneticileri ve Diğer Kişiler…

HDP Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonu tarafından 14 Şubat 2021 tarihinde yapılan açıklamaya göre 12 ve 14 Şubat 2021 tarihleri arasında Türkiye genelinde HDP üye ve yöneticisi en az 143 kişi gözaltına alınmıştır.

İçişleri Bakanlığı 15 Şubat 2021 tarihinde yaptığı açıklama ile “PKK/KCK” soruşturmaları kapsamında 40 ilde yapılan operasyonlarda aralarında HDP il ve ilçe eş başkanlarının da olduğu 718 kişinin gözaltına alındığını duyurdu.

(02/173) Bitlis’te Gözaltına Alınan Belediye Meclis Üyesi…

9 Şubat 2021 tarihinde gözaltına alınan Bitlis’in Güroymak ilçesinin HDP’den seçilmiş belediye meclis üyesi Ekrem Yalçın, 12 Şubat 2021 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

(02/174) Batman’da Gözaltına Alınan Belediye Eş Başkanı, Belediye Meclisi Üyesi, HDP Yöneticileri…

Batman’ın Bekirhan beldesinin HDP’li Belediye Eş Başkanı Gülistan Sönük ile Kozluk ilçesinin Belediye Meclisi üyeleri Şükran Çotak, İdris Yalçın, Suat Öztekin’in de aralarında olduğu 8 kişi 14 Şubat 2021 tarihinde Batman’da gözaltına alındı.

Gülistan Sönük, Şükran Çotak, İdris Yalçın ve Suat Öztekin 14 Şubat 2021 tarihinde jandarmadaki ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı. 4 kişinin ise (HDP ilçe yöneticisi Tayfun Güney, HDP il yöneticisi Murat Kılıç, HDP Gençlik Meclisi üyeleri Mehmet Emin Salman ve Seyid Ali Doğan) halen gözaltında olduğu öğrenildi.

(02/175) Antep’te Gözaltına Alınan Kişiler…

KHK ile kapatılan Rojava Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, Özgürlükçü Hukukçular Derneği (ÖHD), Mezopotamya Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma Dayanışma ve Kültür Derneği (MEYA-DER), Mezopotamya Kültür Merkezi (MKM) ile Kurdî-Der’in eski üye ve yöneticilerine dönük Antep merkezli bir soruşturma kapsamında 60 kişi hakkında gözaltı kararı verildiği öğrenildi. 13 Şubat 2021 tarihinde Antep’te yapılan ev baskınlarında aralarında HDP İl Eş Başkanı Ethem Ünal ile 2 avukatın da olduğu 29 kişi gözaltına alındı.

13 ve 14 Şubat tarihlerinde 11 kişinin serbest bırakıldığı öğrenildi. 18 kişinin halen gözaltında olduğu bildirildi.

Gözaltına alınanlardan isimleri öğrenilenler: Ethem Ünal, Mustafa Denktaş, Bülent Şahin, Halil İpek, Abdulhakim Yılmazsoy, Ramazan Demir, Selma Avşar, Emin Külter, Osman Girgin, Perişan Akın, Maruf Yüce, Mustafa Bilen, Osman Özkan, Osman Bilgiç, Halim Tekin, Abdurahman Aksoy, Arif Selçuk, Mehmet Saçlı, Selahattin Karagöz, Ali Taş, İslim Deniz, Mustafa Şahin, İbrahim Demir.

(02/176) Konya’da Sosyal Medya Paylaşımları Gerekçe Gösterilerek Gözaltına Alınan HDP Yöneticisi ve Diğer Kişiler…

11 Şubat 2021 tarihinde Konya’da sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek gözaltına alınan ve aralarında HDP Kulu eski ilçe Eş Başkanı Süleyman İnan’ın da olduğu 7 kişi 12 Şubat 2021 tarihinde polisteki ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı. Gözaltına alınanlar: Süleyman İnan, İsmet Üçler, Osman Ekici, Erdal Taşkıran, Mustafa Yılmaz, Hasan Oyucu, Ekrem Söğüt.

(02/177) Kars’ta Gözaltına Alınan HDP Yöneticileri…

12 Şubat 2021 tarihinde Kars’ta yapılan ev baskınlarında aralarında HDP Kars İl Eş Başkanı Sevda Subaşı ile HDP yöneticileri Zeki Şur ile Mahmut Nadiroğlu’nun da olduğu 6 kişi gözaltına alındı.

(02/178) Kocaeli’de Gözaltına Alınan HDP Üyeleri…

12 Şubat 2021 tarihinde Kocaeli’de yapılan ev baskınlarında arlarında HDP üyelerinin de olduğu 13 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlardan isimleri öğrenilenler: Saki Ermiş, Şirin Ermiş, Ömer Aslan, İbrahim Güler, Güney Meriç, Erkan Macak, Sezgin Güler, Rodi Babayiğit, Hakan Karakoç.

(02/179) Malatya’da Gözaltına Alınan EMEP Yöneticisi…

Emek Partisi (EMEP) Malatya il yöneticisi Nejdet Bali 12 Şubat 2021 tarihinde Malatya’da gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi öğrenilemedi.

(02/180) Şırnak’ta Gözaltına Alınan HDP Üyesi…

13 Şubat 2021 tarihinde Şırnak’ın Cizre ilçesinde yapılan ev baskınında HDP üyesi Mustafa Dal gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi öğrenilemedi.

(02/181) Aydın’da Gözaltına Alınan HDP Üye ve Yöneticileri…

14 Şubat 2021 tarihinde Aydın’da yapılan ev baskınlarında HDP üye ve yöneticisi 9 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların isimleri: HDP Parti Meclisi üyesi Ayfer Demirer, HDP Aydın İl Eş Başkanı Aysel Bahtiyar Ünsel, Didim İlçe Eş Başkanı Mehtap Bozkurt, Söke İlçe Eş Başkanı Sadegül Akalın, il yöneticisi Neslihan Arviş, Saadet Açık, Azize Ergün, Nazlı Boza ve HDP üyesi Söylemez Akalın.

(02/182) Yalova’da Gözaltına Alınan HDP Yöneticileri…

14 Şubat 2021 tarihinde Yalova’da yapılan ev baskınlarında HDP il yöneticisi 8 kişi (Mahsun Köroğlu, Ömer Polat, Bedrettin Seziş, Kamuran Özkartal, Mehmet Kıran, Azat Güner, Ömer Faruk Çetin, Mehmet Taş) gözaltına alındı.

(02/183) Mersin’de Gözaltına Alına HDP Yöneticisi…

HDP Mersin il yöneticisi Songül Eriş 14 Şubat 2021 tarihinde Mersin’de yapılan ev baskını ile gözaltına alındı.

(02/184) Mersin’de Gözaltına Alına Sanatçılar…

13 Şubat 2021 tarihinde Mersin’de yapılan ev baskınlarında Arif Adalı ve İsmail İnan isimli 2 müzisyen gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi öğrenilemedi.

(02/185) Bitlis’te Gözaltına Alınan Kişiler…

Bitlis merkezli bir soruşturma kapsamında gözaltına alınan 9 kişiden 2’si [Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Bitlis eski İl Başkanı Şahin Çoban ile ismi öğrenilemeyen 1 kişi] 12 Şubat 2021 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklandı. 7 kişi (H.T, Ş.T, C.İ, A.Y, L.B, T.B. ve E.Y.) ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

(02/186) İstanbul’da Gözaltına Alınan Kişiler…

13 Şubat 2021 tarihinde İstanbul’da yapılan ev baskınlarında 20 kişi, PKK lideri Abdullah Öcalan’ın Türkiye’ye getirildiği tarih olan 15 Şubat’ta eylem yapacakları iddiası ile gözaltına alındı. Gözaltına alınanlardan isimleri öğrenilenler: Murat Yaşa, Erkan Çakan, Mazlum Özbey, Erdoğan Özbey, Tugay Özbey, Ayhan Ekmekçi, İzzet Özmen, Mazlum Kaya, Ahmet Kaya, Ömer Geyik, Barış Koşar, Ramazan Özdemir, İbrahim Güler, Murat Metin, Zehra Yılmaz.

(02/187) Urfa’da Gözaltına Alınan Kişiler…

12 Şubat 2021 tarihinde Urfa merkezli bir soruşturma kapsamında 10 ilde yapılan ev baskınlarında 17 kişi, PKK lideri Abdullah Öcalan’ın Türkiye’ye getirildiği tarih olan 15 Şubat’ta eylem yapacakları iddiası ile gözaltına alındı.

(02/188) Adana’da Sosyal Medya Paylaşımları Gerekçe Göstertilerek Gözaltına Alınan Kişiler…

13 Şubat 2021 tarihinde Adana’nın Seyhan ilçesinde sosyal medya paylaşımlarında örgüt propagandası yaptıkları iddiasıyla gözaltına alınan 5 kişi (F. Ş., M. K., H. T., A. S. ve S. B.) aynı gün içinde sevk edildikleri mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

(02/189) Adana’da Sosyal Medya Paylaşımları Gerekçe Göstertilerek Gözaltına Alınan Kişiler…

13 Şubat 2021 tarihinde Adana’da sosyal medya paylaşımlarında örgüt propagandası yaptıkları iddiasıyla gözaltına alınan 2 kişi 13 Şubat 2021 tarihinde mahkemeye sevk edildi. Müslüm Oruç’un ev hapsi tedbiri ile ve M. S. isimli kişinin ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı öğrenildi.

(02/190) Diyarbakır’da Sosyal Medya Paylaşımları Gerekçe Gösterilerek Gözaltına Alınan Kişiler…

14 Şubat 2021 tarihinde Diyarbakır’da 7 kişi (Ahmet Alpaslan, Behçet Ekinci, Hacı Baş, Mazlum Burur, Şivan Erdal, Ahmet Celil Önen ve Burhan Gizlenmiş) sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek gözaltına alındı. 1 kişinin kanser hastası olduğu gerekçesiyle serbest bırakıldığı öğrenildi.

(02/191) Adana’da Gözaltına Alınan Kişiler…

13 Şubat 2021 tarihinde Adana’da yapılan ev baskınlarında 25 kişi, PKK lideri Abdullah Öcalan’ın Türkiye’ye getirildiği tarih olan 15 Şubat’ta eylem yapacakları iddiası ile gözaltına alındı.

(02/192) Tunceli’de Gözaltına Alınan Kişi…

11 Şubat 2021 tarihinde Tunceli’nin Pülümür ilçesinde yapılan ev baskınında gözaltına alınan Veli Yıldız isimli 1 kişi 12 Şubat 2021 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından ‘örgüt üyesi olmak’ iddiasıyla tutuklandı.

(02/193) Van’da Gözaltına Alınan Kişiler…

14 Şubat 2021 tarihinde Van’da yapılan ev baskınlarında 27 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlardan isimleri öğrenilenler: Azat İtah, Cengiz Kiye, Ozan Kiye, Eray Kiye, Serhat Dinç, Yusuf Öztunç, Mustafa Kaplan.

(02/194) Maraş’ta Gözaltına Alınan Kişi…

12 Şubat 2021 tarihinde Maraş’ta halk ile konuşan Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal’a “TBMM’yi tanımıyorum, devleti tanımıyorum” dediği iddia edilen O. T. isimli bir kişinin gözaltına alındığı öğrenildi. O. T.’nin ‘Türk Milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, Türkiye Büyük Millet Meclisini, Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ve Devletin yargı organlarını alenen aşağılama’ suçunu düzenleyen Türk Ceza Kanunu’nun 301. maddesi uyarınca gözaltına alındığı bildirildi.

(02/195) Belediye Eş Başkanı’nın Yargılandığı Dava…

Yerine kayyım atanan Batman Belediye Eş Başkanı Mehmet Demir hakkında Batman 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 12 Şubat 2021 tarihinde devam edildi.

Mehmet Demir duruşmaya SEGBİS aracılığıyla tutulduğu cezaevinden katıldı. Savunmaların ardından mahkeme Mehmet Demir’in tahliyesine karar verdi ve duruşmayı 4 Haziran 2021 tarihine erteledi.

21 Temmuz 2020 tarihinde gözaltına alınan Mehmet Demir, 22 Temmuz 2020 tarihinde tutuklanmıştı.

(02/196) Aydın’da Parti Binasına Polis Baskını…

HDP üye ve yöneticilerine yönelik bir soruşturma kapsamında 14 Şubat 2021 tarihinde HDP Aydın il binasının polis tarafından basıldığı ve binada arama yapıldığı öğrenildi.

(02/197) Haklarında Soruşturma Açılan Milletvekilleri…

14 Şubat 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya ve HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu hakkında 14 Şubat 2021 tarihinde IKBY sınırları içinde yer alan Gare bölgesine yönelik askeri operasyon sırasında PKK’nin elinde bulunan 13 asker ve polisin yaşamını yitirmesi ile ilgili açıklamaları nedeniyle Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma açıldığı öğrenildi.

(02/198) Eylem ve Etkinliklerin Yasaklandığı İl…

Hakkari Valiliği 12 Şubat 2021 tarihinde yaptığı açıklama ile il genelinde miting, açık yer toplantıları, gösteri yürüyüşleri, oturma eylemi, protesto eylemi, insan zinciri oluşturarak yapılabilecek protesto, yürüyüş ve toplanmalar, halk kürsüleri şeklinde toplantı, halk toplantıları, ses-yayın araçları ile yapılabilecek her türlü sesli ve görsel faaliyetler, açlık grevi, çadır kurma, basın açıklamaları, her türlü stant açma, imza toplama, imza kampanyası, dilek feneri, balon uçurtmak, kamu kurum ve kuruluşları hariç olmak üzere anma töreni, konser, şenlik, tiyatro, sinevizyon ve benzeri faaliyetler, meşale yakma, el ilanı, bildiri, broşür dağıtma, afiş, poster asma ve benzeri eylem ve etkinlikleri 15 Şubat 2021 itibarıyla 15 gün süreyle yasakladı.

(02/199) Erişim Engeli Getirilen İnternet İçerikleri…

https://www.birgun.net/https://halktv.com.trhttps://odatv4.com internet sitelerinde yer alan, “Devlet benim. Ben Külliye’nin adamıyım” dediği iddia edilen bir kişinin Cumhurbaşkanı’na şikayet edilmesi ile ilgili haberlere Elazığ Keban Sulh Ceza Hakimliği’nin 10 Şubat 2021 tarihli kararı ile kişilik haklarının ihlali gerekçesiyle erişim engeli getirildiği öğrenildi.

(02/200) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan ve Tutuklanan Kişiler…

12 Şubat 2021 tarihinde İstanbul’da 14 kişi; Ankara’da 2 kişi gözaltına alındı.

(02/201) Covid-19 Salgını…

Sağlık Bakanlığı, 12 Şubat 2021 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 97 kişinin yaşamını yitirdiğini ve 667 hastanın tespit edildiğini açıkladı. Açıklamada ayrıca günlük vaka sayısının 7.763 olduğu belirtildi.

Sağlık Bakanlığı, 13 Şubat 2021 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 93 kişinin yaşamını yitirdiğini ve 671 hastanın tespit edildiğini açıkladı. Açıklamada ayrıca günlük vaka sayısının 7.706 olduğu belirtildi.

Sağlık Bakanlığı, 14 Şubat 2021 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 94 kişinin yaşamını yitirdiğini ve 666 hastanın tespit edildiğini açıkladı. Açıklamada ayrıca günlük vaka sayısının 6.287 olduğu belirtildi.

Buna göre 14 Şubat 2021 itibarıyla resmi açıklamalara göre salgın nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 27.471, vaka sayısı ise 2.586.183 oldu.

12 Şubat 2021 tarihinde Tekirdağ’da eczane teknisyeni Kemal Derim Covid-19 nedeniyle yaşamını yitirdi.

14 Şubat 2021 tarihinde İstanbul’da Prof. Dr. Kaya Kılıç, Antep’te eczane teknisyeni Sakine Kılıç, Zonguldak’ta fizyoterapist Adem Hacıoğlu, Kütahya’da anestezi teknikeri Talat Aydemir olmak üzere 4 sağlık çalışanı Covid-19 nedeniyle yaşamını yitirdi.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.