12 Şubat 2021 Günlük İnsan Hakları Raporu

118

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

12 Şubat 2021 Günlük İnsan Hakları Raporu

(02/147) Operasyonlar ve Saldırılar…

Milli Savunma Bakanlığı Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi sınırları içinde devam etmekte olan “Pençe Kartal 2” adı verilen askeri operasyon sırasında 10 Şubat 2021 tarihinde Gara bölgesinde güvenlik güçleri ile HPG militanları arasında çıkan çatışmada yaralanan 1 askerin (Ertuğ Güler), 11 Şubat 2021 tarihinde tedavi gördüğü hastanede öldüğünü açıkladı.

(02/148) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

11 Şubat 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, Boğaziçi Üniversitesi’ne atanan rektörü protesto eylemlerine katıldıkları gerekçesiyle tutuklanan Anıl Akyüz, Necmettin Erdem, Akın Karakuş ve Murat Can Demirci’ye tutuldukları İstanbul Maltepe 2 Nolu L Tipi Cezaevi’nde battaniye verilmediği öğrenildi.

(02/149) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Cevap Verilmedi…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın avukatları tarafından müvekkilleri ile görüşmek için 11 Şubat 2021 tarihinde yapılan başvuruya Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından herhangi bir cevap verilmediği öğrenildi.

(02/150) Amasya’da Eyleme Polis Engellemesi…

Tokat’ın Erbaa ve Taşova ilçelerinde siyanürle altın aranmasını protesto etmek için 10 Şubat 2021 tarihinde Taşova Çevre Platformu tarafından Amasya’da yapılmak istenen basın açıklamasına polis tarafından izin verilmedi.

(02/151) Boğaziçi Üniversitesi’ne Rektör Atanmasını Protesto Eylemlerine Yönelik Polis Müdahalesi…

Boğaziçi Üniversitesi’ne Cumhurbaşkanı tarafından atanan rektörü protesto etmek için 11 Şubat 2021 tarihinde Kocaeli Üniversite Dayanışması tarafından Kocaeli’de yapılan basın açıklamasına müdahale eden polis aralarında Eğitim-Sen Kocaeli Şube Sekreteri Ömer Furkan Özdemir’in de olduğu 17 kişiyi gözaltına aldı. Gözaltına alınanlar aynı gün içinde polisteki ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

10 Şubat 2021 tarihinde İstanbul’da duvarlara Boğaziçi Üniversitesi’ne Cumhurbaşkanı tarafından rektör atanmasını ve öğrencilerin tutuklanmasını protesto eden yazılar yazdıkları iddiasıyla gözaltına alınan 5 kişiye destek için 11 Şubat 2021 tarihinde İstanbul Çağlayan Adliyesi’nde toplanan gruba müdahale eden polis 9 kişiyi gözaltına aldı. Gözaltına alınanların isimleri: T. K., F. Y., C. U., Z. Ç., S. K., M. Y., E. Ö., E. Ç. ve R. Y.

(02/152) Boğaziçi Üniversitesi’ne Rektör Atanmasını Protesto Eylemleri Gerekçe Gösterilerek Gözaltına Alınan Kişiler…

10 Şubat 2021 tarihinde, İstanbul’da duvarlara Boğaziçi Üniversitesi’ne Cumhurbaşkanı tarafından rektör atanmasını ve öğrencilerin tutuklanmasını protesto eden yazılar yazdıkları iddiasıyla gözaltına alınan 5 kişi 11 Şubat 2021 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Söz konusu 5 kişiye destek için 11 Şubat 2021 tarihinde İstanbul Çağlayan Adliyesi’nde toplanan gruba yönelik polis müdahalesini ve gözaltıları protesto etmek için İstanbul’un Esenyurt ilçesinde gerçekleştirilen yürüyüş sonrasında yapılan ev baskınlarında Halkevleri üyesi 3 kişi gözaltına alındı.

(02/153) Tunceli’de Gözaltına Alınan Kişi…

11 Şubat 2021 tarihinde Tunceli’nin Pülümür ilçesinde yapılan ev baskınında Veli Yıldız isimli 1 kişi ‘örgüt üyesi olmak’ iddiasıyla gözaltına alındı.

(02/154) HDP Eski Eş Genel Başkanı’nın Yargılandığı Dava…

Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ hakkında gazeteciler Can Dündar ve Erdem Gül’ün tutuklanmasına ilişkin yaptığı yazılı açıklamada ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret ettiği’ iddiasıyla Ankara 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 11 Şubat 2021 görüldü.

Figen Yüksekdağ duruşmaya tutulduğu cezaevinden SEGBİS aracılığıyla katıldı. Savunmaların ardından mahkeme Figen Yüksekdağ’ın beraatına karar verdi.

(02/155) Diyarbakır’da Belediye Eş Başkanı’nın Yargılandığı Dava…

Diyarbakır’ın Yenişehir ilçesinin HDP’den seçilen fakat KHK ile meslekten ihraç edildiği gerekçesiyle mazbatası verilmeyen Belediye Eş Başkanı İbrahim Çiçek hakkında Diyarbakır 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 11 Şubat 2021 tarihinde devam edildi.

İddianamede İbrahim Çiçek’in ‘örgüt üyesi olmak’ suçundan cezalandırılması istenmektedir.

İbrahim Çiçek duruşmaya SEGBİS aracılığıyla tutulduğu cezaevinden katıldı. Savunmaların ardından mahkeme daha önce takipsizlik kararı verilen bir dosyanın ana dosyaya eklenmesi nedeniyle Ceza Muhakemesi Kanunu’na ve yargılama usullerine aykırılık oluşturduğu gerekçesiyle yargılamayı durdurarak İbrahim Çiçek’in tahliyesine karar verdi.

14 Ağustos 2020 tarihinde gözaltına alınan İbrahim Çiçek, aynı gün çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklanmıştı.

(02/156) İstanbul’da ESP ve SGDF Üyelerinin Yargılandığı Dava…

Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) ve Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) üyeleri İlke Başak Baydar, Ezgi Bedel ve Özgür Bedel hakkında İstanbul 22. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 11 Şubat 2021 tarihinde devam edildi.

Savunmaların ardından mahkeme İlke Başak Baydar, Ezgi Bedel ve Özgür Bedel’in tahliyesine karar verdi ve duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

(02/157) İstanbul’da ESP ve SGDF Üyelerinin Yargılandığı Dava…

ESP ve SGDF üyeleri Zekeriya Aykut Kamap ve Alper Kaba hakkında İstanbul 22. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 11 Şubat 2021 tarihinde devam edildi.

Savunmaların ardından mahkeme Zekeriya Aykut Kamap ve Alper Kaba’nın tahliyesine karar verdi ve duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

(02/158) İstanbul’da ESP Üyesinin Yargılandığı Dava…

ESP üyesi Volkan Uyar hakkında İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 11 Şubat 2021 tarihinde devam edildi.

Mahkeme Volkan Uyar’ın tahliyesine karar verdi ve duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

(11/159) İzmir’de Gazetecinin Yargılandığı Duruşma…

Jinnews muhabiri Melike Aydın hakkında yaptığı haberler gerekçe gösterilerek İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 11 Şubat 2021 tarihinde devam edildi.

Mahkeme duruşmayı 8 Haziran 2021 tarihine erteledi.

12 Kasım 2019 tarihinde gözaltına alınan ve 16 Kasım 2019 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklanan Melike Aydın, 30 Ocak 2020 tarihinde avukatlarının tutukluğuna yaptığı itirazın kabul edilmesi üzerine serbest bırakılmıştı.

(02/160) Aydın’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Evrensel gazetesi İzmir temsilcisi Özer Akdemir ve işçi İlyas Tekin hakkında Aydın’ın Çine ilçesindeki bir maden işletmesinde işçilerin çalışma koşulları ile ilgili gazetede yer alan bir fotoğraf nedeniyle Çine Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 11 Şubat 2021 tarihinde devam edildi.

İddianamede 2 kişinin ‘kişisel verileri hukuka aykırı olarak ele geçirme ve yayma’ suçundan cezalandırılması istenmektedir.

Savunmaların ardından mahkeme duruşmayı 25 Mart 2021 tarihine erteledi.

(02/161) Van’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Gazeteci Arif Aslan hakkında Van 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 11 Şubat 2021 tarihinde devam edildi.

İddianamede Arif Aslan’ın ‘örgüt üyesi olmak’ suçundan cezalandırılması istenmektedir.

Savunmaların ardından mahkeme duruşmayı 4 Mart 2021 tarihine erteledi.

(09/162) İstanbul’da Yargılanan Gazeteciler…

Etkin Haber Ajansı (ETHA) editörü Semiha Şahin ve muhabir Pınar Gayıp’ın da aralarında bulunduğu 4 kişi hakkında İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 11 Şubat 2020 tarihinde devam edildi.

İddianamede 4 kişinin ‘örgüt üyesi olmak’ suçundan cezalandırılması istenmektedir.

Mahkeme duruşmayı 15 Nisan 2021 tarihine erteledi.

(02/163) İstanbul’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Gazeteci Nagehan Alçı hakkında İstanbul 37. Asliye Ceza Mahkemesi hakimi Hakkı Yalçınkaya’nın şikâyeti sonucu açılan davasının görülmesine İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde devam edildi.

İddianame Nagehan Alçı’nın ‘kamu görevlisine alenen hakaret’ suçundan 1 yıl 2 aydan 2 yıl 4 aya kadar hapis cezası ile cezalandırılması istenmektedir.

Savunmaların ardından mahkeme duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

(02/164) Ankara’da ‘Cumhurbaşkanı’na Hakaret’ İddiasıyla Yargılanan Akademisyen…

11 Şubat 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden KHK ile ihraç edilen akademisyen Cenk Yiğiter hakkında ‘sosyal medya paylaşımında Cumhurbaşkanı’na hakaret ettiği’ iddiasıyla Ankara 20. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davada verilen 1 yıl 5 ay 15 gün hapis cezasının Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 4. Ceza Dairesi tarafından onandığı öğrenildi.

(02/165) Erişim Engeli Getirilen İnternet İçerikleri…

https://www.birgun.net/ internet sitesinde yer alan Boğaziçi Üniversitesi Kadın+ Dayanışması ile ilgili habere İstanbul Anadolu 5. Sulh Ceza Hakimliği’nin 11 Şubat 2021 tarihli kararı ile kişilik haklarının ihlali gerekçesiyle erişim engeli getirildiği öğrenildi.

https://www.birgun.net/https://www.cumhuriyet.com.trhttps://www.milligazete.com.tr internet sitelerinde yer alan Kocaeli Üniversitesi rektörünün oğlunun Cumhurbaşkanlığı Kamu Diplomasi Koordinasyon Kurulu’na atanması ile ilgili haberlere Kocaeli 1. Sulh Ceza Hakimliği’nin 11 Şubat 2021 tarihli kararı ile kişilik haklarının ihlali gerekçesiyle erişim engeli getirildiği öğrenildi.

https://www.birgun.net/,https://halktv.com.trhttps://artigercek.comhttps://sol.org.tr, internet sitelerinde Bilal Erdoğan’ın kayınpederinin ve bir arkadaşının aldığı ihaleler ile ilgili toplam 6 habere İstanbul Anadolu 5. Sulh Ceza Hakimliği’nin 10 Şubat 2021 tarihli kararı ile kişilik haklarının ihlali gerekçesiyle erişim engeli getirildiği öğrenildi.

(02/166) Covid-19 Salgını…

Sağlık Bakanlığı, 11 Şubat 2021 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 94 kişinin yaşamını yitirdiğini ve 660 hastanın tespit edildiğini açıkladı. Açıklamada ayrıca günlük vaka sayısının 7.590 olduğu belirtildi.

Buna göre 11 Şubat 2021 itibarıyla resmi açıklamalara göre salgın nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 26.998, vaka sayısı ise 2.548.195 oldu.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.DİĞERLERİ16 Şubat 2021 Günlük İnsan Hakları Raporu13 – 15 Şubat 2021 Günlük İnsan Hakları Raporu11 Şubat 2021 Günlük İnsan Hakları Raporu10 Şubat 2021 Günlük İnsan Hakları Raporu9 Şubat 2021 Günlük İnsan Hakları RaporuTümünü GösterTİHV TWITTER