12 Nisan 2022 Günlük İnsan Hakları Raporu

20

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

12 Nisan 2022 Günlük İnsan Hakları Raporu

(04/133) Cezaevinde Şüpheli Ölüm…

12 Nisan 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, İstanbul Silivri 5 Nolu L Tipi Cezaevi’nde 6 mahpusun maruz kaldıkları işkence ve diğer kötü muamele sonrasında intihar girişiminde bulundukları ve bunlardan 2’sinin (Ferhan Yılmaz ve ismi öğrenilemeyen bir mahpus) yaşamını yitirdiği, Halil Kasan isimli 1 mahpusun ise sevk edildiği hastanede yoğun bakım servisinde tedavi altında olduğu öğrenildi.

Haberde ayrıca Ferhan Yılmaz’ın cenazesinin ailesine gösterilmeden teslim edildiği belirtilmektedir.

Basında intihar ettiği bildirilen mahpuslardan biri olan ve şu anda yoğun bakım servisinde olan Halil Kasan isimli mahpusa ait ve ailesi ile yaptığı telefon görüşmesi sırasında kaydedildiği bildirilen bir ses kaydında şunlar ifade edilmektedir: “6 Nisan’da saat 19.00 sıralarında yapılan sayım sırasında gardiyanlar koğuşa gelerek bir tutukluya tokat attı. Ortada hiçbir şey yokken, gelip tokat atıp, hakaret ettiler. Hastalığımdan dolayı, psikolojik sorunlarımdan dolayı atak yaptım. Bu nedenle beni alıp bahçeye götürüp, orada bir ton hakarette bulundular, vurdular. Daha sonra tekrar koğuşa gelip arama ve sayım bahanesiyle bizi alıp götürdüler (…) aynı şekilde dayak attılar, hakaret ettiler, sakallarımızı yoldular. Sonra bizi ‘yumuşak odaya’ attılar. Botlarla kafamıza bastılar (…) Gardiyanlar beni havalandırmaya attığında burada bana ‘Üzerinde ip var mı? Kendini öldürsene, assana’ dediler (…) Burada bir sürü kişi daha var. Bunların zulmünden dolayı kendini öldürecekler. Bizi pisliğin içine atıyorlar, ekmek yok, yatak yok, bir şey yok. Bir ton zulüm yapıyor. Ben dün kendimi astım. Bana, ‘As kendini göreyim’ diyordu. Bir de bizi doktora götürdükleri esnada, ‘Eğer darp cebir alırsanız, bu dayağın bir sonraki seansı, terapisi var’ dediler. Darp cebir de aldırtmıyorlar. Biz de korkudan hiçbir şeyimiz yok diyoruz.”

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi tarafından cezaevinde yaşanan 2 şüpheli ölümle ilgili yayınlanan bilgi notunda şöyle denmektedir: “6 Nisan günü Silivri 5 Nolu Hapishanesi’nde sayım sırasında mahpusların darp edildiği, ardından sürekli işkenceye maruz bırakıldıkları ve intihara zorlandıkları, haklarında gerçeğe aykırı tutanak tutulduğu, doktora götürüldüklerinde darp yoktur diye beyanda bulunmaya zorlandıkları ve 8 mahpusun Silivri Devlet Hastanesi’ne kaldırıldığı yönlü bilgilerin kamuoyuna yansıması sonrasında Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürlüğü 9 Nisan günü yaptığı açıklamada olayı yalanlamıştır. Ancak işkence ve kötü muamelenin halen devam ettiği, mahpusların avukatları ile görüşmelerinin engellendiği ve hastaneye kaldırılan mahpuslardan Serhan Yılmaz ve adı öğrenilemeyen diğer bir mahpusun dün hayatını kaybettiği, Serhan Yılmaz’ın cenazesinin ailesi tarafından alındığı öğrenilmiştir.”

(04/134) Bitlis’te Yaşamını Yitiren Mülteciler…

11 Nisan 2021 tarihinde Bitlis’in Adilcevaz ilçesinde içinde mültecilerin olduğu bir aracın kaza yaptığı ve kaza sonucu 4 mültecinin yaşamını yitirdiği, aralarında aracın sürücüsünün de olduğu 25 kişinin ise yaralandığı öğrenildi.

(04/135) Aydın’da Saldırıya Uğrayan Gazeteci…

Gazeteci Ergün Poyraz, 11 Nisan 2022 tarihinde Aydın’ın Kuşadası ilçesindeki evinin önünde kimliği belirsiz kişilerin saldırısına uğradı. Ağır yaralanan ve Söke Devlet Hastanesi yoğun bakım servisine kaldırılan Ergün Poyraz’ın hayati tehlikesinin olduğu öğrenildi.

(04/136) Bingöl’de İşkence ve Diğer Kötü Muameleye Maruz Kalan Kişi…

9 Nisan 2022 tarihinde Bingöl’ün Solhan ilçesinde Mahfuz Taş (18) isimli bir kişinin fotoğraf çektirirken zafer işareti yaptığı gerekçesiyle polisin işkence ve diğer kötü muamelesine maruz kaldığı öğrenildi. Haberde Mahfuz Taş’ın götürüldüğü İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde de işkence ve diğer kötü muameleye maruz kaldığı belirtildi. Yüzünden yaralanan Mahfuz Taş’ın maruz kaldığı işkence ve diğer kötü muameleyi belgeleyen rapor aldığı ve sorumlu polis memurları hakkında suç duyurusunda bulunduğu bildirildi.

Mahfuz Taş basında yer alan açıklamasında şunları ifade etti: “Zafer işareti yaparak fotoğraf çekmek isterken bir polis ekip aracı yanımız yaklaştı. ‘Bize bakarak mı bu işareti yapıyorsunuz?’ diye sordular. Zafer işareti yapmanın suç olduğunu ileri süren polisler bize ‘Neden ülkücü işareti yapmıyorsunuz, neyin zaferini kutluyorsunuz’ gibi sorular yönelttiler. Hiçbir sorun olmamasına rağmen polis GBT yaptı, üstümüzü aradı (…) Polis koluma girdi, ‘sen nereye gidiyorsun’ dedi. Sonra arkadan başıma yumruk attı. Silahını belime dayadı, itilmemle yere düştüm, silah da boşta kalınca düştü. Yerdeyken 4 polis birden bana saldırmaya başladı. Sonra ekip aracına bindirdiler. Silahı yere düşen polise, neden bana vurduklarını sordum. O da, ‘ben vurmadım ama şimdi vuruyorum’ diyerek gözüme yumruk attı. Sonra beni araca bindirdiler. Bir polis kollarımı kelepçeledi. Gözümün ameliyatlı olduğunu söyledim onlar da hangi gözüm olduğunu sordular, sol deyince sol gözüme defalarca kez yumruk attılar (…)  Solhan Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldüm ve bir gece gözaltında kaldım. (…) Burada da bana, ‘bağırırsan seni daha fazla döveriz’ diyerek perdeleri indirdiler, kapıları kapattılar. Orada ölesiye darp ettiler. Kalbime ve karnıma defalarca kez vurdular. Darp edilirken, nefessiz kaldım. Orada bir polis bana, ‘geber p.ç’ dedi. Nefessiz kalınca durdular. (…) ‘Bizim hakkımızda iyi konuşmazsan hakkında terör dosyası açarız. Sicilini karartırız. Memur falan olamazsın’ diyerek, tehdit etti. ‘Polisiz bize bir şey olmaz’ diyerek, bana gözdağı verdi.”

(04/137) Şırnak’ta Polis Aracının Çarpması Sonucu Yaralanan Kişi…

10 Nisan 2022 tarihinde Şırnak’ta polise ait bir aracın çarpması sonucu avukat Serkan Karakaş yaralanmış ve aracı kullanan polis memuru S. E. gözaltına alınmıştı. Gözaltına alınan polis memuru 12 Nisan 2022 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından ‘kasten öldürmeye teşebbüs’ iddiasıyla tutuklandı.

(04/138) Trabzon’da Eyleme Jandarma Müdahalesi…

11 Nisan 2022 tarihinde Trabzon’un Araklı ilçesinde yapımı süren hidroelektrik santral (HES) projesini protesto etmek için yapılan eyleme jandarma müdahale etti.  Müdahale sonucu gözaltına alınan olmadığı öğrenildi.

(04/139) Ankara’da Eyleme Polis Müdahalesi…

Çankaya Belediyesi’ndeki işine son verilen Yasin Keskin isimli bir kişinin işe geri alınma talebiyle 11 Nisan 2022 tarihinde belediye binası önünde yaptığı eyleme müdahale eden polis Yasin Keskin’i fiziksel şiddet kullanarak alandan uzaklaştırdı.

(04/140) Ankara’da Eyleme Polis Müdahalesi…

Şişli Belediyesi’nde çalışırken işlerine son verilen işçilerin 11 Nisan 2022 tarihinde Ankara’da Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Merkezi önünde yaptığı nöbet eylemine müdahale eden polis, eyleme katılanları fiziksel şiddet kullanarak parti binasının önünden uzaklaştırdı.

(04/141) Şırnak’ta Gözaltına Alınan HDP Yöneticileri…

11 Nisan 2021 tarihinde Şırnak’ın Cizre ilçesinde yapılan ev baskınlarında aralarında Halkların Demokratik Partisi (HDP) İlçe Eş Başkanı ve ilçe yöneticilerinin de olduğu 10 kişi gözaltına alındı.

Gözaltına alınanların isimleri: Esmer Çıkmaz, HDP Cizre İlçe Eş Başkanı Mesut Nart, Maruf Eliş, Osman Küçük, Zeliha Yardak, Şerif Elçioğlu, Ahmet Benzer, Hacı Dalmış, Ahmet Beğenir, Burhan Dalmış.

(04/142) Ankara Merkezli Soruşturma Kapsamında Gözaltına Alınan Kişiler…

Ankara merkezli ve “Kobanê Soruşturması” adı altında yürütülen bir soruşturma kapsamında 12 Nisan 2022 tarihinde 91 kişi hakkında gözaltı kararı verildiği ve 13 ilde düzenlenen operasyonlarda aralarında eski belediye eş başkanları ile HDP yöneticilerinin de olduğu 46 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

Söz konusu soruşturmaya ilişkin Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı şu açıklamayı yaptı: “91 şüphelinin, Ankara merkezli 13 ilde, 6415 sayılı terörizmin finansmanının önlenmesi hakkındaki kanuna muhalefet ve silahlı terör örgütü üyesi olmak suçlarından 12 Nisan tarihinden itibaren gözaltına alınmalarına karar verilmiştir.”

Gözaltına alınanlardan isimleri öğrenilenler: Akdeniz eski Belediye Eş Başkanı Fazıl Türk, eski belediye çalışanları Hasan Çat, Selami Turan ve Ülfiye Özcan; Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi eski çalışanı ve avukat Metin Kılavuz, HDP eski saymanı Zeki Çelik, HDP Adana il yöneticisi Mustafa Bilgiç, Şefik Özbey ve Necmettin Aslan.

(04/143) Batman’da Gözaltına Alınan Kişi…

Batman’ın Kozluk ilçesinde gözaltına alındıktan sonra işkence ve diğer kötü muameleye maruz kalan ve sevk edildiği mahkeme tarafından serbest bırakılan Yahya Karabaş, 10 Nisan 2022 tarihinde hakkında yeni deliller olduğu gerekçesiyle yeniden gözaltına alınmıştı. Yahya Karabaş, 11 Nisan 2022 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

(04/144) İstanbul’da Avukatlar Hakkında Açılan Soruşturma…

11 Nisan 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, 1 Şubat 2018 tarihinde İstanbul’da Çağlayan Adliyesi önünde yapılan adalet nöbetinde Türk Tabipleri Birliği tarafından yapılan “Savaş bir halk sağlığı sorunudur” açıklamasının okunması gerekçe gösterilerek 9 avukat (Ali Babür Atila, Alp Selek, Bülent Utku, İlke Çandırbay, Kemal Aytaç, Mehmet Güvenç, Necdet Okcan, Sevin Şeker, Yavuz Okçuoğlu) hakkında açılan soruşturmada İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın takipsizlik kararı verdiği öğrenildi.

(04/145) Şırnak’ta Basılan Parti Binası…

11 Nisan 2021 tarihinde Şırnak’ın Cizre ilçesinde HDP ilçe binası polis tarafından basıldı. Baskın sırasında parti binasının kapılarının ve pencerelerinin kırıldığı, binada bulunan bilgisayar ve diğer dijital malzemelere el konulduğu, kimi eşyaların zarar gördüğü öğrenildi.

(04/146) Bursa’da İndirilen Pankartlar…

11 Nisan 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, zamlarla ilgili Bursa’da düzenlenecek mitinge çağrı için Kestel ilçesine asılan pankartların belediye zabıtaları tarafından indirildiği öğrenildi.

(04/147) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan ve Tutuklanan Kişiler…

İstanbul merkezli bir soruşturma kapsamında gözaltına alınan 20 kişiden 7’si 11 Nisan 2021 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklandı. 13 kişi adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

(04/148) Covid-19 Salgını…

Sağlık Bakanlığı, 11 Nisan 2022 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 28 kişinin yaşamını yitirdiğini ve günlük vaka sayısının 6.893 olduğunu açıkladı.

Buna göre 11 Nisan 2022 itibarıyla resmi açıklamalara göre salgın nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 98.437, vaka sayısı ise 14.965.867 oldu.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tradresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Yeni Yaşam, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP.