12 Kasım 2020 Günlük İnsan Hakları Raporu

115

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

12 Kasım 2020 Günlük İnsan Hakları Raporu

(11/139) Güneydoğu’da Operasyonlar ve Saldırılar…

11 Kasım 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, Tunceli kırsal alanına 30 Ekim 2020 tarihinde Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından düzenlenen hava harekatında 1 TKP/ML-TİKKO militanının öldüğü; 10 Kasım 2020 tarihinde Tunceli kırsal alanında güvenlik güçleri ile HPG militanları arasında çıkan çatışmada ise 2 HPG militanın öldüğü öğrenildi.

(11/140) Cezaevinde Yaşamını Yitiren Hasta Mahpus…

11 Kasım 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, Tekirdağ F Tipi Cezaevi’nde tutulan hasta mahpus Sıtkı Bektaş’ın mide kanaması geçirdiği ve kaldırıldığı Edirne Devlet Hastanesi’nde yaşamını yitirdiği öğrenildi.

(11/141) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

11 Kasım 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, Mersin Tarsus 1 Nolu T Tipi Cezaevi’nde tutulan mahpuslara verilen yemeklerin hijyenik olmadığı, içinden yabancı maddelerin çıktığı; mahpuslara ücretleri hesaplarından kesilmesine rağmen Yeni Yaşam ve Evrensel gazetelerinin verilmediği; maruz kaldıkları hak ihlalleri ile ilgili İnsan Hakları Derneği’ne ve Halkların Demokratik Partisi’ne (HDP) mektup yazan mahpuslar hakkında disiplin soruşturması açılarak bu mahpuslara aile görüş hakkından mahrum bırakma cezası verildiği öğrenildi. Haberde ayrıca Covid-19 salgınına rağmen mahpuslara dezenfektan verilmediği, mahpuslara aylık 3 adet maske verildiği, arama ve sayım için koğuşlara gelen infaz koruma memurlarının eldiven ve maske takmadığı, sosyal mesafe kurallarına uymadığı belirtildi.

11 Kasım 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, görevden alınan Kars Belediye Eş Başkanı Şevin Alaca’nın da aralarında olduğu 4 mahpusun tutuldukları Kars Cezaevi’nden istekleri ve iradeleri dışında Diyarbakır Kadın Cezaevi’ne (Şevin Alaca, Medya Tagay ve Şengül Erkmen) ve Erzurum Oltu T Tipi Cezaevi’ne (Hazal Agdeva) sevk edildiği öğrenildi.

11 Kasım 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, Çorum L Tipi Cezaevi’nde mahpusların tutulduğu koğuşlarda kaloriferlerin çok az yakıldığı, bozuk kaloriferlerin tamir edilmediği, mahpusların yazdığı dilekçelerin işleme konulmadığı öğrenildi.

11 Kasım 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, Manisa T Tipi Cezaevi’nde mahpuslara verilen yemeklerin kalitesiz olduğu, koğuşlarda kapasitenin üstünde mahpus kaldığı için bazı mahpusların yerde yattığı öğrenildi.

(11/142) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Ret Cevabı…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın avukatları tarafından müvekkilleri ile görüşmek için 11 Kasım 2020 tarihinde Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’na yapılan başvurunun aynı gün içinde Abdullah Öcalan’a getirilen 6 aylık avukat ile görüş yasağı gerekçe gösterilerek reddedildiği öğrenildi.

(11/143) Mersin’de Saldırıya Uğrayan HDP Üyesi…

11 Kasım 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, HDP üyesi Şiyar Özdemir isimli kişinin 9 Kasım 2020 tarihinde Mersin’in Akdeniz ilçesinde kimliği belirsiz 3 kişinin saldırısına uğradığı öğrenildi. Şiyar Özdemir’in olayla ilgili Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunacağı öğrenildi.

Şiyar Özdemir maruz kaldığı saldırı ile ilgili basında yer alan açıklamasında şunları belirtti: “İşyerinden çıkıp eve geldiğim sırada saat 21.00 civarında evimin bulunduğu sokakta siyah bir araç hızlıca önüme direksiyonunu kırdı. Araçta bulunanlardan biri beni çağırdı. Yanına gittiğimde ‘Şiyar Özdemir sen misin?’ diye sordu. ‘Evet, benim. Siz kimsiniz’ diye sorduğumda araçtan inerek, ‘Şimdi sana kim olduğumuzu göstereceğiz’ dediler. Ardından 3 kişi beni tekme tokat dövmeye başladı. Onlardan kurtulmaya çalıştım. Yardım için bağırdım. Ben bağırınca aralarından biri boğazımı sıkarak aracın arka koltuğuna doğru sürükledi. Araçta beni dövmeye devam etti. ‘Ne işin var HDP’de? Bir daha oraya uğrarsan kötü olur. Seni bir daha partinin orada görmeyeceğiz’ diyerek beni tehdit ettiler.”

(11/144) İstanbul’da İşçi Eylemine Polis Müdahalesi…

10 Kasım 2020 tarihinde, ödenmemiş maaş ve tazminat hakları için Bimeks işçileri tarafından şirket sahibi Vedat Akgiray’ın ders verdiği Boğaziçi Üniversitesi önünde yapılan oturma eylemine müdahale eden polis 4 kişiyi gözaltına aldı. Polisin ayrıca gazetecilerin görüntü almasına da engel olduğu öğrenildi.

(11/145) İstanbul’da Eyleme Polis Müdahalesi…

11 Kasım 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, Furkan Vakfı Kurucu Genel Başkanı Alpaslan Kuytul hakkında yargılandığı davada verilen beraat kararı ile ilgili Furkan Vakfı üyeleri tarafından 8 Kasım 2020 tarihinde İstanbul’da Saraçhane Parkı’nda yapılan basın açıklamasına müdahale eden polis 40 kişiyi fiziksel şiddet kullanarak gözaltına aldı. Gözaltına alınanlar aynı gün içinde serbest bırakıldı.

(11/146) Bingöl’de Gözaltına Alınan HDP Yöneticisi…

10 Kasım 2020 tarihinde Bingöl’de ‘örgüt üyesi olmak’ iddiasıyla gözaltına alınan HDP Parti Meclisi üyesi Murat Aydın, 11 Kasım 2020 tarihinde polisteki ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

(11/147) Antalya’da Tutuklanan Kişi…

11 Kasım 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, İsmail Demirbaş isimli bir kişinin bir sokak röportajında söylediği sözler nedeniyle gözaltına alındığı ve daha sonra sevk edildiği mahkeme tarafından ev hapsi tedbiri ile serbest bırakıldığı öğrenildi. Ertesi gün (1 Kasım 2020 tarihinde) bu karara itiraz etmek için adliyeye giden İsmail Demirbaş hakkında itiraz dilekçesi verdikten sonra tutuklama kararı verildiği bildirildi. İsmail Demirbaş, daha önce de verdiği bir sokak röportajı nedeniyle 24 Ekim 2020 tarihinde gözaltına alınmış ve adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı.

(11/148) Ankara’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Sözcü gazetesi yazarı Yılmaz Özdil hakkında katıldığı bir televizyon programında Savunma Bakanı Hulusi Akar ile ilgili sarf ettiği “ben Hulusi Akar ile gezmeye gitmem, ne savaşı” şeklindeki sözleri nedeniyle Ankara 3. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 9 Kasım 2020 tarihinde görüldü. Mahkeme Yılmaz Özdil’i ‘alenen tahkir veya tezyif edici fiil ve harekete bulunma’ suçundan 5 ay hapis cezası ile cezalandırdı ve hükmün açıklanmasını geri bıraktı.

(11/149) Diyarbakır’da Yargılanan Rosa Kadın Derneği Üyesi …

Rosa Kadın Derneği kurucu üyesi Narin Gezgör hakkında Diyarbakır 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 11 Kasım 2020 tarihinde görüldü.

Mahkeme Narin Gezgör’ü ‘örgüt üyesi olmak’ suçundan 7 yıl 6 ay hapis cezası ile cezalandırdı.

22 Mayıs 2020 tarihinde gözaltına alınan ve 24 Mayıs 2020 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklanan Narin Gezgör, yargılandığı davanın 4 Eylül 2020 tarihinde görülen duruşmasında adli kontrol şartıyla tahliye edilmişti.

(11/150) Diyarbakır’da Yargılanan Rosa Kadın Derneği Kişi…

Rosa Kadın Derneği üyesi Sevim Coşkun hakkında Diyarbakır 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 11 Kasım 2020 tarihinde devam edildi.

İddianamede Sevim Coşkun’un katıldığı eylem ve etkinlikler gerekçe gösterilerek ‘örgüt üyesi olmak’ suçundan 7 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması istenmektedir.

Sevim Coşkun duruşmaya tutulduğu cezaevinden SEGBİS aracılığıyla katıldı. Mahkeme Sevim Coşkun’un tutukluluk halinin devamına karar vererek duruşmayı 23 Aralık 2020 tarihine erteledi.

Sevim Coşkun 22 Mayıs 2020 tarihinde gözaltına alınmış ve 24 Mayıs 2020 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklanmıştı.

(11/151) ESP ve SGDF Üye ve Yöneticileri ile Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Aralarında Etkin Haber Ajansı (ETHA) muhabiri Adil Demirci, Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) üyesi Mesut Çeki ve Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) merkez yürütme kurulu üyesi Özge Doğan’ın da bulunduğu 23 kişi hakkında İstanbul 25. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 11 Kasım 2020 tarihinde devam edildi. Savunmaların ardından mahkeme duruşmayı 17 Mart 2021 tarihine erteledi.

(11/152) İbrahim Gökçek’in Cenaze Töreni Nedeniyle Yargılanan Kişiler…

Grup Yorum üzerindeki baskı ve yasaklamaların sona ermesi talebiyle sürdürdüğü ölüm orucuna son verdikten sonra 7 Mayıs 2020 tarihinde yaşamını yitiren Grup Yorum üyesi İbrahim Gökçek’in cenaze törenine katıldıkları gerekçesiyle tutuklanan 5 kişi (Cemil Kurt, Bahar Ertürk, Dilan Ekin, Sevda Kurban, Tuğçe Tayyar) hakkında İstanbul 32. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 11 Kasım 2020 tarihinde başlandı.

Savunmaların ardından mahkeme 5 kişinin tahliyesine karar verdi ve duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

(11/153) Covid-19 Salgını…

Sağlık Bakanlığı, 11 Kasım 2020 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 86 kişinin yaşamını yitirdiğini ve 2.693 hastanın tespit edildiğini açıkladı.

Buna göre 11 Kasım 2020 itibarıyla resmi açıklamalara göre salgın nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 11.145, hasta sayısı ise 402.053 oldu.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.