11 Aralık 2020 Günlük İnsan Hakları Raporu

93

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

11 Aralık 2020 Günlük İnsan Hakları Raporu

(12/126) Urfa’da Yargısız İnfaz İddiası…

10 Aralık 2020 tarihinde Urfa’nın Viranşehir ilçesindeki bir polis kontrol noktasında “dur ihtarına uymadığı” gerekçesiyle polis tarafından vurulan 1 kişinin olay yerinde yaşamını yitirdiği öğrenildi. Yaşamını yitiren kişinin kimliği ile ilgili sadece Suriye vatandaşı olduğunu belirten İçişleri Bakanlığı, konu ile ilgili olarak şunları açıkladı: “Şahsın içerisinde bulunduğu taksi, Viranşehir ilçe girişinde bulunan uygulama noktasında Şanlıurfa Emniyeti ekipleri tarafından durduruldu. Bu sırada şahıs, üzerindeki bombayı patlatmaya çalışırken uygulama noktasındaki görevli polis tarafından etkisiz hale getirildi.”

(12/127) Güneydoğu’da Operasyonlar ve Saldırılar…

10 Aralık 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, 11 Ağustos 2020 tarihinde Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi sınırları içinde yer alan Hantur bölgesinde Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) birimleri ile HPG militanları arasında çıkan çatışmada 2 militanın öldüğü öğrenildi.

(12/128) Kuzey ve Doğu Suriye’de Operasyonlar ve Saldırılar…

10 Aralık 2020 tarihinde Suriye’nin Serekaniye bölgesinde bir kontrol noktasına düzenlenen bombalı saldırıda 2 askerin öldüğü, 8 askerin ise yaralandığı öğrenildi.

(12/129) Edirne’de Gözaltında İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

Adil yargılanma hakkı için açlık grevi yapan ve sağlık durumu gerekçesiyle tahliye edilen avukat Aytaç Ünsal’ın 9 Aralık 2020 tarihinde yasadışı yollarla yurtdışına çıkmaya çalıştığı iddiasıyla Edirne’de gözaltına alınırken işkence ve diğer kötü muameleye maruz kaldığı öğrenildi. Aytaç Ünsal’ın maruz kaldığı işkence ve diğer kötü muamele sonucu yüzünden yaralandığı bildirildi.

(12/130) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

10 Aralık 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, Bayburt M Tipi Cezaevi’nde 4 mahpusa koğuş havalandırmasında Kürtçe şarkı söyledikleri ve halay çektikleri gerekçesiyle disiplin soruşturması açıldığı ve soruşturma sonunda 4 mahpusa iletişim hakkından mahrum bırakma cezası verildiği öğrenildi.

10 Aralık 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, Isparta E Tip Cezaevi’nde, tutuklanarak cezaevine girişi yapılan mahpusların 15 gün boyunca tek kişilik hücrede tutulduğu, bu süre boyunca mahpuslara yeni kıyafet verilmediği, banyo yapmalarına izin verilmediği öğrenildi.

(12/131) Cezaevinde Açlık Grevi…

10 Aralık 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden PKK lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin ve maruz kaldıkları hak ihlallerinin sona ermesi talebiyle cezaevlerinde 26 Kasım 2020 tarihinde başlatılan süresiz dönüşümlü açlık grevine aşağıdaki mahpusların katıldığı öğrenildi:

  • Bayburt M Tipi Cezaevi: 2 mahpus (Gurbet Ceylan ve Leyla Saraç).

(12/132) İstanbul’da İşçi Eylemine Polis Müdahalesi…

Maaş ve tazminat alacakları için İstanbul’un Kadıköy ilçesinde bulunan ETS Tur binası önünde çadır direnişi yapan AtlasGlobal işçilerine müdahale eden polis aralarında bir gazetecinin de olduğu 9 kişiyi fiziksel şiddet uygulayarak gözaltına aldı. Polisin ayrıca eylemcilerin çadırlarına da el koyduğu öğrenildi. Gözaltına alınanların isimleri: Seçkin Koçak, Tamer Ercan, Mahmut Altınsoy, Ercan Yenigül, Ruken Çapan, Neslihan Acar, Çiğdem Ayatağ le gazeteci Ufuk Çeri ve isimi öğrenilemeyen bir kişi.

(12/133) İstanbul’da İşçi Eylemine Polis Müdahalesi…

10 Aralık 2020 tarihinde maaş ve tazminat hakları için Bimeks işçileri tarafından şirket sahibi Vedat Akgiray’ın ders verdiği Boğaziçi Üniversitesi önünde yapılan basın açıklamasına müdahale eden polis aralarında Umut-Sen yöneticilerinin olduğu 5 kişiyi gözaltına aldı. Gözaltına alınanların isimleri: Umut-Sen yöneticileri Betül Celep ve Başaran Aksu ile Leyla Akıncı, Bünyamin Bilikçi ve Zeynel Çiftgöz.

(12/134) Avukat Aytaç Ünsal Gözaltına Alındı…

9 Aralık 2020 tarihinde Edirne’de yasadışı yollarla yurtdışına çıkmaya çalıştığı iddiasıyla gözaltına alınan avukat Aytaç Ünsal, 10 Aralık 2020 tarihinde tutuklandı. Aytaç Ünsal 29 Temmuz 2020 tarihinde sevk edildiği Adli Tıp Kurumu’nun cezaevinde kalamayacağı yönünde rapor vermesinin ardından, 3 3 Eylül 2020 tarihinde Yargıtay 16. Ceza Dairesi’nin infazının iyileşinceye kadar durdurulması yönündeki kararla tahliye edilmişti. Aytaç Ünsal’ın, cezaevinde kalamayacağı yönündeki karar kaldırılarak mahkemeye çıkartılmadan doğrudan Edirne F Tipi Cezaevi’ne götürüldüğü öğrenildi.

(12/135) Diyarbakır’da Gözaltına Alınan Kişiler…

10 Aralık 2020 tarihinde Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır il binası önünde oturma eylemi yapan kişiler ile HDP Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel’in danışmanı Kenan Canpolat ve HDP üyesi 2 kişi (Kezban Kuday ve Afife Kartal) arasında bir tartışma çıktığı ve tartışma sonrasında 3 kişinin, şikayet üzerine gözaltına alındığı öğrenildi.

(12/136) Şırnak’ta Gözaltına Alınan HDP Üyesi…

9 Aralık 2020 tarihinde Şırnak’ın Cizre ilçesinde gözaltına alınan HDP Gençlik Meclisi üyesi Ercan Oğuz 10 Aralık 2020 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından ‘örgüt üyesi olmak’ iddiasıyla tutuklandı.

(11/137) HDP Eski Eş Genel Başkanı’nın Yargılandığı Dava…

HDP eski Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ hakkında Ankara 16. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 10 Aralık 2020 tarihinde devam edildi.

İddianamede Figen Yüksekdağ’ın Demokratik Toplum Kongresi (DTK) içindeki faaliyetleri ve diğer eylemleri gerekçe gösterilerek ‘örgüt yöneticisi olmak’, ‘2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşü Kanunu’na muhalefet’, ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik’, ‘Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti devletini, devletin kurum ve organlarını aşağılama’ suçlarından 30 yıldan 83 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması istenmektedir.

Figen Yüksekdağ duruşmaya tutulduğu cezaevinden SEGBİS aracılığıyla katıldı. Savunmaların ardından mahkeme Figen Yüksekdağ’ın tutukluluk halinin devamına karar verdi ve duruşmayı 24 Şubat 2021 tarihine erteledi.

(12/138) İstanbul’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Gazeteci Aziz Oruç ile Ersin Çaksu hakkında KHK ile kapatılan Özgürlükçü Demokrasi gazetesinde çıkan kimi haberler nedeniyle İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 10 Aralık 2020 tarihinde devam edildi.

İddianamede 2 kişinin ‘devleti, hükümeti, askeri veya emniyet teşkilatını alenen aşağılama’ suçundan cezalandırılması istenmektedir.

Savunmaların ardından mahkeme duruşmayı 16 Mart 2021 tarihine erteledi.

(12/139) Ankara’da Onur Yürüyüşü’ne Katıldıkları İçin Yargılanan Kişiler…

Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde (ODTÜ) 10 Mayıs 2019 tarihinde düzenlenen 9. Onur Yürüyüşü’ne yönelik polisin müdahalesinde gözaltına alınan 19 kişi hakkında ‘2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet’ iddiasıyla Ankara 39. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 10 Aralık 2020 tarihinde devam edildi.

Duruşmada tanık olarak dinlenen Uluslararası Af Örgütü Kampanya ve İletişim Direktörü Tarık Beyhan, ifadesinde “Polis oraya gelip hem yeşil alandakilere hem yakınındaki kafedekilere dağılmalarını söyledi. Ortada bir protesto falan da yoktu. Ardından bu kişi ayağa kalkınca tekmeledi. Ve ardından biber gazları plastik mermiler havada uçuştu. Öğrenciler yerlerde sürüklendi” dedi.

Avukat Didem Aydın ise şunları belirtti: “16.59’da polis anonsundan sonra ilk gözaltının 17.00’da yapıldığı görülüyor. İlk gözaltı ile polis anonsu arasında 20 saniye var. Bu toplantıya yönelik yayınlaşmış bir yasak da yok (…) Türkiye Cumhuriyeti Birleşmiş Milletler’e verdiği cevapta ‘biz yasaklamadık rektör yasakladı’ diyor. Kanuna uygun bir toplanmaya müdahale edilmiştir. Ortada bir valilik yasağı yok. Rektörün yasak koyabileceği toplantı, gösteri kanunun hiçbirinde yazmıyor. İdare hukukuna göre rektörün yasak koyması yetki gaspıdır. Bilirkişi raporu açık ve net bir şekilde kimsenin polise direnme suçunu işlemediğini belirtiyor” dedi.

Mahkeme duruşmayı 30 Nisan 2021 tarihine erteledi.

(12/140) İzmir’de Sosyal Medya Paylaşımları Nedeniyle Yargılanan Kişi…

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir eski İl Başkan Yardımcısı Banu Özdemir hakkında, İzmir’de camilerden Çav Bella marşının çalınması ile ilgili sosyal medya paylaşımları gerekçesiyle İzmir 50. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 10 Aralık 2020 tarihinde görüldü. Mahkeme Banu Özdemir’in beraatına karar verdi.

(12/141) Ağrı’da Görevden Uzaklaştırılan Belediye Meclis Üyesi…

Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesinin HDP’li Belediye Meclisi üyesi ve aynı zamanda HDP Meclis Sözcüsü Hamide Turan 10 Aralık 2020 tarihinde İçişleri Bakanlığı tarafından görevden uzaklaştırıldı.

(12/085) Erişim Engeli Getirilen İnternet İçerikleri…

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu tarafından önceki döneme ilişkin yolsuzluk iddiaları ile ilgili yapılan suç duyurusu hakkında https://www.sozcu.com.tr/ (2 haber), https://www.cumhuriyet.com.tr/ (2 haber), https://ankahaber.net/http://www.diken.com.tr/https://www.gazeteduvar.com.tr/https://www.evrensel.net/https://dokuz8haber.net/ internet sitelerinde yer alan haberlere İstanbul 4. Sulh Ceza Hakimliği’nin 10 Aralık 2020 tarihli kararı ile kişilik hakları ihlali gerekçesiyle erişim engeli getirildiği öğrenildi.

https://ifade.org.tr/ internet sitesinde “FETÖ/PDY Soruşturması” kapsamında kapatılan bir bankada yönetici olarak çalışan bir kişinin Diyanet İşleri Başkanlığı’na müdür olarak atanması hakkında yapılan haberlere getirilen erişim engeli ile ilgili içeriğe Ankara 8. Sulh Ceza Hakimliği’nin 10 Aralık 2020 tarihi kararı ile kişilik hakları ihlali gerekçesiyle erişim engeli getirildiği öğrenildi.

(12/142) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Yargılanan Kişiler…

Kahramankazan eski Belediye Başkan Yardımcısı Orhan Yazıcı hakkında Ankara 25. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 10 Aralık 2020 tarihinde görüldü. Mahkeme sanığı ‘örgüt üyesi olmak’ suçundan 6 yıl 10 ay 15 gün hapis cezası ile cezalandırdı.

(12/143) Covid-19 Salgını…

Sağlık Bakanlığı, 10 Aralık 2020 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 220 kişinin yaşamını yitirdiğini ve 5.918 hastanın tespit edildiğini açıkladı. Açıklamada ayrıca günlük vaka sayısının 30424 olduğu belirtildi. Sağlık Bakanlığı ayrıca 10 Aralık 2020 itibarıyla toplam vaka sayısının 1.748.567 olduğunu açıkladı.

Buna göre 10 Aralık 2020 itibarıyla resmi açıklamalara göre salgın nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 15.751, hasta sayısı ise 564.435 oldu.

10 Aralık 2020 tarihinde Muğla’da Bekir Kaya, Afyon’da eczacı İsmail Düzağaç ve eczane teknisyeni Ömer Devir, Kastamonu’da Hakan Tekingül olmak üzere 4 sağlık çalışanı Covid-19 nedeniyle yaşamını yitirdi.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.