1 Şubat 2022 Günlük İnsan Hakları Raporu

60

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

1 Şubat 2022 Günlük İnsan Hakları Raporu

(02/001) Aydın’da Silahlı Saldırıya Uğrayan Belediye Başkan Yardımcısı…

Aydın’ın Kuşadası ilçesinin Cumhuriyet Halk Partisi’nden (CHP) Belediye Başkan Yardımcısı Oğuzhan Turan 31 Ocak 2022 tarihinde aracından indiği sırada silahlı saldırıya uğradı. Oğuzhan Turan’ın yara almadığı saldırı ile ilgili H. Ö. isimli bir kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

(02/002) İstanbul’da İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

31 Ocak 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, İstanbul’un Beyoğlu ilçesindeki İstiklal Caddesi’nde Kürtçe müzik yapan 4 sokak müzisyeninin 29 Ocak 2022 tarihinde polis tarafından gözaltına alındığı öğrenildi. Haberde enstrümanlarına el konularak gözaltına alınan 4 kişinin gözaltında işkence ve diğer kötü muameleye maruz kaldığı belirtildi.

Gözaltına alınan M. T. basında yer alan açıklamasında şunları belirtti: “Akşam saatlerinde polis bizi durdurdu. O sırada bir yurttaş görüntümüzü alabilmek için müzik yapmamızı istedi. Biz de polislerden müsaade istedik. Polisler izin vermedi. O sırada bir arkadaşımızın eli cebinde olduğu için, polisin hakaretlerine maruz kaldık. Polis bize, ‘Benim karşımda esas duruşta duracaksın’ dedi (…) Sinkaflı kelimeler kullandılar. Çok onur kırıcı kelimeler kullandılar. Enstrümanlarımıza el koydular. Sokakta müzik yapıp kazandığımız bir miktar parayı elimizden almak istediler. Onlara direndik. Direnince ‘çevreye rahatsızlık’ nedeniyle 205 TL para cezası kestiler. Ayrıca el koydukları enstrümanlarımızı almak için de 205 TL para ödedik.”

Y. T. şunları belirtti: “Polis bana yumruk attı, duvara çarptım. Beni bugüne kadar belki 50 defa karakola götürmüşlerdir. İki defa elimdeki enstrümanımı aldılar.”

S. Ö. ise şunları belirtti: “Çevreyi rahatsız ediyorsunuz, denilerek beni ve üç arkadaşıma para cezası kesildi (…) Polisler karakolda bize ‘dilencisiniz’ dedi (…) Arkadaşım ‘bize bağırma’ dediği için onun boğazını sıktılar.”

Konuyla ilgili İstanbul Emniyet Müdürlüğü tarafından da şu açıklama yapıldı: “Sosyal medyada Beyoğlu ilçesi İstiklal Caddesi üzerinde müzik yapan kişilerin engellendiğine yönelik iddialarla ilgili olarak; müzik yapılırken oluşan kalabalığın güzergâhta kullanılan tramvay ile ambulans ve itfaiye araçlarının geçişine mani olduğu, vatandaşlardan ve çevredeki işletme sahiplerinden yoğun şikayetler yapıldığı anlaşılmıştır (…) Geçmiş dönemlerde İstiklal Caddesi üzerinde belirlenen noktalarda her türlü müzik yayınına müsaade edilmiş; ancak sonradan belirlenen noktaların kaldırılması sebebiyle müdahale yapılmıştır.”

(02/003) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

“İşimi Geri İstiyorum” eylemi kapsamında Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 31 Ocak 2022 tarihinde yapılan basın açıklamasına müdahale eden polis, eyleme katılanları fiziksel şiddet kullanarak İnsan Hakları Anıtı’nın önünden uzaklaştırdı.

(02/004) Ankara’da Eyleme Polis Müdahalesi…

Şişli Belediyesi’nde çalışırken işlerine son verilen işçilerin 31 Ocak 2022 tarihinde Ankara’da Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Merkezi önünde yaptığı nöbet eylemine müdahale eden polis, eyleme katılanları fiziksel şiddet kullanarak belediye binasının önünden uzaklaştırdı.

(02/005) Diyarbakır’da Gözaltına Alınan Kişiler…

28 Ocak 2022 tarihinde Diyarbakır merkezli bir soruşturma kapsamında gözaltına alınan ve aralarında Halkların Demokratik Partisi (HDP) Gençlik Meclisi üyelerinin de olduğu 17 kişi 31 Ocak 2022 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

(02/006) Mardin’de Gözaltına Alınan Belediye Meclis Üyesi ve Diğer Kişiler…

26 Ocak 2022 tarihinde Mardin’de gözaltına alınan ve aralarında HDP’li belediye meclisi üyesi Bedirhan Şeran’ın da olduğu 9 kişi 1 Şubat 2022 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

(02/007) Artvin’de Vicdani Retçinin Yargılandığı Dava…

Vicdani retçi Şendoğan Yazıcı hakkında Artvin Borçka Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 31 Ocak 2022 tarihinde görüldü. Mahkeme “Askeri Ceza Kanunu’na muhalefet” suçundan Şendoğan Yazıcı’yı 1 ay 20 gün hapis cezasıyla cezalandırdı.

(02/008) Gazeteci Hakkında Açılan Soruşturma…

Evrensel Gazetesi yazarı Sevda Karaca hakkında Jandarma Genel Komutanlığı Komutan Yardımcısı Korgeneral Musa Çitil’in şikayeti üzerine ‘terörle mücadelede görev almış kişileri hedef gösterme’, ‘kamu görevlisine alenen hakaret ve iftira’, ‘örgüt propagandası yapmak’ iddialarıyla Aydın Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldığı öğrenildi.

Haberde soruşturmaya konu olan yazı hakkında daha önce İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından kovuşturmaya yer olmadığı kararı verildiği belirtilmektedir.

(02/009) Covid-19 Salgını…

Sağlık Bakanlığı, 31 Ocak 2022 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 182 kişinin yaşamını yitirdiğini ve günlük vaka sayısının 93.261 olduğunu açıkladı.

Buna göre 31 Ocak 2022 itibarıyla resmi açıklamalara göre salgın nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 87.416, vaka sayısı ise 11.619.882 oldu.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tradresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP.