1 Nisan 2021 Günlük İnsan Hakları Raporu

122

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

1 Nisan 2021 Günlük İnsan Hakları Raporu

(04/001) Cezaevinde Sağlık Hakkı Engellenen Mahpuslar…

Mardin Barosu İnsan Hakları ve Cezaevi Komisyonu tarafından 31 Mart 2021 tarihinde bir basın açıklaması ile duyurulan Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi’ndeki hak ihlalleri raporundan, Covid-19 salgınına rağmen cezaevinde hijyen ve temizliğin sağlanmadığı, mahpusların hastane sevklerinde problemlerin yaşandığı, tedavilerin geç yapıldığı öğrenildi.

(04/002) Cezaevindeki Açlık Grevleri ile İlgili Eyleme Polis Engeli…

PKK lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin sona erdirilmesi talebiyle cezaevlerinde devam etmekte olan süresiz dönüşümlü açlık grevine dikkat çekmek için Halkların Demokratik Partisi (HDP) tarafından 31 Mart 2021 tarihinde Diyarbakır’da yapılmak istenen basın açıklamasına polis tarafından izin verilmedi. Basın açıklamasına polis tarafından izin verilmemesi üzerine basın açıklaması için gelenler bulundukları yerde oturma eylemi yaptı. Polisin açıklamayı takip eden gazetecileri de engellediği öğrenildi.

(04/003) İstanbul’da Eyleme Polis Müdahalesi…

Kocaeli’nin Çayırova ilçesindeki Migros deposunda çalışan ve Depo, Liman, Tersane ve Deniz İşçileri Sendikası’nda (DGD-Sen) örgütlendikten sonra işten çıkarılan işçiler tarafından, Migros Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan’ın İstanbul’un Beykoz ilçesindeki villası önünde 31 Mart 2021 tarihinde yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 16 kişi fiziksel şiddet kullanılarak gözaltına alındı. Aralarında sendika yöneticilerinin de olduğu 16 kişi aynı gün içinde ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

(04/004) İstanbul’da Eyleme Polis Engeli…

KESK İstanbul Kadın Meclisi tarafından Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesini protesto etmek için 31 Mart 2021 tarihinde İstanbul’da Galata Köprüsü’nde yapmak istediği yürüyüş polis tarafından engellendi.

(04/005) Tunceli’de Gözaltına Alınan Kişi…

31 Mart 2021 tarihinde Tunceli’de yapılan ev baskınında avukat Zafer Çellik ‘örgüt üyesi olmak’ iddiasıyla gözaltına alındı.

(04/006) İzmir’de Gözaltına Alınan Kişiler…

31 Mart 2021 tarihinde İzmir’de yapılan ev baskınlarında 9 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi. 5 kişinin (Kader İnci, Erdinç İnci, Onur Güzelcan, Gökhan Özoğlu, İbrahim Özdoğan) ifade işlemlerinin ardından aynı gün serbest bırakıldığı, 4 kişinin (Volkan Şimşek, Volkan Algül, Rezzan Çabuk Özoğlu ve Cahit Ceylan) halen gözaltında olduğu bildirildi. Gözaltı gerekçesi öğrenilemedi.

(04/007) İstanbul’da Gözaltına Alınan Kişiler…

31 Mart 2021 tarihinde avukat Berrak Çağlar ve Ali Sinan Çağlar, İstanbul’da bulunan ev ve bürolarına yapılan polis baskınının ardından gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi öğrenilemedi.

(04/008) Hakkari’de Tutuklanan TJA Aktivisti…

25 Mart 2021 tarihinde Batman’da gözaltına alınan Tevgera Jinên Azad (TJA) aktivisti Seyhan Başak, 31 Mart 2021 tarihinde Hakkari’de sevk edildiği mahkeme tarafından ‘örgüt üyesi olmak’ iddiasıyla tutuklandı.

(04/009) Diyarbakır’da Yargılanan TJA Sözcüsü…

TJA sözcüsü Ayşe Gökkan hakkında Diyarbakır 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 31 Mart 2021 tarihinde devam edildi.

Ayşe Gökkan’ın duruşmada Kürtçe savunma yapma talebinin, “ara celselerde Kürtçe savunma yapılamayacağını” öne süren mahkeme heyeti tarafından reddedildiği öğrenildi. Mahkeme Ayşe Gökkan’ın tutukluluk halinin devamına karar verdi ve duruşmayı 23 Haziran 2021 tarihine erteledi.

Ayşe Gökkan, 27 Ocak 2021 tarihinde görülen duruşmada verilen tutuklamaya yönelik yakalama kararı sonrasında gözaltına alınmış, 28 Ocak 2021 tarihinde tutuklanmıştı.

(04/010) Diyarbakır’da Yargılanan TJA Aktivisti…

Tevgera Jinên Azad (TJA) aktivisti Gülcihan Şimşek hakkında Rosa Kadın Derneği’ne yönelik bir soruşturma kapsamında açılan davanın karar duruşması 31 Mart 2021 tarihinde görüldü.

Mahkeme Gülcihan Şimşek’in ‘örgüt üyesi olmak’ suçundan 7 yıl 6 ay hapis cezası ile cezalandırılmasına karar verdi.

(04/011) İstanbul’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Gazeteci Nagehan Alçı hakkında İstanbul 37. Asliye Ceza Mahkemesi hakimi Hakkı Yalçınkaya’nın şikâyeti sonucu İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davasının karar duruşması 31 Mart 2021 tarihinde görüldü.

Mahkeme Nagehan Alçı’nın ‘kamu görevlisine alenen hakaret’ suçundan 7.080 Türk Lirası adli para cezası ile cezalandırılmasına karar verdi.

(04/012) AYM’nin Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun Milletvekilliğinin Düşürülmesine İlişkin Kararı…

31 Mart 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, Anayasa Mahkemesi’nin Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun milletvekilliğinin düşürülmesinin iptaline dair başvuruyu yetkisizlik nedeniyle reddettiği öğrenildi.

(04/013) RTÜK Tarafından Ceza Verilen Televizyon Kanalı…

31 Mart 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) tarafından ‘Medya Mahallesi’ programında sarf edilen bazı ifadelerin “Allah’ı hafife alır” nitelikte olduğu gerekçesiyle; ‘Kayda Geçsin’ programında Ankara eski Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ile ilgili ifadeler gerekçesiyle; ‘İki Yorum’ programında eski Başbakanlardan Necmettin Erbakan hakkındaki ifadeler ve yine aynı programda yayının alt bandında geçen ifadeler gerekçesiyle Halk TV’ye 4 kez idari para cezası verildiği öğrenildi.

31 Mart 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, RTÜK tarafından ’18 Dakika’ programında sarf edilen “İslami terör” ifadesinin “toplumun dini hassasiyetlerine aykırı” olduğu gerekçesiyle TELE 1 televizyon kanalına idari para cezası verildiği öğrenildi.

(04/014) İlan Kesme Cezası Verilen Gazete…

31 Mart 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden Evrensel gazetesine, Boğaziçi Üniversitesi’ne Cumhurbaşkanı tarafından rektör atanmasına dair protestolar ile ilgili haberde yer alan “saldırı” ifadesi gerekçesiyle Basın İlan Kurumu (BİK) tarafından 5 gün ilan ve reklam kesme cezası verildiği öğrenildi. Cezanın gerekçesinde “Habere konu olan olaylarda kolluk kuvvetleri tarafından yapılan müdahalenin ‘müdahale’ yerine haber başlığında ‘saldırı’ olarak ifade edilmesinin Cumhuriyetimize ve halkımıza sadakatle bağlı kolluk kuvvetlerimiz hakkında toplumumuzda olumsuz algı yaratmaya yönelik olduğu görülmüştür” denilmektedir.

(04/015) Eylem ve Etkinliklerin Yasaklandığı İlçe ve İller…

31 Mart 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, İstanbul’un Beykoz ilçesinde bulunan Çubuklu mahallesinde yapılacak gösteri, yürüyüş ve basın açıklaması gibi eylem ve etkinliklerin Beykoz Kaymakamlığı tarafından 15 gün süreyle yasaklandığı öğrenildi. Basında yer alan haberlerde, Beykoz İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı sendikalar masası ve asayiş büro polislerinin, DGD-SEN Başkanı Murat Bostancı’yı arayarak söz konusu yasağı bildirdiği belirtildi. Beykoz Kaymakamlığı’nın resmi internet sitesinde yasaklama kararına ilişkin bir duyuru bulunmamaktadır.

Hakkari Valiliği 31 Mart 2021 tarihinde yaptığı açıklama ile il genelinde miting, açık yer toplantıları, gösteri yürüyüşleri, oturma eylemi, protesto eylemi, insan zinciri oluşturarak yapılabilecek protesto, yürüyüş ve toplanmalar, halk kürsüleri şeklinde toplantı, halk toplantıları, ses-yayın araçları ile yapılabilecek her türlü sesli ve görsel faaliyetler, açlık grevi, çadır kurma, basın açıklamaları, her türlü stant açma, imza toplama, imza kampanyası, dilek feneri, balon uçurtmak, kamu kurum ve kuruluşları hariç olmak üzere anma töreni, konser, şenlik, tiyatro, sinevizyon ve benzeri faaliyetler, meşale yakma, el ilanı, bildiri, broşür dağıtma, afiş, poster asma ve benzeri eylem ve etkinliklerin 1 Nisan 2021 itibarıyla 15 gün süreyle yasaklandığını duyurdu.

Osmaniye Valiliği 30 Mart 2021 tarihinde yaptığı açıklama ile mülki amirliklerin uygun göreceği sosyal mesafe kuralına uyularak yapılacak etkinlikler hariç olmak üzere il genelinde miting, kapalı ve açık yer toplantıları ile gösteri yürüyüşleri, açık alanda toplanma, basın açıklaması, çadır kurma, stant açma, oturma eylemi, imza kampanyası, anma töreni ve benzeri türdeki eylem ile etkinlikler, oyun, temsil ve çeşitli şekillerdeki gösteri ve etkinlikler, ticari kimliği bulunan tüzel kişiliklerinin ticari faaliyetleri hariç olmak üzere el ilanı dağıtılması, pankart ve afiş asılması gibi etkinlikleri 30 Mart 2021 itibarıyla 15 gün süreyle yasaklandığını duyurdu.

(04/016) Covid-19 Salgını…

Sağlık Bakanlığı, 31 Mart 2021 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 152 kişinin yaşamını yitirdiğini ve 1.401 hastanın tespit edildiğini açıkladı. Açıklamada ayrıca günlük vaka sayısının 39.302 olduğu belirtildi.

Buna göre 31 Mart 2021 itibarıyla resmi açıklamalara göre salgın nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 31.537 vaka sayısı ise 3.317.182 oldu.

31 Mart 2021 tarihinde Ankara’da Dr. Faruk Var’ın Covid-19 nedeniyle yaşamını yitirdiği öğrenildi.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.