1 Mart 2022 Günlük İnsan Hakları Raporu

95

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

1 Mart 2022 Günlük İnsan Hakları Raporu

(03/001) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

28 Şubat 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, Düzce T Tipi Cezaevi’nde Covid-19 salgınına rağmen 8 kişilik koğuşlarda 25 kişinin kaldığı öğrenildi.

28 Şubat 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, Elazığ Kadın Kapalı Cezaevi’nde tutulan ve aralarında Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı Leyla Güven ile Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır eski İl Başkanı Hülya Alökmen’in de olduğu 17 mahpusun istekleri ve iradeleri dışında farklı cezaevlerine sevk edildiği öğrenildi. Leyla Güven, Hülya Alökmen Uyanık, Remziye Yaşar, Emine Erkan, Dilan Aydın ve Necmiye Boz’un Elazığ T Tipi Cezaevi’ne; Dicle Bozan, Beritan Anahtar, Songül Erden Şahin, soyadları öğrenilemeyen Zehra ve Semra adlı mahpusların Kayseri Bünyan Kadın Kapalı Cezaevi’ne; Zilan Demir, Mizgin Ötatiz, Mihriban Şoğurli’nin Tarsus Kadın Kapalı Cezaevi’ne; Fethiye Ok, Nuray Çelik, Sevil Akkaya’nın Diyarbakır Kadın Kapalı Cezaevi’ne sevk edildiği bildirildi.

1 Mart 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, Diyarbakır 3 Nolu T Tipi Cezaevi’nde 7 mahpusun infaz koruma memurlarının fiziksel şiddetine maruz kaldığı ve vücutlarının çeşitli yerlerinden yaralandıkları öğrenildi. Mahpuslardan Emre Can Ergün, basına yansıyan açıklamasında şunları belirtti: “4 gardiyan sırtımıza çıktı. Fiziki saldırıya maruz kaldık. Ters kelepçeleyip, yüz üstü yatırdılar (…) Yüzüme 15-20 yumruk atan kişi Cihan’dı (…) Benle Servet’i süngerli odaya aldılar. Servet’in her yeri kan içindeydi. Yaklaşık 3-4 saat süngerli odada kaldık (…) Barış ve Heybet de 2 nolu odadaydılar, onlar da aynı muameleyi gördü. Barış epilepsi hastasıdır ve ona karışmamalarını istedik. Ama üzerimize geldiler. Kıyafetlerimizi zorla çıkardılar. Süngerli odadan sonra beni ne revire ne de hastaneye götürdüler.” Rıdvan Tonka isimli mahpus ise şunları belirtti: “Platin takılı olan sağ bacağıma sürekli tekme attılar, bacağımda şişme oldu. Atılan yumruklar yüzünden çenemde çok fazla ağrı oldu.” Mahpus Servet Özçelik ise maruz kaldığı işkence ve diğer kötü muameleye ilişkin şunları belirtti: “Bizi koğuştan alıp maltada yere yatırdılar. Bizi darp etmeye başladıkları esnada bir arkadaşa küfürler etmeye başladılar. Ben de dayanamayıp arkamı döndüm, tepki göstermeye çalıştım, bunun üzerine yine darp etmeye devam edildi. Daha sonra süngerli odaya götürdüler. Ellerimiz ters kelepçeli şekildeyken kıyafetlerimizi çıkardılar, şortla kaldım. Yere yatırdılar, dayak attılar. Burada 3 saatten fazla kaldık. Süngerli odadan sonra revire götürüldüm, rapor yazıldı.” Epilepsi hastası Barış Avşar da şunları belirtti: “Saldırı sırasında dişlerim dudaklarımı kestiğinden, dudağımdan kan geliyordu. Kan gözükmesin diye maske taktılar. Kameralara görünsün diye maskeme tükürdüm ve kafamı kameraya kaldırdım. Hastaneye götürülmedim. Şikayetçi olduğum takdirde tekrardan Tarsus’a göndermekle tehdit ettiler.”

(03/002) Cezaevinde Sağlık Hakkı Engellenen Çocuk…

25 Şubat 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, Diyarbakır Kadın Cezaevi’nde annesiyle birlikte kalan B. B. isimli çocuğa ilaçlarının verilmediği ve bu nedenle çocuğun vücudunda yaralar oluşuğu öğrenildi.

(03/003) İstanbul’da Eyleme Polis Müdahalesi…

Elektrik ve doğalgaza yapılan zamları protesto etmek için üniversite öğrencileri tarafından 28 Şubat 2022 tarihinde İstanbul’un Beyoğlu İlçesindeki İstiklal Caddesi üzerinde yapılan “Geçinemiyoruz” eylemine müdahale eden polis 26 kişiyi fiziksel şiddet kullanarak gözaltına aldı. Polisin ayrıca görüntü alanlara da müdahale ettiği ve bu kişileri zorla bulundukları yerden uzaklaştırdığı öğrenildi. Gözaltına alınanlar aynı gün içinde polisteki ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

(03/004) Covid-19 Salgını…

Sağlık Bakanlığı, 28 Şubat 2022 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 213 kişinin yaşamını yitirdiğini ve günlük vaka sayısının 64.275 olduğunu açıkladı.

Buna göre 28 Şubat 2022 itibarıyla resmi açıklamalara göre salgın nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 94.445, vaka sayısı ise 14.089.456 oldu.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tradresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP.