7 Ağustos 2019

Olimpos Beydağları Milli Parkı alanı içerisinde bulunan Olympos Antik Kenti sahil girişine yol yapıldığı ortaya çıktı.

Antalya’nın Kumluca ilçesinde bulunan Antik Likya Yolu‘nun en gözde kentlerinden Olympos Antik Kenti’nin sahil girişine çelik iskeletten oluşan ahşap bir yol yapıldığı öğrenildi. Yolun Olympos sahil şeridinden başlayarak, sahil tarafındaki gişeye kadar olduğu belirtildi.

7 Ağustos 2019

Antalya – Muhittin Kaplan isimli kişi sosyal paylaşımları nedeniyle gözaltına  alındı.

8 Ağustos 2019

Perihan Yoğurtçu isimli kişi TEM tarafından gözaltına alındı.

Edip Yaşa isimli kişi sosyal medyadan gözaltına alındı.

İbrahim Oslu il jandarma Aksu’dan almıştı Çakırlardaki Konyaaltı ilçe jandarmanın nezaretine koymuşlardı. sosyal medya üzerinde örgüt propagandası yapmaktı suçlama Sulh ceza hakimi adli kontrolle bıraktı.

Mehmet Koçak isimli kişi ve kimliğini bilmediğimiz 4 kişi daha savcılık ifadeleri için adliyeye getirildi. Savcılık ifadelerinden sonra tutuklama talebiyle nöbetçi sulh ceza hakimliğine sevk edildiler.

19 Ağustos 2019

ISPARTA İdare Mahkemesi, Salda Gölü’nde Millet Bahçesi projesinin iptali ve yürütmenin durdurulması talebiyle açılan davayı yetki yönünden reddederek, dava dosyasının Ankara İdare Mahkemesi’ne gönderilmesine karar verdi.

22 Ağustos 2019

Antalya’da iş cinayeti. Antalya’da hamallık yapan Ala Hennuş çuval başına 80 kuruş almak için gittiği fırının depo kısmına un çuvallarını taşımaya başlayan Hennuş fenalaşarak hayatını yitirdi.

23 Ağustos 2019

Antalya / Antalya ‘da, 2 çocuk babası Ali Y. (30), birlikte yaşadığı Serpil Ü.’yü yüzmek için gittikleri deniz kenarında, demir çubukla bayıltana kadar dövdü. Gözaltına alınan Ali Y., “Başıma demir çubukla vurdu. Çok sinirlendim ben de dövdüm” dedi. (Kaynak: https://www.akdenizgercek.com/haber/26587-demir-cubuklu-dehset )

24 Ağustos 2019

Manavgat’ın Sarılar Mahallesi’nde oturan C.K., geçen çarşamba günü saat 18.00 sıralarında kızı M.İ.’yi yanında 1.5 yaşındaki kardeşiyle alışveriş yapmak için markete gönderdi. Alışveriş yapmadan marketten gelen M.İ., annesine bir daha o markete gitmek istemediğini belirtti. Annesinin nedenini sorması üzerine M.İ., market sahibi H.K.’nin kendisini öptüğünü daha önce de kendisini birkaç defa taciz ettiğini söyledi.

24 Ağustos 2019

Isparta / Olimpik sporcuya saha yok. Isparta Gençlik Spor İl Müdürü Murat Gevrek, 2020 Tokyo Olimpiyatları’na hazırlanan atlet Gamze Bulut’un antrenmanını engelledi. Bulut çimde koşmasın diye güvenlik görevlileri sahayı şeritlerle kapattı.

25 Ağustos 2019

Antalya / ANTALYA’da, kimliği belirsiz kişi, oğlu olduğu iddia edilen 7- 8 yaşlarındaki çocuğu sokak ortasında dövdü (Kaynak: http://akdenizdeyeniyuzyil.net/haber-cocugu-sokak-ortasinda-dovdu-35017.html )

Antalya /  Muratpaşa ilçesinde, apartmanın girişindeki rögar kapağının üzerinde, parçalanmış 3 kedi ölüsü bulundu.

25 Ağustos 2019

Muratpaşa’ya bağlı Fener Mahallesi’nde bulunan apartmanın önündeki rögar kapağı üzerinde, sabah saatlerinde, 3 kediyi gören hayvansever, susamış olduklarını düşünerek, kapla su götürdü. Kedilerin yanına gelen hayvansever, parçalanarak, telef edildiğini fark etti. Kedilerden 2’sinin ortadan ikiye bölündüğünü, 1’inin de başının kesildiğini görenler, polise haber verdi. İhbarla gelip, olay yerinde inceleme yapan polis, kedilerin karınlarının da delici aletle deşildiğini belirledi.

26 Ağustos 2019

Arife Yanık, bakımevindeki ölen hayvanların hayvanat bahçesi kepçesiyle ormana toplu bir şekilde gömüldüğünü, kimyasal maddelerle yakıldığını, ilaçların, boyaların ve bazı hayvanların para karşılığı satıldığını, ormandaki çam ağaçlarının kesilerek personeller tarafından eve yakacak olarak götürüldüğünü söyledi. (Kaynak: http://akdenizdeyeniyuzyil.net/haber-hayvanlar-kimyasalla-yakiliyor-olenler-ormana-gomuluyor-34968.html )

26 Ağustos 2019

Manavgat / Manavgat Aşağı Pazarcı Mahallesi’nde Suriyeliler tarafından sokakta oyun oynayan 12 yaşındaki Tunahan Çelebi’nin dövülmesi üzerine gerginlik yaşandı. Olayın olduğu sokağa çok sayıda polis ekibi sevk edilirken, 2 Suriyeli gözaltına alındı. (Kaynak http://www.akdenizhaber.com.tr/haber/guncel/manavgat%E2%80%99ta-suriyeli-gerginligi-2-suriyeli-gozaltinda/19286.html)

26 Ağustos 2019

Manavgat / Çoğunluğu Suriye ve Filistin uyruklu olan kaçaklar, Ocean Kuğu isimli Bandırma Limanı`na kayıtlı gemide, Sahil Güvenlik Komutanlığı ekiplerinin kontrolü sırasında yakalandı.

Manavgat D-400 Karayolu üzerinde bulanan yeşil köprü altında bekletilen kaçaklar, sağlık kontrolünden geçirildikten sonra Atatürk Kapalı Spor Salonu`na götürüldü.

Bir Suriyeli mültecinin tam 15 gündür ayağının kırık olduğu belirtildi. (Kaynak: http://www.akdenizhaber.com.tr/haber/guncel/250-suriyeli-multeci-manavgat%E2%80%99ta-yakalandi/2723.html)

26 Ağustos 2019

Serik / Serik ilçesinde sarp alanda orman yangını çıktı. Ekiplerin müdahalesiyle kontrol altına alınan yangında 10 hektar alan zarar gördü. Dün saat 15.00 sıralarında Deniztepesi Mahallesi’nde henüz belirlenemeyen sebeple orman yangını çıktı.

26 Ağustos 2019

Kepez / Antalya Kepez Devlet Hastanesi’nde son iki yılda 274 çocuğun doğum yaptığı ortaya çıktı. Yaşları 14 ile 17 arasında değişen çocukların 115’i Türk, 159’u ise yabancı uyruklu. Antalya Barosu konuyu yargıya taşımaya hazırlanıyor. (Kaynak: https://www.birgun.net/haber/274-cocuk-dogum-yapti-266300)

27 Ağustos 2019

Antalya / 29 Ağustos 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, avukat Ahmed Buğra Çelik’in 24 Ağustos 2019 tarihinde evinin önüne park ettiği aracından inip evine gitmeye hazırlandığı sırada, polisler tarafından zorla karakola götürüldüğünü ve polislerin fiziksel şiddetine maruz kaldığı öğrenildi. Haberlerde yer alan ifadelerinde Çelik şunları belirtmektedir: “Saat 00.45’te evimin önüne aracımı park ettim, park halindeyken telefonum çaldı, açtım konuşmaya başladım. Polis camı tıklattı. Ben de camı açtım, polis, ‘Araçtan inin’ dedi. Ben de ‘Ne sebeple memur bey’ diye sordum. Polis, ‘mahallede silah sıkıldığını, benim de park ışıklarım yandığı için aracımı aramak istediğini’ söyledi.  (…) avukat kimliğimi de polise göstererek araçtan indim. (…) Polis buna karşılık ‘Artistlik yapma lan bana. Bu üniformayı çıkarır seni her yerde si…im’ dedi. Ben de küfür ve tehditte bulunmamasını söyledim. ‘Seni tehdit etmiyorum’ dedi. (…) Ben de adını ve amirini sordum şikayet etmek için. O sırada yanımıza gelen daha yaşlıca başka bir polis memuru karın boşluğuma yumruk atarak ‘Sen kimin amirini soruyorsun, gel seni bir gözaltına alayım’ dedi. (…) Başıma vurdular, tekmelediler. Başım polis aracının içindeyken vücudum dışındaydı, bu şekildeyken sürekli vuruyorlardı. O şekilde araca bindirdiler, araçta da ‘Hani avukattın, nerede kaldı senin avukatlık’ dediler.”

Ahmed Buğra Çelik’in maruz kaldığı fiziksel şiddeti belgeleyen bir rapor aldığı ve savcılığa suç duyurusunda bulunduğu öğrenildi

27 Ağustos 2019

“GÖREVDE OLMALARI HALK SAĞLIĞI SORUNU”

Açıklamada avukatların maruz kaldığı bu şiddetin ilk olmadığı vurgulanırken “Bu vakalar avukatlar temelinde topluma verilmiş gözdağının başka şehirlerde ve başka zamanlarda vuku bulmuş benzer gösterileridir” denildi.

Açıklama şu çağrıyla son buldu:

“Meslektaşımız Avukat Ahmed Buğra Çelik’in mücadelecisi olduğu tüm hukuki aşamalarda yanında olduğumuzu, halkın huzur ve refahını sağlama görevi çerçevesinde silah kullanma yetkisi ile donatılmış ilgili memurların halen görevde kalmalarının bir halk sağlığı sorunu ve kamusal bir tehdit olmaları sebebiyle ivedilikle açığa alınmaları gerektiğini ilgililere ve tüm kamuoyuna saygılarımızla bildiririz.”

(Kaynak: https://www.evrensel.net/haber/385652/ankara-barosu-meslektasimiz-polisler-tarafindan-iskence-gordu)

28 Ağustos 2019

Antalya’da her gün yanıyoruz  #Perge Antik Kent’i yakınında çıkan orman yangını; 5 söndürme helikopteri ve 20 arazöz eşliğinde yangına müdahale eden OBM ve itfaiye ekipleri tarafından güçlükle söndürüldü. Yangında çok sayıda kızılçam ağacı ve zeytinlik tahrip oldu. (Kaynak: Kuzey ormanları twitter)

28 Ağustos 2019

Alanya / Caretta carettaların yumurtlama sahası olan Alanya Yeşilöz sahilinde yer alan akaryakıt boşaltım tesisinin büyütülmesi gündemde. Aytemizler Akaryakıt’ın başvurusu sonrası Çevresel Etki Değerlendirmesi yapılıyor

28 Ağustos 2019

Alanya / Alanya Belediyesi tarafından hayata geçirilen sünnet hizmetlerinin ardından sünnet olan çocuklara verilen “erkeklik diploması”na tepki geldi.

Alanya Belediyesi tarafından vatandaşa sunulan ve 27 Ağustos tarihinde başlayıp 3 gün sürecek olan ücretsiz sünnet hizmetlerinden yararlanan çocuklara, operasyon sonrası “erkeklik diploması” veriliyor.

Konuyu Dim TV’ye değerlendiren Antalya Barosu Alanya Kadın ve Çocuk Hakları ile Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Kurulu avukatlarından Müge Gezginci, uygulamanın bir an evvel sonlandırılması yönünde Alanya Belediyesi’ne çağrı yaptı.

Gezginci, konu hakkında yaptığı açıklamada “Toplumsal cinsiyet eşitliğine ve zihniyet dönüşümüne vurulmuş bir baltadır” ifadelerini kullandı.

Kadına, çocuğa ve hayvanlara yönelik şiddetin, toplumsal cinsiyet eşitliği sağlanmadan son bulmayacağını söyleyen kadın örgütleri yetkilileri göreve davet etti ve uygulamaların cinsiyetçiliği körüklediğine dikkat çekti.

29 Ağustos 2019

Antalya / Antalya ve Diyarbakır’da, HDP’nin 1 Eylül Dünya Barış Günü dolayısıyla yapmak istediği eylemde, içerisinde “kayyum”, “darbe”, “doğa talanı” gibi sözcükler olan slogan, afiş, pankart ve dövizler yasaklandı.