Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

31 Ekim 2019 Günlük İnsan Hakları Raporu

(10/333) Kuzey ve Doğu Suriye’ye Yönelik Harekat ve Saldırılar…

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik harekatı dahilinde; Mardin’in Nusaybin ilçesine 11 Ekim 2019 tarihinde isabet eden havan topu nedeniyle yaralanan Şivan Çetin isimli 1 kişinin tedavi gördüğü hastanede 30 Ekim 2019 tarihinde öldüğü öğrenildi.

(10/334) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

30 Ekim 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, İzmir Şakran T Tipi Cezaevi’nde tutulan 57 mahpusa, TSK’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik harekatını protesto ettikleri gerekçesiyle açılan disiplin soruşturması sonucunda 11’er gün hücre cezası verildiği öğrenildi.

30 Ekim 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, Diyarbakır T Tipi Kapalı Cezaevi ve Diyarbakır T Tipi Kadın Kapalı Cezaevi’nde koğuşlarda kapasitenin üzerinde mahpusun tutulması nedeniyle bazı mahpusların yerde yattığı, koğuşlarda ve havalandırmalarda kameraların olduğu, mahpuslara verilen yemeklerin yetersiz olduğu ve yemeklerin içinden cam parçası, böcek vb. maddelerin çıktığı, mahpusların yanlarında bulundurabilecekleri basılı yayınların sayısının sınırlandırıldığı ve çok sayıda kitap, gazete ve derginin, herhangi bir yasaklama kararı olmaksızın mahpuslara verilmediği öğrenildi.

30 Ekim 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, Elazığ 1 ve 2 Nolu Yüksek Güvenlikli cezaevlerinde mahpusların fiziksel ve psikolojik şiddete maruz kaldıkları, mahpuslara keyfi disiplin cezaları verildiği, mahpusların hastane sevklerinin geç yapıldığı ve tedavilerinin aksadığı öğrenildi.

(10/335) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için 1086 gündür direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 30 Ekim 2019 tarihinde saat 13.30 ve 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamalarına polis müdahale etti.

30 Ekim 2019 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Mehmet Dersulu ve Nazan Bozkurt) ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Mehmet Dersulu ve Nazan Bozkurt) gözaltına alındığı bildirildi.

Buna göre, 30 Ekim 2019 tarihinde Yüksel Caddesi üzerinde yapılmak istenen basın açıklamalarında 4 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(10/336) Şırnak’ta Eyleme Polis Müdahalesi…

İçişleri Bakanlığı tarafından Cizre Belediyesi’ne kayyım atamasını protesto etmek için Halkların Demokratik Partisi (HDP) Cizre ilçe binası önünde 29 Ekim 2019 tarihinde yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde gözaltına alınan 4 kişinin 30 Ekim 2019 tarihinde serbest bırakıldığı öğrenildi. Gözaltına alınanlardan HDP’li Belediye Meclisi üyeleri Mesut Üçkaç ve Serhat Küçük ile Abdullaziz Arslan adli kontrol şartıyla, Neim İnedi ise emniyetteki ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

(10/337) İzmir’de Eyleme Polis Müdahalesi…

30 Ekim 2019 tarihinde, İzmir’in Halkapınar semtinde Türkerler Holding’e ait bir inşaatta çalışan ve ücretlerini alamadıkları için şantiyede bulunan bir vincin üzerine çıkarak eylem yapmak isteyen işçilere müdahale eden polis 25 işçiyi gözaltına aldı.

(10/338) Mersin’de Gözaltına Alınan Kişiler…

23 Ekim 2019 tarihinde Mersin’de yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan 4 kişi (Devrimci Parti parti meclisi üyeleri Ezgi Akdağ ve Tayfun Kuzum, Mersin il temsilcisi Onur Ak ve Dev-Genç Sözcüsü Ulaş Budak) için gözaltı süresinin 30 Ekim 2019 tarihinde ikinci kez uzatıldığı öğrenildi. Gözaltı gerekçesi öğrenilemedi.

(10/339) Diyarbakır’da Gözaltına Alınan Kişiler…

30 Ekim 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, Diyarbakır’ın Silvan ve Hani ilçelerinde yapılan ev baskınlarında 5 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi. Gözaltına alınan kişilerin isimleri ve gözaltı gerekçesi öğrenilemedi.

(10/340) “Bu Suça Ortak Olmayacağız” Bildirisini İmzalayan Akademisyenlerin Yargılandığı Davalar…

“Bu Suça Ortak Olmayacağız” bildirisini imzaladığı gerekçesiyle Hacettepe Üniversitesi’nden Arş. Gör. Osman İşçi hakkında Ankara 21. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ‘örgüt propagandası yapmak’ iddiasıyla açılan davanın karar duruşması 30 Ekim 2019 tarihinde görüldü. Mahkeme Osman İşçi’nin beraatına karar verdi.

“Bu Suça Ortak Olmayacağız” bildirisini imzaladıkları gerekçesiyle akademisyenlere karşı açılan 808 davadan 481’i hakkında 31 Ekim 2019 itibarıyla beraat kararı verildi.

(10/341) İstanbul’da Yargılanan Gazeteci…

Gazeteci ve yazar Ahmet Altan hakkında, Taraf gazetesinde 2010 yılında yayınlanan “Ölüm babanın emri” başlıklı yazısı nedeniyle, İstanbul Anadolu 10. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 30 Ekim 2019 tarihinde devam edildi. Mahkeme yargı reformu ile ilgili mevzuatı değerlendirmek amacıyla duruşmayı 4 Şubat 2020 tarihine erteledi.

(10/342) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan ve Tutuklanan Kişiler…

30 Ekim 2019 tarihinde Ankara merkezli bir soruşturma kapsamında 24 ilde yapılan operasyonlarda 35 kişi gözaltına alındı.

(10/343) Etkinliklerin Yasaklandığı İl…

Şırnak Valiliği 30 Ekim 2019 tarihinde yaptığı açıklama ile TSK’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik harekatı nedeniyle yapılabilecek protestoları gerekçe göstererek, il genelinde açık alanlarda düzenlenecek gösteri yürüyüşü, açık hava toplantısı, basın açıklaması, oturma eylemi, stant açma, imza kampanyası, konser, şenlik, vb. her türlü eylem ve etkinlikler ile el ilanı, broşür, afiş vb. materyalin asılması ve dağıtılmasını 31 Ekim 2019 itibarıyla 15 gün süreyle yasakladığını duyurdu. Son yasaklama kararı ile 1 Ekim 2019 tarihinden bu yana Şırnak’ta eylem ve etkinlikler 3. kez 15 gün süreyle yasaklanmış oldu.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.