Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

29 – 30 Ekim 2019 Günlük İnsan Hakları Raporu

(10/318) Güneydoğu’da Operasyonlar ve Saldırılar…

Milli Savunma Bakanlığı, 28 Ekim 2019 tarihinde Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Pençe-3 adlı harekatı kapsamında Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi sınırları içindeki Heftanin bölgesinde bulunan birliğinde rahatsızlanan 1 askerin (Kamuran Ablak) 29 Ekim 2019 tarihinde hastanede öldüğünü duyurdu.

29 Ekim 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, 20 Ekim 2019 tarihinde Mardin’in Derik ilçesinde güvenlik güçleri ile HPG militanları arasında çıkan çatışmada 3 HPG militanının öldüğü öğrenildi.

(10/319) Urfa’da Polis Şiddetine Maruz Kalan Kişiler…

28 Ekim 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik harekatına dair sosyal medya paylaşımı gerekçesiyle, 18 Ekim 2019 tarihinde Urfa’da yapılan ev baskınında gözaltına alınan Mahmut Polat ile çocukları M. A. P (17) ve S. P. (20) isimli 3 kişinin evlerinde ve gözaltında polis şiddetine ve tehdidine maruz kaldıkları öğrenildi. Haberde, kapıyı kırarak eve giren polislerin Mahmut Polat ile 2 çocuğunu yere yatırıp ters kelepçe uyguladığı, daha sonra M. A. P. ve S. P.’yi ayrı bir odaya alarak fiziksel şiddet uyguladığı, Mahmut Polat’ı “Devlet bize vur emri vermiş. Sizi öldürebiliriz’ diyerek tehdit ettiği belirtilmektedir. Gözaltına alındıktan sonra götürüldükleri Terörle Mücadele Şubesi’nde Mahmut Polat ile S. P.’nin fiziksel şiddete maruz kaldığı, sağlık kontrolü için götürüldükleri hastanede ise gözaltı aracından çıkarılmadıkları ve doktoru hiç görmedikleri bildirildi.

(10/320) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

28 Ekim 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, Sincan Kadın Kapalı Cezaevi’nde tutulan mahpusların ‘doktor yok’ denilerek revire götürülmediği öğrenildi.

29 Ekim 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, Tokat T Tipi Cezaevi’nde tutulan mahpusların ailelerinin yaşadığı kente sevk edilme taleplerinin reddedildiği öğrenildi.

29 Ekim 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, Kandıra 1 Nolu F Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski milletvekilleri Çağlar Demirel ve Selma Irmak ile Hacire Tanırgan isimli mahpusa, ‘kurum malına zarar verdikleri’ gerekçesiyle 29 Temmuz 2019 tarihinde 3 gün disiplin cezası verildiği öğrenildi. Söz konusu haberde, disiplin cezasının gerekçesinin, tutuldukları odanın havalandırmasına çıkan 3 mahpusun, odayı ve havalandırmayı gören kameraların erkek gardiyanlar tarafından izlendiğini belirten kadın gardiyanlar tarafından “kıyafetlerine dikkat etmeleri” konusunda uyarılmaları üzerine havalandırmadaki kamerayı kapatmaları olduğu öğrenildi.

(10/321) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için 1085 gündür direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 28 ve 29 Ekim 2019 tarihlerinde saat 13.30 ve 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamalarına polis müdahale etti.

28 Ekim 2019 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Merve Demirel ve Nazan Bozkurt) ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Merve Demirel ve Mehmet Dersulu) gözaltına alındığı bildirildi.

29 Ekim 2019 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Mehmet Dersulu ve Mahmut Konuk) ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Nazan Bozkurt ve Merve Demirel) gözaltına alındığı bildirildi.

Buna göre, 28 ve 29 Ekim 2019 tarihlerinde Yüksel Caddesi üzerinde yapılmak istenen basın açıklamalarında 8 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(10/322) Ankara’da Eyleme Polis Müdahalesi…

29 Ekim 2019 tarihinde, KHK ile ihraç edildiği işine dönmek için Ankara’da bulunan Çankaya Toplum Sağlığı Merkezi önünde eylem yapan Mahmut Konuk ve Eser Budak polis müdahalesi sonrasında gözaltına alındı. Söz konusu 2 kişinin aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(10/323) Şırnak’ta Eyleme Polis Müdahalesi…

İçişleri Bakanlığı tarafından Cizre Belediyesi’ne kayyım atamasını protesto etmek için Halkların Demokratik Partisi (HDP) Cizre ilçe binası önünde 29 Ekim 2019 tarihinde yapılmak istenen basın açıklamasına polis cop ve kalkan ile müdahale etti. Müdahale sırasında aralarında HDP milletvekili Nuran İmir’in de olduğu çok sayıda kişinin yaralandığı öğrenildi. En az 4 kişinin polis tarafından gözaltına alındığı öğrenildi. Gözaltına alınanlardan isimleri öğrenilenler: HDP’li Cizre Belediye Meclisi üyeleri Mesut Uçkaç ile Serhat Küçük.

(10/324) Şırnak’ta Gözaltına Alınan Kişiler…

28 Ekim 2019 tarihinde Şırnak’ta yapılan ev baskınlarında 3 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi. Gözaltına alınanların isimleri: Zahide Barınç, Elmas Kulter ve Abdulselam Baysal.

(10/325) İstanbul’da Gözaltına Alınan ESP Üyeleri…

25 Ekim 2019 tarihinde İstanbul’da yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) üyesi 8 kişinin 28 Ekim 2019 tarihinde adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı öğrenildi. Gözaltına alınanların isimleri: Serhat Demirtaş, Emrah Topaloğlu, Ezgi Gürbüz, Gamze Toprak, Deniz İmre, Yoldaş Aydın, Hıdır Yılmaz ve Enes Sanduvaç.

(10/326) Urfa’da Gözaltında Tutulan Kişiler…

29 Ekim 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, Suriye Milli Ordusu (SMO) tarafından Kuzey Suriye’de kaçırılarak işkence yapılan YPJ üyesi Darzê Salih Temo isimli kadın ile yine YPJ üyesi Makbule Sünger’in 26 Ekim 2019 tarihinden bu yana Urfa Jandarma Komutanlığı’nda gözaltında tutulduğu öğrenildi. Söz konusu haberde, Darzê Salih Temo’nun yaralı olarak Urfa’ya getirildiği, 7 gün hastanede tutulduğu ve tedavisi tamamlanmadan gözaltına alındığı belirtilmektedir.

(10/327) İstanbul’da Yargılanan Gazeteciler…

Sözcü gazetesinin sahibi Burak Akbay, yazarlar Emin Çölaşan, Necati Doğru, İzmir muhabiri Gökmen Ulu, Genel Yayın Yönetmeni Metin Yılmaz, Mali İşler Müdürü Yonca Yücekaleli ile Mustafa Çetin ve Yücel Arı hakkında, ‘örgüt yöneticisi olma’, ‘örgüt üyesi olma’ ve ‘örgüte bilerek ve isteyerek yardım etme’ iddialarıyla İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 28 Ekim 2019 tarihinde devam edildi. Mahkeme duruşmayı 27 Aralık 2019 tarihine erteledi.

(10/328) AİHM’nin İfade Özgürlüğü Kararı…

29 Ekim 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) 2009 yılında kapatılan Demokratik Toplum Partisi (DTP) merkez yürütme kurulu üyesi Hatice Çoban’ın, 2007 yılında yaptığı bir konuşma nedeniyle ‘örgüt propagandası yapma’ suçundan cezalandırılmasına dair bireysel başvurusunu karara bağladığı öğrenildi. AİHM kararında Hatice Çoban’ın ifade özgürlüğünün ihlal edildiğini belirterek, Hatice Çoban’a 2500 Euro manevi tazminat ödenmesine hükmetti.

(10/329) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan ve Tutuklanan Kişiler…

25 Ekim 2019 tarihinde İstanbul’un Beykoz ilçesinde gözaltına alınan Zeynep Gülen isimli 1 kişi 28 Ekim 2019 tarihinde tutuklandı.

21 Ekim 2019 tarihinde İstanbul’da gözaltına alınan 3 muvazzaf asker 29 Ekim 2019 tarihinde tutuklandı.

(10/330) Kayyım Atanan Belediye…

Şırnak’ın Cizre ilçesinin HDP’li Belediye Eş Başkanı Mehmet Zırığ’ın 22 Ekim 2019 tarihinde İçişleri Bakanlığı tarafından görevden alındığı ve yerine Cizre Kaymakamı Davut Sinanoğlu’nun kayyım olarak atandığı öğrenildi. Bu kararla 31 Mart 2019 tarihinde yapılan yerel seçimlerden bu yana kayyım atanan HDP’li belediye sayısı 3’ü büyükşehir ve 1’i il olmak üzere 13 oldu.

(10/331) Etkinliklerin Yasaklandığı İl…

Iğdır Valiliği 28 Ekim 2019 tarihinde yaptığı açıklama ile TSK’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik harekatı nedeniyle yapılabilecek protestoları gerekçe göstererek, il genelinde açık ve kapalı alanlarda düzenlenecek gösteri yürüyüşü, açık hava toplantısı, basın açıklaması, oturma eylemi, stant açma, imza kampanyası, konser, şenlik, vb. her türlü eylem ve etkinlikler ile el ilanı, broşür, afiş vb. materyalin asılması ve dağıtılmasını 25 Ekim 2019 itibarıyla 15 gün süreyle yasakladığını duyurdu.

(10/332) Hakkari’de Özel Güvenlik Bölgesi…

Hakkari Valiliği 28 Ekim 2019 tarihinde yaptığı bir açıklama ile Merkez, Yüksekova, Çukurca, Şemdinli ve Derecik ilçelerinde koordinatları verili 5 alanın 29 Ekim – 12 Kasım 2019 tarihleri arasında özel güvenlik bölgesi ilan edildiğini duyurdu.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.