Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

20 Mart 2020 Günlük İnsan Hakları Raporu

(03/212) Kuzey ve Doğu Suriye’ye Yönelik Harekat ve Saldırılar…

Milli Savunma Bakanlığı, 19 Mart 2020 tarihinde İdlib’de “radikal gruplar tarafından düzenlenen saldırıda” 2 askerin öldüğünü (Oğuzhan Taş, Ramazan Nayir) ve 1 askerin yaralandığını açıkladı.

(03/213) Açlık Grevinde Olan Mahpusa Müdahale ve İşkence…

Halkın Hukuk Bürosu, 17 Mart 2020 tarihinde yaptığı açıklama ile adil yargılanma talebiyle açlık grevinin 254. günü olan 12 Mart 2020 tarihinde isteği ve iradesi dışında götürüldüğü Aliağa Ceza İnfaz Kurumları Kampus Devlet Hastanesi Dâhiliye Servisi’nde zorla tıbbi müdahalede bulunulan Mustafa Koçak’ın bu sırada maruz kaldığı işkence ve diğer kötü muamele ile ilgili olarak cezaevi müdürü, görevli gardiyanlar, hastane başhekimi ve doktorlar hakkında ‘işkence, görevi ihmal, suçu bildirmeme ve suç delillerini gizleme, yok etme’ iddialarıyla 19 Mart 2020 tarihinde suç duyurusunda bulunulduğunu duyurdu.

(03/214) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

19 Mart 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, Afyon E Tipi Cezaevi’nde siyasi mahpusların sayımlarda askeri nizamda durma, ırkçı marşlar okuma dayatmasına maruz kaldıkları öğrenildi. Haberde ayrıca mahpuslar tarafından maruz kaldıkları işkence ve diğer kötü muameleler ile ilgili resmi makamlara yazdıkları dilekçelerin cezaevi yönetimi tarafından muhataplarına gönderilmediği öğrenildi.

19 Mart 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, Silivri Cezaevi’nde 7 kişilik koğuşlarda 35 kişinin kaldığı, mahpuslara yeterli sıcak ve soğuk su verilmediği öğrenildi.

19 Mart 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, Diyarbakır D Tipi Cezaevi’nde olası Covid-19 salgınına rağmen mahpuslara temizlik ve dezenfektan malzemesi verilmediği öğrenildi. Haberde ayrıca mahpusların bu ürünleri cezaevi kantininden kendi paralarıyla almalarına da izin verilmediği belirtildi.

(03/215) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için 1227 gündür direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 18 Mart 2020 tarihinde saat 13.30’da ve 18.00’de yapılan basın açıklamaları sonrasındaki oturma eylemlerine polis müdahale etti ve oturma eylemine katılanları fiziksel şiddet kullanarak İnsan Hakları Anıtı’nın önünde uzaklaştırdı.

(03/216) Şırnak’ta Gözaltına Alınan Belediye Eş Başkanı…

12 Mart 2020 tarihinde Urfa merkezli bir soruşturma kapsamında gözaltına alınan Şırnak’ın Cizre ilçesinin Belediye Eş Başkanı Berivan Kutlu,  19 Mart 2020 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Cizre Belediyesi’ne İçişleri Bakanlığı tarafından 29 Ekim 2019 tarihinde kayyım atanmıştı.

(03/217) Urfa Merkezli Bir Soruşturma Kapsamında Gözaltına Alınan Avukatlar, Parti Üye ve Yöneticileri ile Diğer Kişiler…

12 Mart 2020 tarihinde Urfa merkezli bir soruşturma kapsamında Urfa, Van, Şırnak, Batman ve Diyarbakır illerinde yapılan operasyonlarda gözaltına alınan ve aralarında avukatların da olduğu 7 kişiden 2’si tutuklandı. 5 kişi ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Tutuklanan kişilerin isimleri: Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Meclis üyeliği düşürülen Mehmet Akdoğan ve Cevdet Demiroğlu.

Buna göre bu soruşturma kapsamında tutuklananların sayısı 6 oldu.

(03/218) Bartın’da Gözaltına Alınan Gazeteciler…

Bartın’da yayın yapan Halk gazetesi ve Pusula gazetesinin sahibi Mustafa Ahmet Oktay ile Yazı İşleri Müdürü Eren Sarıkaya 19 Mart 2020 tarihinde Covid-19 salgını ile ilgili gazetede yer alan bir haber nedeniyle gözaltına alındı. 2 gazeteci aynı gün içinde sevk edildikleri mahkeme tarafından serbest bırakıldı.

(03/219) Sosyal Medya Paylaşımları Gerekçesiyle Gözaltına Alınan Kişiler…

İçişleri Bakanlığı 19 Mart 2020 tarihinde Covid-19 salgını ile ilgili yaptığı sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek gözaltına alınan kişi sayısının 64 olduğunu açıkladı.

(03/220) Covid-19 Salgını…

Sağlık Bakanlığı, 19 Mart 2020 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 2 kişinin yaşamını yitirdiğini ve 168 yeni vakanın tespit edildiğini açıkladı.

Buna göre 19 Mart 2020 itibarıyla resmi açıklamalara göre salgın nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 4 ve vaka sayısı ise 359 oldu.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.