Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

12 – 14 Ekim 2019 Günlük İnsan Hakları Raporu

(10/130) Kuzey ve Doğu Suriye’ye Yönelik Askeri Harekat ve Saldırılar…

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik harekatı dahilinde;

11 Ekim 2019 tarihinde Mardin Valiliği yaptığı açıklama ile, Suriye yönünden atıldığı iddia edilen havan mermilerinin Nusaybin ilçesine isabet etmesi sonucunda 8 kişinin öldüğünü, 35 kişinin yaralandığını duyurdu. Ölen kişilerin isimleri: Hasan Demir, Hüseyin Çakır, Ahmet Delen, Naif Sincar, Mehmet Şirin Demir, Orhan Doğan, Dara Ali ve Hasan Muhammed.

11 Ekim 2019 tarihinde Urfa Valiliği yaptığı açıklama ile, Suriye yönünden atıldığı iddia edilen havan mermilerinin Suruç ilçesine isabet etmesi sonucunda 2 kişinin öldüğünü, 3 kişinin yaralandığını duyurdu. Ölen kişilerin isimleri: Halil Yağmur ve Şıh Güzel.

11 Ekim 2019 tarihinde TSK yaptığı açıklama ile söz konusu harekat sırasında 3 askerin (Yunus Mermer, Abdülhamit Bilgen ve Hacı Bebek) öldüğünü, 7 askerin ise yaralandığını duyurdu.

13 Ekim 2019 tarihinde Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), yaptığı açıklama ile yine söz konusu harekat sırasında Suriye Demokratik Güçleri’nden 86 kişinin, Türkiye destekli Suriyeli gruplardan 13 kişinin öldüğünü, yanı sıra en az 69 sivilin öldüğünü duyurdu. Ayrıca SOHR 13 Ekim 2019 tarihinde yaptığı ikinci bir açıklama ile Tel-Abyad’da bir sivil konvoya yönelik yapılan saldırı sonucu Suriyeli Kürt siyasetçi Hevrin Halef’in de aralarında bulunduğu 9 kişinin öldüğünü duyurdu.

(10/131) Kuzey ve Doğu Suriye’ye Yönelik Askeri Operasyona Tepkilere Yönelik Müdahaleler ve Gözaltılar…

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Ankara il örgütü tarafından TSK’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik harekatını protesto etmek için 10 Ekim 2019 tarihinde Ankara’da Sakarya Caddesi’nde yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde gözaltına alınan 8 kişi 11 Ekim 2019 tarihinde serbest bırakıldı.

HDP Ankara il örgütü tarafından aynı gerekçeyle 11 Ekim 2019 tarihinde Ankara’da Sakarya Caddesi’nde yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde ise 11 kişi gözaltına alındı.

11 Ekim 2019 tarihinde TSK’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik harekatı ile ilgili sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek gözaltına alınan Diyarbakır’ın Bismil ilçesi Belediye Eş Başkanları Gülşen Özer ve Orhan Ayaz savcılık ifadelerinin ardından aynı gün serbest bırakıldı.

11 Ekim 2019 tarihinde TSK’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik harekatı ile ilgili sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek Mardin’in Nusaybin ilçesinde yapılan ev baskınlarında 8 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların isimleri: Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Nusaybin ilçe Eş Başkanı Celal Ata, DBP Parti Meclisi üyesi Yasemin Demirkaya, HDP’li Nusaybin Belediye Meclisi üyeleri Nazım Kök ve Nezir Özbey, HDP Mardin il yöneticisi Neda Alper, HDP çalışanları Erhan Mutlu ve Süleyman Akın, Barış Annesi Nure Tarlak.

11 Ekim 2019 tarihinde TSK’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik harekatı ile ilgili sosyal medya paylaşımları gerekçesiyle İzmir’in Menemen, Dikili, Aliağa ve Bayraklı ilçelerinde yapılan ev baskınlarında 13 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlardan isimleri öğrenilenler: Mehmet Aksoy, Behçet Gündüz, Muhammed Ayhan ve Mehmet Yüksel. Gözaltına alınanlardan 12’si 12 Ekim 2019 tarihinde serbest bırakılırken, 1 kişi (Mehmet Aksoy) ‘örgüt propagandası yapma’ iddiasıyla tutuklandı.

11 Ekim 2019 tarihinde TSK’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik harekatı ile ilgili sosyal medya paylaşımları gerekçesiyle İstanbul’un Üsküdar ilçesinde yapılan ev baskınlarında 1’i çocuk 4 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların isimleri: Musa Daşdemir, Mahsum Gündüz, Sedat Engin ve M. B. isimli çocuk.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Adana il örgütü tarafından, TSK’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik sürdürdüğü harekatı protesto etmek için 12 Ekim 2019 tarihinde Adana’nın Ceyhan ilçesinde yapılmak istenen basın açıklaması polis tarafından engellendi.

12 Ekim 2019 tarihinde TSK’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik harekatı ile ilgili sosyal medya paylaşımları yaptıkları gerekçesiyle Hatay’da gözaltına alınan HDP İskenderun ilçe Eş Başkanı Hülya Ateş aynı gün çıkarıldığı mahkeme tarafından ‘örgüt üyesi olma’ iddiasıyla tutuklandı. Aynı soruşturma kapsamında gözaltına alınan Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Hatay il yöneticisi Belgin Ayrancı ve gazeteci Burcu Özkaya Günaydın ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

12 Ekim 2019 tarihinde Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından TSK’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik harekatı ile ilgili sosyal medya paylaşımlarına ilişkin başlatılan soruşturma kapsamında HDP Muratpaşa ilçe yöneticisi Mustafa Berk, Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Parti Meclisi üyesi Songül Şarklı ve SYKP Adana il Eş Başkanı Ömer Öztürk hakkında soruşturma açıldığı öğrenildi.

12 Ekim 2019 tarihinde TSK’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik harekatı sırasında haber takibi yapmak Urfa’nın Akçakale ilçesinde bulunan Al Arabiye televizyonu muhabiri Zidan Zankloi gözaltına alındı.

12 Ekim 2019 tarihinde Diyarbakır’da yapılan ev baskınında TSK’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik sürdürdüğü harekat ile ilgili sosyal medya paylaşımları yaptığı gerekçesiyle gözaltına alınan Kürdistan Özgürlük Partisi (PAK) Merkez Yürütme Kurulu üyesi Vahit Aba aynı gün ‘örgüt propagandası yapmak’ iddiasıyla çıkarıldığı mahkeme tarafından ev hapsi şartıyla serbest bırakıldı.

12 Ekim 2019 tarihinde Şırnak’ta yapılan ev baskınlarında TSK’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik harekatı ile ilgili sosyal medya paylaşımları yaptıkları gerekçesiyle 5 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların isimleri öğrenilemedi.

12 Ekim 2019 tarihinde İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı yaptığı bir açıklama ile TSK’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik sürdürmekte olduğu harekat ile ilgili sosyal medya paylaşımlarına yönelik soruşturma kapsamında 5 kişi hakkında gözaltı kararı verildiğini duyurdu.

12 Ekim 2019 tarihinde Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı yaptığı bir açıklama ile TSK’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik harekatı ile ilgili sosyal medya paylaşımlarına yönelik soruşturma kapsamında Gebze ve Darıca ilçelerinde gözaltına alınan 2 kişinin tutuklandığını duyurdu.

13 Ekim 2019 tarihinde aynı gerekçeyle Silopi ve Cizre ilçelerinde yapılan ev baskınlarında HDP’li Silopi Belediye Meclisi üyesi Fehime Saruhan ile ismi öğrenilemeyen 2 kişi gözaltına alındı.

12 Ekim 2019 tarihinde İzmir’in Konak ilçesinde Boyun Eğme gazetesinin dağıtımı yapan Türkiye Komünist Partisi (TKP) üyesi 16 kişi TSK’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik harekatına ilişkin gazete başlıkları gerekçe gösterilerek gözaltına alındı.

12 Ekim 2019 tarihinde İzmir’in Konak ilçesinde Sosyalist Cumhuriyet gazetesinin dağıtımı yapan Türkiye Komünist Hareketi (TKH) üyesi 4 kişi TSK’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik harekatına ilişkin gazete başlıkları gerekçe gösterilerek gözaltına alındı.

13 Ekim 2019 tarihinde TSK’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik sürdürdüğü harekatı ile ilgili sosyal medya paylaşımları yaptıkları gerekçesiyle Adana’da gözaltına alınan HDP Ceyhan ilçe Eş Başkanları Delal Mamuk ve Seyfettin Aydemir aynı gün içinde savcılık ifadelerinin ardından serbest bırakıldı. Aynı soruşturma kapsamında gözaltına alınan HDP yöneticisi Tahir Özdemir ise ‘örgüt üyesi olma’ iddiasıyla tutuklandı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu 11 Ekim 2019 tarihinde yaptığı açıklama ile TSK’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik harekatı ile ilgili sosyal medya paylaşımlarına yönelik soruşturma kapsamında, 500 kişi hakkında inceleme başlatıldığını, 121 kişinin ise gözaltına alındığını duyurdu.

(10/132) Mardin’de Patlama Sonucunda Ölen Kişi

13 Ekim 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, Mardin’in Nusaybin ilçesinde 7 Ekim 2019 tarihinde boş bir arazide bulduğu cismin elinde patlaması sonucu yaralanan Selahattin Bayhan isimli 1 kişinin tedavi gördüğü hastanede öldüğü öğrenildi.

(10/133) Sakarya’da Irkçı Saldırı Sonucunda Ölen Kişi

22 Ağustos 2019 tarihinde, Sakarya’da Kürtçe konuştuğu için linç edilmek istenen, daha sonra başından silahla vurulan Şirin Tosun (19) isimli 1 kişinin, 13 Ekim 2019 tarihinde tedavi gördüğü hastanede öldüğü öğrenildi.

(10/134) Balıkesir’de ve Hakkari’de Ölen Askerler…

Milli Savunma Bakanlığı 11 Ekim 2019 tarihinde, Balıkesir’de zorunlu askerlik hizmetini yapmakta olan Oğuzhan Erdoğan’ın kalp krizi sonucunda öldüğünü; 13 Ekim 2019 tarihinde Hakkari’nin Çukurca ilçesinde yıldırım düşmesi sonucunda Onur Yavan isimli bir askerin öldüğünü duyurdu.

(10/135) Güneydoğu’da Operasyonlar ve Çatışmalar…

12 Ekim 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, 24 Eylül 2019 tarihinde Diyarbakır’ın Lice ilçesinde güvenlik güçleri ile HPG militanları arasındaki çatışmada 3 HPG militanının öldüğü; 28 Eylül 2019 tarihinde Mardin’in Derik ilçesinde yaşanan çatışmada ise 1 HPG militanının öldüğü öğrenildi.

(10/136) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

13 Ekim 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, Adana Kürkçüler F Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan 25 mahpusun 10 Ekim 2019 tarihinde istekleri ve iradeleri dışında sevk edildikleri Maraş Türkoğlu 1 Nolu L Tipi Kapalı Cezaevi’nde çıplak aramaya ve ayakta sayıma zorlandıkları, bunu kabul etmedikleri için gardiyanların fiziksel şiddetine maruz kaldıkları öğrenildi.

(10/137) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Ret Cevabı…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın abla ve kardeşi ile İmralı adasında tutulan Hamili Yıldırım, Ömer Hayri Konar ve Veysel Aktaş’ın ailelerinin 11 Ekim 2019 tarihinde Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’na yaptığı görüşme başvurusunun aynı gün içinde 5275 Sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkındaki Kanun gereğince hükümlüler hakkında getirilen kısıtlamalar gerekçe gösterilerek reddedildiği öğrenildi.

(10/138) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için 1069 gündür direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 11, 12 ve 13 Ekim 2019 tarihlerinde saat 13.30 ve 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamalarına polis müdahale etti.

11 Ekim 2019 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Nazan Bozkurt ve Merve Demirel) ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Mehmet Dersulu ve Merve Demirel) gözaltına alındığı bildirildi.

12 Ekim 2019 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Nazan Bozkurt ve Mehmet Dersulu) ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Nazan Bozkurt ve Merve Demirel) gözaltına alındığı bildirildi.

13 Ekim 2019 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Nazan Bozkurt ve Mehmet Dersulu) ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Nazan Bozkurt ve Mehmet Dersulu) gözaltına alındığı bildirildi.

Buna göre, 11, 12 ve 13 Ekim 2019 tarihlerinde Yüksel Caddesi üzerinde yapılmak istenen basın açıklamalarında 12 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(10/139) İstanbul’da Cumartesi Anneleri Buluşmasına Polis Engeli…

12 Ekim 2019 tarihinde, Cumartesi Anneleri’nin İstanbul Galatasaray Meydanı’nda 23 yıldır gerçekleştirdiği buluşmaların 759’uncusu öncesinde Galatasaray Meydanı’na çıkan tüm sokakları barikatlarla kapatan polis, açıklamanın meydanda yapılmasına izin vermedi. Engelleme üzerine insan hakları savunucuları ve siyasi parti temsilcileri İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi’nin bulunduğu sokakta bir basın açıklaması yapmak istedi. İHD İstanbul Şubesi önünde toplanan hak savunucularına polis biber gazı ve cop kullanarak müdahale etti. Müdahale sonucunda gözaltına alınan olmadığı öğrenildi.

(10/140) İstanbul’da İnsan Hakları Savunucularına Polis Engeli…

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu tarafından hasta mahpusların serbest bırakılması talebiyle 12 Ekim 2019 tarihinde 394. kez düzenlenmek istenen “F Oturumu”na, Galatasaray Meydanı’na çıkan tüm sokakları barikatlarla kapatan polis tarafından izin verilmedi. İnsan hakları savunucuları, bu engelleme üzerine İHD İstanbul Şubesi binasında açıklama yaptı.

(10/141) İstanbul’da HDP Etkinliğine Müdahale…

HDP’nin 7. kuruluş yıldönümü nedeniyle 12 Ekim 2019 tarihinde İstanbul’da Beşiktaş Mustafa Kemal Kültür Merkezi’nde düzenleyeceği etkinliğin Beşiktaş Kaymakamlığı tarafından yasaklanması üzerine, HDP Beşiktaş ilçe binasında yapılan basın toplantısının ardından yürüyüş yapmak isteyenlere plastik mermi ve biber gazı ile müdahale eden polis aralarında HDP Şişli ilçe Eş Başkanı Mutlu Öztürk’ün de olduğu en az 8 kişiyi gözaltına aldı.

(10/142) İstanbul’da Eyleme Polis Müdahalesi…

13 Ekim 2019 tarihinde TAYAD’lı aileler tarafından, açlık grevinde olan Grup Yorum üyeleri ve ölüm orucunda olan Mustafa Koçak için Ankara’ya yapılmak istenen yürüyüş öncesinde İstanbul’un Kartal ilçesinde yapılan basın açıklamasına müdahale eden polis 6 kişiyi gözaltına aldı. Gözaltına alınanların isimleri öğrenilemedi.

(10/143) 10 Ekim Ankara Garı Katliamı Anmalarına Polis Müdahaleleri…

10 Ekim Ankara Garı Katliamı’nda yaşamını yitirenleri anmak için İstanbul’da Beşiktaş İskelesi’nde yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde gözaltına alınan 10 kişi, 11 Ekim 2019 tarihinde adli kontrol ve yurtdışı yasağı şartıyla serbest bırakıldı.

(10/144) Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir Belediyelerine Kayyım Atanmasına Yönelik Protestolara Polis Müdahaleleri…

Diyarbakır, Mardin ve Van büyükşehir belediyelerine İçişleri Bakanlığı tarafından kayyım atanmasını protesto etmek için HDP Diyarbakır il binası önünde 10 Ekim 2019 tarihinde oturma eylemi yapmak isteyen ve aralarında HDP milletvekillerinin de olduğu gruba yönelik polis müdahalesinde gözaltına alınan 26 kişi 12 Ekim 2019 tarihinde mahkemeye çıkarıldı. Mahkeme 2 kişiyi (HDP Bağlar ilçe Eş Başkanı Fatma Kavmaz ve HDP Parti Meclisi üyesi Şahin Tanrıverdi) ‘örgüt propagandası yapma’ gerekçesiyle ev hapsi şartı ile, 24 kişiyi ise adli kontrol ve yurtdışı yasağı şartıyla serbest bıraktı.

Aynı gerekçeyle HDP tarafından Diyarbakır’da 11, 12 ve 13 Ekim 2019 tarihlerinde yapılmak istenen basın açıklamaları ve oturma eylemleri, Valilik yasağı gerekçe gösterilerek polis tarafından engellendi. 10 Ekim 2019 tarihinde gözaltına alınan kişilerin 12 Ekim 2019 tarihinde götürüldükleri Diyarbakır Adliyesi önünde toplananlara müdahale eden polisin, HDP milletvekili Saliha Aydeniz’e fiziksel şiddet uyguladığı öğrenildi.

Aynı gerekçeyle HDP tarafından Van’da 11 Ekim 2019 tarihinde yapılmak istenen oturma eylemi polis tarafından engellendi.

(10/145) Manisa’da Engellenen Maden İşçilerinin Yürüyüşü…

Soma Holding ve Uyar Madencilik’ten tazminat hakları ödenmeden işten atılmaları üzerine Manisa’dan Ankara’ya yürüyüş yapmak isteyen işçiler, 14 Ekim 2019 tarihinde Kırkağaç ilçesinde jandarma tarafından yine engellendi. İşçilerin yürüyüşü 5 Ekim 2019 tarihinde jandarma tarafından engellenmiş, bunun üzerine işçiler durduruldukları noktada oturma eylemine başlamışlardı. Soma Kaymakamlığı’nın yürüyüşe ilişkin yasaklama kararı ise Manisa 1. İdare Mahkemesi tarafından kaldırılmıştı.

(10/146) Diyarbakır’da Gözaltına Alınan HDP Yöneticisi…

HDP merkez yürütme kurulu üyesi Hülya Ertaş, 14 Ekim 2019 tarihinde Diyarbakır’da gözaltına alındı.

(10/147) Antalya’da Gözaltına Alınan Kişiler…

7 Ekim 2019 tarihinde Antalya’da yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan 6 kişiden 4 kişi (Devrim Ayık ile Zilan Esen, Emin Dara, Barış Dalkılıç) 12 Ekim 2019 tarihinde çıkarıldıkları mahkeme tarafından ‘örgüt üyesi olma’ iddiasıyla tutuklandı. 2 kişi ise (Şevin Ağaoğlu ve Emre Alpar) adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

(10/148) İstanbul’da Gözaltına Alınan AABK Onursal Başkanı…

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK) Onursal Başkanı Turgut Öker, 11 Ekim 2019 tarihinde İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Türkiye’ye giriş yaptığı sırada gözaltına alındı. Turgut Öker’in aynı gün içinde ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldığı öğrenildi.

(10/149) Tekirdağ’da Gözaltına Alınan sendika Üye ve Yöneticileri…

4 Ekim 2019 tarihinde Devrimci Tekstil İşçileri Sendikası’nın Çorlu şubesi ile şubeleşme aşamasında bulunduğu Çerkezköy ilçesindeki yöneticilerinin evlerine yapılan polis baskınlarında gözaltına alınan 21 kişiden 7 kişinin 12 Ekim 2019 tarihinde ‘örgüt üyesi olma’ iddiasıyla tutuklandığı, 8 kişinin ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı öğrenildi. 6 kişi için gözaltı süresinin uzatıldığı bildirildi. Tutuklananların isimleri: Veli Karaçam, Ali Karaçam, Ekrem Yavuz Balta, Emek Sedar Çiçek, Furkan İşlen, Hakan Koç ve Murat Bal.

(10/150) Nusaybin’den Tahliye Edilenlerin Yargılandığı Dava…

Mardin’in Nusaybin ilçesindeki sokağa çıkma yasağı sırasında, mahsur kaldıkları binalardan tahliye edildikten sonra 26 Mayıs 2016 tarihinde gözaltına alınarak tutuklanan 70 kişi hakkında Mardin 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 11 Ekim 2019 tarihinde devam edildi. Dava dosyasının davanın 5 Nisan 2019 tarihinde görülen duruşmasında her bir sanık yönünden tefrik edilmesine karar verilmişti. Mahkeme, duruşmaları ayrı ayrı görülen 4 kişiden 2 kişiyi ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ve 18’er yıl hapis cezası ile, 1 kişiyi ‘kasten öldürmeye teşebbüs’ suçundan 10 yıl hapis cezası ile, 1 kişiyi ise ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile cezalandırdı. Mahkeme daha sonra müebbet hapis cezasını, söz konusu kişi olay sırasında 18 yaşının altında olduğu için 35 yıla indirdi.

(10/151) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan ve Tutuklanan Kişiler…

11 Ekim 2019 tarihinde Antep merkezli bir soruşturma kapsamında 8 ilde yapılan operasyonlarda 25 kişi, Malatya merkezli bir soruşturma kapsamında 9 ilde yapılan operasyonlarda aralarında muvazzaf askerlerin de olduğu 13 kişi gözaltına alındı.

(10/152) Etkinliklerin Yasaklandığı İller…

Antep Valiliği 11 Ekim 2019 tarihinde yaptığı açıklama ile TSK’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik harekatı nedeniyle yapılabilecek protestoları gerekçe göstererek, il genelinde açık alanlarda düzenlenecek gösteri yürüyüşü, açık hava toplantısı, basın açıklaması, oturma eylemi, stant açma vb. her türlü eylem ve etkinlikleri 12 Ekim 2019 itibarıyla 30 gün süreyle yasakladığını duyurdu.

Adana Valiliği 11 Ekim 2019 tarihinde yaptığı açıklama ile TSK’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik harekatı nedeniyle yapılabilecek protestoları gerekçe göstererek, il genelinde açık alanlarda düzenlenecek gösteri yürüyüşü, açık hava toplantısı, basın açıklaması, oturma eylemi, stant açma vb. her türlü eylem ve etkinlikleri 11 Ekim 2019 itibarıyla 15 gün süreyle yasakladığını duyurdu.

(10/153) Hakkari’de Özel Güvenlik Bölgesi…

Hakkari Valiliği 13 Ekim 2019 tarihinde yaptığı bir açıklama ile Merkez, Yüksekova, Çukurca, Şemdinli ve Derecik ilçeleri sınırlarında bulunan koordinatları verili 5 alanın 14 – 28 Ekim 2019 tarihleri arasında özel güvenlik bölgesi ilan edildiğini duyurdu.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.