Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

11 Mart 2020 Günlük İnsan Hakları Raporu

(03/123) Güneydoğu’da Operasyonlar ve Saldırılar…

10 Mart 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi sınırları içinde yer alan Hakurk bölgesine yönelik Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından gerçekleştirilen hava bombardımanında 5 HPG militanının öldüğü öğrenildi.

(03/124) Açlık Grevinde Olan Grup Yorum Üyelerine Müdahale…

Grup Yorum üyeleri İbrahim Gökçek (267 gündür açlık grevinde) ve Helin Bölek’in (264 gündür açlık grevinde) açlık grevini sürdürdükleri İstanbul’un Sarıyer ilçesindeki Küçükarmutlu mahallesindeki eve polis 11 Mart 2020 tarihinde baskın düzenledi.

Baskın sırasında açlık grevindekilere destek için evde bulunanların ters kelepçelendiği ve Erdinç Aslan, Ayhan Gün, Yurdagül Gümüş’ün gözaltına alındığı bildirildi.

Baskın sonrasında Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne götürülen İbrahim Gökçek ve Helin Bölek’in tıbbi müdahaleyi kabul etmedikleri yönünde beyanda bulundukları öğrenildi.

(03/125) Cezaevinde Açlık Grevi…

Ölüm orucunda olan Mustafa Koçak ile Grup Yorum üyeleri İbrahim Gökçek ve Helin Bölek’in taleplerinin kabul edilmesi, adil yargılama yapılması, adil olmayan yargılamaların sonuçlarının ortadan kaldırılması talebiyle 4 Şubat 2020 tarihinden bu yana açlık grevinde olan ve aralarında Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı’nın da olduğu ÇHD üyesi 8 avukattan 4’ünün (Ebru Timtik, Barkın Timtik, Aytaç Ünsal ve Oya Aslan) süresiz ve dönüşümsüz açlık grevine başladığı, 4 avukatın (Aycan Çiçek, Engin Gökoğlu, Selçuk Kozağaçlı, Ayşegül Çağatay) ise açlık grevi eylemine ara verdiği öğrenildi.

(03/126) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için 1218 gündür direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 10 Mart 2020 tarihinde 13.30 ve 18.00’de yapılan basın açıklamaları sonrasındaki oturma eylemlerine polis müdahale etti ve oturma eylemi yapanları fiziksel şiddet kullanarak alandan uzaklaştırdı.

(03/127) İstanbul’da Eyleme polis Müdahalesi…

Adil yargılanma talebiyle İzmir Şakran T Tipi Cezaevi’nde 252 gündür ölüm orucunda olan Mustafa Koçak ile Grup Yorum üyeleri, 267 gündür ölüm orucunda olan İbrahim Gökçek ve 264 gündür ölüm orucunda olan Helin Bölek’e destek olmak için 9 Mart 2020 tarihinde İstanbul’un Beyoğlu ilçesindeki Taksim Meydanı’nda yapılan basın açıklamasına müdahale eden polis, Ahmet Gökçek ve Özlem Balkır isimli 2 kişiyi gözaltına aldı. Gözaltına alınanlar aynı gün içinde serbest bırakıldı.

(03/128) Edirne’de Gözaltına Alınan Gazeteci…

10 Mart 2020 tarihinde Edirne’de mültecilerin sınır geçmesine ilişkin haber takibi yapan Halk TV kameramanı Yavuz Dönmez’in gözaltına alındığı ve aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(03/129) Cizre’de Gözaltına Alınan Kişiler…

10 Mart 2020 tarihinde Şırnak’ın Cizre ilçesinde yapılan ev baskınlarında 2 kişi (Zübeyde Akdoğan ve Ahmet Akdoğan) gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi öğrenilemedi.

(03/130) HDP Eski Eş Genel Başkanı’nın Yargılandığı Dava…

Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ hakkında Ankara 16. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 24 Aralık 2019 tarihinde devam edildi. Figen Yüksekdağ, duruşmada hazır bulundu ve savunma yaptı. İddianamede Figen Yüksekdağ’ın ‘örgüt yöneticisi olmak’, ‘örgüt propagandası yapmak’, ‘Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet etmek’, ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik’, ‘suç işlemeye tahrik’ suçlarından 30 yıldan 83 yıla kadar hapis ile cezalandırılması istenmektedir. Mahkeme Figen Yüksekdağ’ın tutukluluk halinin devamına karar verdi ve duruşmayı 21 Mayıs 2020 tarihine erteledi.

(03/131) Diyarbakır’da Belediye Eş Başkanı’nın Yargılandığı Dava…

Diyarbakır’ın Sur ilçesinin HDP’li Belediye Eş Başkanı Cemal Özdemir hakkında Diyarbakır 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 10 Mart 2020 tarihinde başlandı.

İddianamede katıldığı 22 etkinlik ve hakkındaki gizlik tanık ifadesi, 3 sosyal medya paylaşımı gerekçe gösterilerek Cemal Özdemir’in ‘örgüt üyesi olmak’, ‘örgüt propagandası yapmak’, ‘tehlikeli maddeleri izinsiz olarak bulundurmak’, ‘nitelik bakımından vahim olan silah veya mermileri satın almak, taşımak ve bulundurmak’ suçlarından 17 yıl 6 aydan 36 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması istenmektedir.

Savunmaların ardından mahkeme Cemal Özdemir’in tutukluluk halinin devamına karar vererek duruşmayı 16 Nisan 2020 tarihine erteledi.

Cemal Özdemir 20 Aralık 2019 tarihinde gözaltına alınmış ve 23 Aralık 2020 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklanmıştı. Sur Belediyesi’ne 21 Aralık 2019 tarihinde İçişleri Bakanlığı tarafından kayyum atanmıştı.

(03/132) Diyarbakır’da Yargılanan Gazeteci…

Gazeteci Kibriye Evren hakkında Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 10 Mart 2020 tarihinde devam edildi. Kibriye Evren duruşmada hazır bulundu ve savunma yaptı. İddianamede Kibriye Evren’in ‘örgüt üyesi olmak’ ve ‘örgüt propagandası yapmak’ suçlarından cezalandırılması istenmektedir. Mahkeme Kibriye Evren hakkındaki adli kontrol hükmünün kaldırılmasına karar verdi ve duruşmayı 14 Temmuz 2020 tarihine erteledi.

Kibriye Evren, aralarında gazeteci ve siyasetçilerin bulunduğu 142 kişinin gözaltına alındığı operasyonun ardından 9 Ekim 2018 tarihinde Diyarbakır’da tutuklanmıştı. Kibriye Evren yargılandığı davanın 12 Kasım 2019 tarihinde görülen ilk duruşmasında serbest bırakılmıştı.

(03/133) CHP Eski Milletvekilinin Yargılandığı Dava…

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) eski milletvekili Fikri Sağlar hakkında Ankara 14. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 10 Mart 2020 tarihinde görüldü. Mahkeme Fikri Sağlar’ı ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret etmek’ suçundan 10 ay hapis cezası ile cezalandırdı.

(03/135) İstanbul’da Yargılanan Kişiler…

24 Kasım 2019 tarihinde İstanbul’un Esenyurt ilçesinde “Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele Günü” ile ilgili bildiri dağıtırken gözaltına alınıp tutuklanan 7 kişi (Ayfer Yılmaz, Muzaffer İpek, Türkan Sünbül, Elvan Uçar, Mürvet Kesen, Zübeyde Ağırbaş, Maynur Yılmaz) hakkında İstanbul 36. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 11 Şubat 2020 tarihinde görüldü.

Savunmaların ardından mahkeme 7 kişinin beraatına karar verdi.

(03/136) Sur’dan Tahliye Edilenlerin Yargılandığı Dava…

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde sokağa çıkma yasağı ve çatışmalar nedeniyle ilçede mahsur kaldıktan sonra 2016 yılının Şubat ve Mart aylarında tahliye edilen kişilerden 19’u tutuklu 40 kişi hakkında Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 10 Mart 2020 tarihinde devam edildi.

Mahkeme 10 Ocak 2020 tarihli kararında davanın her bir sanık yönünden tefrik edilmesine hükmetmişti.

Mahkeme, duruşması görülen 1 kişiyi (Mehmet Şirin Kaya) ‘Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis ve ‘mağduru belli olmayan kamu görevlisini öldürmeye teşebbüs’ suçundan 13 yıl hapis cezası ile cezalandırdı. Mahkeme ayrıca sanığın tutukluluk halinin devamına karar verdi.

Mahkeme diğer bir sanığın (Burhan Balta) hakkında açılan davanın duruşmasını ise 24 Mart 2020 tarihine erteledi.

(03/137) İzmir’de Yasaklanan Etkinlik…

Çeşitli sendika, meslek örgütü ve demokratik kitle örgütleri tarafından 12 Mart 2020 tarihinde İzmir’de Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde yapılacak “Sanata Özgürlük-Grup Yorum Yaşasın İstiyoruz” etkinliği, İzmir Valiliği tarafından 11 Mart 2020 tarihinde yasaklandı.

(03/138) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan ve Tutuklanan Kişiler…

28 Şubat 2020 tarihinde Ankara’da gözaltına alınan ve aralarında üniversite öğrencilerinin de olduğu 59 kişiden 19’u 10 Mart 2020 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklandı. 40 kişi ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

(03/139) Şırnak’ta Özel Güvenlik Bölgesi…

Şırnak Valiliği 10 Mart 2020 tarihinde yaptığı bir açıklama ile Merkez, Cizre, Silopi, Uludere, Güçlükonak, Beytüşşebap ilçelerinde koordinatları verili 15 kırsal alanın 15 Şubat 2020 ile 31 Aralık 2020 tarihleri arasında özel güvenlik bölgesi ilan edildiğini duyurdu.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.