Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

10 Mart 2020 Günlük İnsan Hakları Raporu

(03/112) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için 1217 gündür direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 9 Mart 2020 tarihinde 13.30’da yapılan basın açıklaması sonrasındaki oturma eylemine polis müdahale etti ve oturma eylemi yapan kişileri fiziksel şiddet kullanarak alandan uzaklaştırdı. Müdahale sırasında Nazan Bozkurt ‘görevli memura hakaret’ gerekçesiyle gözaltına alındı.

(03/113) İstanbul’da Eyleme Polis Müdahalesi…

2 Mart 2020 tarihinde, KHK ile ihraç edildiği işine geri dönmek için İstanbul Bakırköy Meydanı’nda 155 haftadır sürdürdüğü oturma eylemini yapmak isteyen Nursel Tanrıverdi polis tarafından fiziksel şiddet kullanılarak gözaltına alındı. Nursel Tanrıverdi ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

(03/114) İstanbul’da Eyleme polis Müdahalesi…

Adil yargılanma talebiyle İzmir Şakran T Tipi Cezaevi’nde 251 gündür ölüm orucunda olan Mustafa Koçak ile Grup Yorum üyeleri 266 gündür ölüm orucunda olan İbrahim Gökçek ve 263 gündür ölüm orucunda olan Helin Bölek’e destek olmak için 9 Mart 2020 tarihinde İstanbul’un Kadıköy ilçesindeki Khalkedon Meydanı’nda yapılan basın açıklamasına müdahale eden polis, Feridun Osmanağaoğlu isimli 1 kişiyi gözaltına aldı.

(03/115) İzmir’de Eyleme Polis Müdahalesi…

9 Mart 2020 tarihinde Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un katılımıyla yapılan “Ege Turizm Planı-Çeşme Projesi” toplantısını protesto etmek için toplantının yapıldığı İzmir Ticaret Odası önünde İzmir Yaşam Alanları Platformu tarafından yapılan basın açıklamasına müdahale eden polis fiziksel şiddet kullanarak basın açıklamasına katılanları alandan uzaklaştırdı. Polisin müdahalesi sonucu basın açıklamasının Cumhuriyet Meydanı’nda yapıldığı öğrenildi.

(03/116) Osman Kavala ile İlgili Tutuklama Kararı…

Anadolu Kültür A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Osman Kavala hakkında ‘siyasi veya askeri casusluk’ iddiasıyla yeni bir soruşturma açıldığı öğrenildi. 9 Mart 2020 tarihinde SEGBİS aracılığıyla bu soruşturma kapsamında ifade veren Osman Kavala, sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklandı.

(03/117) Diyarbakır Belediye Eş Başkanı’nın Yargılandığı Dava…

19 Ağustos 2019 tarihinde İçişleri Bakanlığı tarafından görevden alınarak yerine kayyım atanan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Selçuk Mızraklı hakkında ‘örgüt üyesi olmak’ iddiasıyla Diyarbakır 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 9 Mart 2020 tarihinde görüldü.

Selçuk Mızraklı SEGBİS aracılığıyla duruşmaya katılmayı reddettiği için duruşmada hazır bulunmadı. Avukatların savunmalarının ardından mahkeme Selçuk Mızraklı’yı ‘örgüt üyesi olmak’ suçundan 9 yıl 4 ay 15 gün hapis cezası ile cezalandırdı.

Selçuk Mızraklı 21 Ekim 2019 tarihinde gözaltına alınmış, 22 Ekim 2019 tarihinde tutuklanmıştı.

(03/118) Hakkari’de Belediye Eş Başkanı’nın Yargılandığı Dava…

Hakkari’nin Yüksekova ilçesinin Belediye Eş Başkanı İrfan Sarı hakkında Hakkari 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 9 Mart 2020 tarihinde görüldü.

İrfan Sarı duruşmaya SEGBİS aracılığıyla tutulduğu Elazığ T Tipi Cezaevi’nden katıldı.

Savunmaların ardından ‘örgüt üyesi olmak’ suçundan beraat kararı veren mahkeme İrfan Sarı’yı ‘örgüt propagandası yapmak’ suçundan 1 yıl 3 ay hapis cezası ile cezalandırdı. Mahkeme hükümle birlikte İrfan Sarı’nın tahliyesine karar verdi.

İrfan Sarı 15 Ekim 2019 tarihinde gözaltına alınmış ve 17 Ekim 2019 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafında tutuklanmıştı. Yüksekova Belediyesi’ne 18 Ekim 2019 tarihinde İçişleri Bakanlığı tarafından kayyum atanmıştı.

(03/119) Eski Belediye Eş Başkanı ve Eski DBP Eş Genel Başkanı’nın Yargılandığı Dava…

Malatya 5. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından, yerine kayyım atanan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi eski Eş Başkanı Gültan Kışanak’a verilen 14 yıl 3 ay hapis cezası ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) eski Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel’e verilen 15 yıl hapis cezası Antep Bölge Adliye Mahkemesi 18. Ceza Dairesi tarafından bozulmuştu.

Gültan Kışanak ve Sebahat Tuncel’in yeniden yargılanmasına 9 Mart 2020 tarihinde Malatya 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi. Gültan Kışanak ve Sebahat Tuncel duruşmaya SEGBİS aracılığıyla tutulu bulundukları Kocaeli 1 Nolu F Tipi Cezaevi’nden katıldılar. Savunmaların ardından mahkeme Gültan Kışanak ve Sebahat Tuncel’in tutukluluk hallerinin devamına karar vererek duruşmayı 13 Nisan 2020 tarihine erteledi.

(03/120) DİSK Genel Başkanı’nın Yargılandığı Dava…

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu hakkında Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Sapanca ilçe örgütü tarafından 5 Haziran 2016 tarihinde düzenlenen bir panelde yaptığı konuşma nedeniyle Sapanca Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 9 Mart 2020 tarihinde görüldü. Mahkeme Arzu Çerkezoğlu’nun beraatına karar verdi.

(03/121) Ankara’da ‘Cumhurbaşkanı’na Hakaret’ İddiasıyla Yargılanan Kişi…

K. D. isimli bir kişi hakkında Cumhurbaşkanı’na atfen “al seçim senin olsun iblis” şeklinde yaptığı bir sosyal medya paylaşımı gerekçe gösterilerek Ankara 46. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 9 Mart 2020 tarihinde görüldü. Mahkeme sanığı Türk Ceza Kanunu’nun Cumhurbaşkanı’na hakaret suçunu düzenleyen 299. maddesi uyarınca değil hakaret suçunu düzenleyen 125. maddesi uyarınca 5 ay hapis cezası ile cezalandırdı. Mahkemenin kararında “Sanık, katılanın parti başkanı olarak seçime hile karıştırdığını düşünerek ‘iblis’ demiştir. Katılanın Cumhurbaşkanlığı ya da yürütmenin başı olarak yaptığı icraatlarından dolayı değil, siyasi bir kişilik olarak, parti başkanı sıfatıyla yapmış olduğunu düşündüğü haksız eylemlerinden dolayı hakaret etmiştir ve ‘iblis’ sözü ‘hırsızlık’ biçiminde dahi olsa, herhangi bir eylemi içermeyip doğrudan doğruya kişinin sıfatına ilişkin soyut bir nitelendirme olduğundan, ağır eleştiri sınırları dışındadır” dediği öğrenildi. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın sanığın eyleminin ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ suçu kapsamında kaldığı ve hatalı vasıflandırmayla sanığa eksik ceza tayin edildiği gerekçesiyle karara itiraz ettiği öğrenildi.

(03/122) Dargeçit JİTEM Davası…

Mardin’in Dargeçit ilçesinde 29 Ekim 1995 ve 8 Mart 1996 tarihleri arasında gözaltına alınan 3’ü çocuk 8 kişi ile onların ailelerine bilgi verdiği iddia edilen Uzman Çavuş Bilal Batır’ın kaybedilmesine ilişkin olarak 18 kişi hakkında ‘taammüden öldürme’ iddiasıyla Adıyaman 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 9 Mart 2020 tarihinde devam edildi. Duruşmada tanık olarak dinlenmesi beklenen dönemin Dargeçit Cumhuriyet Savcısı Ahmet Kul’un adresinin tespiti için yazılan yazılara olumlu cevap gelmediği öğrenildi. Tanık ifadelerinin ardından mahkeme duruşmayı 29 Haziran 2020 tarihine erteledi.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.