Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

06 Aralık 2019 Günlük İnsan Hakları Raporu

(12/061) Hakkari’de Ev Baskını Sırasında Yaşamını Yitiren Kişi…

6 Aralık 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden Hakkari’nin Yüksekova ilçesine bağlı Dilekli Köyü’nde bir eve Vangölü Elektrik Dağıtım A.Ş (VEDAŞ) yetkilileri tarafından yüzü kar maskeli jandarma ekipleri eşliğinde yapılan baskın sırasında fenalaşan Fahriye Gürbüz (45) adlı kişinin öldüğü öğrenildi. Söz konusu haberlerde Fahriye Gürbüz’ün ölüm sebebinin kalp krizi olduğu iddia edildi.

(12/062) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için 1122 gündür direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 5 Aralık 2019 tarihinde saat 13.30 ve 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamalarına polis müdahale etti.

5 Aralık 2019 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Mehmet Dersulu ve Nazan Bozkurt) ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 3 kişinin (Merve Demirel, Mehmet Dersulu ve askeri okul öğrencisi olan oğlu 15 Temmuz darbe girişimi ile ilgili davada müebbet hapis cezası ile cezalandırılan Melek Çetinkaya) gözaltına alındığı öğrenildi.

Buna göre, 5 Aralık 2019 tarihinde Yüksel Caddesi üzerinde yapılmak istenen basın açıklamalarında 5 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(12/063) Adıyaman’da Gözaltına Alınan Gazeteci…

27 Kasım 2019 tarihinde Adıyaman’da yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan KHK ile kapatılan Dicle Haber Ajansı muhabiri Hacı Yusuf Topaloğlu 5 Aralık 2019 tarihinde ‘örgüt üyesi olmak’ iddiasıyla tutuklandı.

(12/064) Van’da Gözaltına Alınan Belediye Eş Başkanları…

Van’ın Muradiye ilçesi Belediye Eş Başkanları Leyla Balkan ve Yılmaz Şalan, Özalp ilçesi Belediye Eş Başkanları Dilan Örenci ve Yakup Almaç ile Başkale ilçesi Belediye Eş Başkanı Erkan Acar 6 Aralık 2019 tarihinde yapılan ev baskınlarıyla gözaltına alındı. Muradiye, Özalp ve Başkale belediye binalarının polis tarafından ablukaya alındığı ve içeriye kimsenin girmesine izin verilmediği öğrenildi.

(12/065) Diyarbakır’da Gözaltına Alınan Belediye Meclisi Üyesi…

22 Ekim 2019 tarihinde görevden uzaklaştırılarak yerine kayyım atanan Bağlar Belediye Meclisi’nin HDP’li üyesi Naşide Buluttekin Can, 6 Aralık 2019 tarihinde Diyarbakır’da yapılan ev baskınında gözaltına alındı.

(12/066) Muş’ta Gözaltına Alınan İl Genel Meclisi Üyeleri…

9 Eylül 2019 tarihinde görevden uzaklaştırılan Muş İl Genel Meclisi’nin HDP’li üyeleri Mehmet Demir ve Mehmet Şakir Tuğrul 6 Aralık 2019 tarihinde Muş’ta yapılan ev baskınlarında gözaltına alındı.

(12/067) İstanbul’da Gözaltına Alınan HDP Yöneticisi…

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kağıthane ilçe yöneticisi Seyfi Çelik’in cezaevlerindeki açlık grevlerine destek için 3 günlük açlık grevi eylemine katıldığı gerekçesiyle hakkında açılan dava kapsamında ifade vermek üzere gittiği Eyüp İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde 6 Aralık 2019 tarihinde gözaltına alındığı öğrenildi.

(12/068) İstanbul’da Gözaltına Alınan ESP Üyesi…

Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) üyesi Serhat Demirtaş isimli 1 kişinin 5 Aralık 2019 tarihinde İstanbul’un Ataşehir ilçesinde yapılan ev baskınında gözaltına alındığı öğrenildi. ESP’nin Ataşehir ilçe binasının da polis tarafından basıldığı bildirildi.

(12/069) Mardin’de Gözaltına Alınan Kişi…

Mardin’in Nusaybin ilçesinde 3 Aralık 2019 tarihinde yapılan ev baskınında gözaltına alınan Remzi Çağlı isimli 1 kişinin, 6-8 Ekim 2014 tarihleri arasında Kobanê için yapılan eylemlerle ilgili olarak hakkında açılmış bir davada kesinleşmiş cezası olduğu gerekçesiyle 6 Aralık 2019 tarihinde tutuklandığı öğrenildi. Aynı soruşturma kapsamında gözaltına alınan 3 kişi (Sunar Akbulut, Gürciye Salhan ve Yıldız Kaya) 28 Kasım 2019 tarihinde ‘örgüte yardım ve yataklık etmek’ iddiasıyla tutuklanmıştı.

(12/070) İstanbul’da Yargılanan Gazeteci…

Gazeteci ve yazar Işıl Özgentürk hakkında ‘sosyal medya paylaşımlarında örgüt propagandası yapmak’ iddiasıyla İstanbul 28. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 6 Aralık 2019 tarihinde başlandı. Duruşmada mütalaasını açıklayan savcının, Işıl Özgentürk’ün 1 yıl 6 aydan 7 yıl 6 aya kadar hapis cezası ile cezalandırılmasını talep ettiği öğrenildi. Mahkeme Işıl Özgentürk’ün duruşmalardan vareste tutulmasına karar verdi ve duruşmayı erteledi.

(12/071) Mersin’de Yargılanan Gazeteci…

Mezopotamya Ajansı muhabiri Ergin Çağlar hakkında ‘örgüt propagandası yapmak’ iddiasıyla Mersin 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 5 Aralık 2019 tarihinde başlandı. Duruşmada dinlenen tanık Halime Erden’in ifadesinde Çağlar’ı tanımadığını ve 14 günlük gözaltı sürecinde yoğun baskı altında ifade verdiğini belirttiği öğrenildi. Mahkeme Ergin Çağlar’ın beraatına karar verdi.

(12/072) İstanbul’da Yargılanan Gazeteciler…

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Gazeteciler Canan Coşkun, Ali Açar ve Can Uğur hakkında Berkin Elvan’ın ölümüyle ilgili haberlerde ‘terörle mücadelede görev almış kamu görevlisini hedef göstermek’ gerekçesiyle hazırlanan iddianamenin İstanbul 34. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildiği öğrenildi. Davanın ilk duruşması 9 Nisan 2020 tarihinde görülecek.

(12/073) Nusaybin’den Tahliye Edilenlerin Yargılandığı Dava…

Mardin’in Nusaybin ilçesindeki sokağa çıkma yasağı sırasında, mahsur kaldıkları binalardan tahliye edildikten sonra 26 Mayıs 2016 tarihinde gözaltına alınarak tutuklanan 70 kişi hakkında Mardin 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 6 Aralık 2019 tarihinde devam edildi. Dava dosyasının davanın 5 Nisan 2019 tarihinde görülen duruşmasında her bir sanık yönünden tefrik edilmesine karar verilmişti. Mahkeme, duruşmaları ayrı ayrı görülen 3 kişiden 1 kişiyi (Ramazan Eroğlu) ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ve 3 yıl hapis cezası ile cezalandırıldı. Mahkeme Nurullah Akyüz hakkında açılan davanın duruşmasını 24 Ocak 2020 tarihine, Rojhat Aydın hakkında açılan davanın duruşmasını 20 Şubat 2020 tarihine erteledi.

(12/074) Diyarbakır 5 Haziran Davası…

Diyarbakır’da 5 Haziran 2015 tarihinde HDP tarafından düzenlenen mitinge yönelik bombalı saldırıyla ilgili olarak, 19 polis hakkında ‘görevi kötüye kullanmak’ iddiasıyla Diyarbakır 14. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 5 Aralık 2019 tarihinde devam edildi. Dava dosyasına sonradan dahil edilen 5 polis memurunun ifadelerini görev yaptıkları şehirlerde verdikleri öğrenildi. Mahkeme duruşmayı 5 Mart 2020 tarihine erteledi.

(12/075) Yasaklanan Kitap…

5 Aralık 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden Mahmut Alınak’ın, 2017 yılında CHA Yayınevi tarafından basılan “Mehmet Tunç ve Bêkes” adlı kitabının İstanbul 2. Sulh Ceza Mahkemesi tarafından yasaklandığı öğrenildi.

(12/076) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Yargılanan Kişiler…

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Birinci Dairesi eski başkanı İbrahim Okur hakkında Yargıtay 9. Ceza Dairesi’nde açılan davanın karar duruşması 5 Aralık 2019 tarihinde görüldü. Mahkeme sanığın ‘örgüt üyesi olma’ suçundan 10 yıl hapis cezası ile cezalandırılmasına karar verdi.

(12/077) Furkan Vakfı Davası…

Aralarında Furkan Eğitim ve Hizmet Vakfı Kurucu Genel Başkanı Alpaslan Kuytul ile vakfın Genel Başkanı Ali Alagöz’ün de olduğu 2’si tutuklu 45 kişi hakkında Adana 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 5 Aralık 2019 tarihinde devam edildi. Mahkeme Alpaslan Kuytul ile Ali Alagöz’ün yurtdışı yasağıyla tahliyesine karar verdi ve duruşmayı erteledi.

Alpaslan Kuytul’un da aralarında olduğu Furkan Vakfı üye ve yöneticileri 30 Ocak 2018 ve takip eden günlerde gözaltına alınmıştı. Gözaltına alınanlardan 5’i 8 Şubat 2018 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklanmıştı. Furkan Vakfı’nın faaliyetleri 31 Ocak 2018 tarihinde geçici olarak durdurulmuştu. 2 Şubat 2018 tarihinde ise Furkan Vakfı’na kayyım atanmıştı.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.