Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

04 Ekim 2019 Günlük İnsan Hakları Raporu

(10/040) Güneydoğu’da Operasyonlar ve Saldırılar…

3 Ekim 2019 tarihinde Hatay’ın Belen ilçesinde devam etmekte olan askeri operasyon sırasında henüz bilinmeyen bir nedenle bir askeri aracın devrilmesi sonucu 2 askerin öldüğü ve 5 askerin yaralandığı öğrenildi.

3 Ekim 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, 11 Eylül 2019 tarihinde Hakkari’nin Çukurca ilçesi kırsal alanında güvenlik güçleri ile HPG militanları arasında çıkan çatışmada 1 militanın öldüğü öğrenildi.

(10/041) İstanbul’da Gözaltında İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

3 Ekim 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, 30 Eylül 2019 tarihinde İstanbul’da gözaltına alınan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Gençlik Meclisi üyesi Yunus Altun’un hastanede doktor kontrolünden geçirildikten sonra polisin fiziksel şiddetine maruz kaldığı öğrenildi.

Yunus Altun basında yer alan açıklamasında şunları belirtti: “Bekçiler kimlik kontrolümü yaptı. Ardından beni diğer vatandaşlardan ayırarak beklememi söylediler. Daha sonra sivil bir araç ile polisler geldi. Sivil araçtan ismimi söyleyerek beni çağırdılar. Benim hakkımda bir şikayet olduğunu, benim ifademe başvuracaklarını söylediler. Ardından rapor almak için hastaneye götürdüler. Rapor aldıktan sonra hastanenin bahçesine çıktık. Bahçede bekleyen iki yunus polisi beni gözaltına alan polislere olayın ne olduğunu sordu. Beni gözaltına alan polisler ‘örgüte adam temin ediyormuş’ şeklinde cevap verdiler. Ardından hakaretler ederek beni arabaya bindirdiler. Arabaya bindikten sonra yunus polislerden bir tanesi gelip tekme, tokat ve yumruklarla bana saldırdı. Tekrar darp raporu almak istedim, fakat aldırmadılar.”

(10/042) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

3 Ekim 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, Urfa Hilvan Cezaevi’nde tutulan Zerga Açar (57) isimli mahpusun elleri arkadan kelepçeli bir şekilde isteği ve iradesi dışında Kayseri Bünyan Kadın Cezaevi’ne sevk edildiği öğrenildi. Kayseri Bünyan Kadın Cezaevi’nde Zerga Açar ile aynı koğuşta kalan bir mahpus, Zerga Açar’ın Hilvan Cezaevi’nde ve sevk sırasında yolda maruz kaldığı işkence ve diğer kötü muameleyi bir mektup ile kamuoyu ile paylaştı: “Hilvan’dan çıkarılırken X-ray cihazı ötüyor. Ötmesinden dolayı bir polis onu arama odasına götürüyor. Sonra anneyi odada dövmeye başlıyorlar. Daha sonra odaya gelen bir erkek, bir kadın polis de anneyi tutuyor. Onlar anneyi tutarken bunlar onu daha şiddetli dövmeye başlıyor (…) Zerga anne başına, koluna, omzuna, bel ve kuyruk sokumu çevresine aldığı şiddetli darbeler nedeniyle yol boyunca kusuyor. Anneye bu süre zarfında ne su ne de poşet veriyorlar. Aldığı darbeler nedeniyle yürüyemiyor ve rahat oturamıyor. Tuvalet molası vermiyorlar (…) Kayseri’ye kadar anne elleri arkadan kelepçeli bir şekilde getiriliyor”.

(10/043) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için 1059 gündür direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 3 Ekim 2019 tarihinde saat 13.30 ve 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamalarına polis müdahale etti.

3 Ekim 2019 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Derviş Lermi ve Merve Demirel) ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Acun Karadağ ve Nazan Bozkurt) gözaltına alındığı bildirildi.

Buna göre, 3 Ekim 2019 tarihinde Yüksel Caddesi üzerinde yapılmak istenen basın açıklamalarında 4 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(10/044) İstanbul’da Gözaltına Alınan SGDF Yöneticisi…

1 Ekim 2019 tarihinde İstanbul’da gözaltına alınan Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) eski Eş Başkanı Ceren Çoban ile Nurhayat Güneş, 3 Ekim 2019 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

(10/045) Tunceli’de Gözaltına Alınan HDP Yöneticisi…

HDP Parti Meclisi üyesi Ferhat Yıldız, 3 Ekim 2019 tarihinde Tunceli’de yapılan bir yol kontrolünde gözaltına alındı.

(10/046) Urfa’da ve Mersin’de Sosyal Medya Paylaşımları Gerekçe Gösterilerek Gözaltına Alınan Kişiler…

3 Ekim 2019 tarihinde Urfa’nın Siverek ilçesinde 1 kişi sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek gözaltına alındı.

3 Ekim 2019 tarihinde Mersin’in Tarsus ilçesinde 3 kişi sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek gözaltına alındı.

(10/047) HDP Eski Milletvekili Sırrı Süreyya Önder Hakkında AYM Kararı…

Anayasa Mahkemesi (AYM), HDP eski milletvekili Sırrı Süreyya Önder tarafından yapılan bireysel başvuruyu 3 Ekim 2019 tarihinde karara bağladı. AYM, 2013 yılında katıldığı Newroz mitinginde yaptığı konuşma nedeniyle hakkında açılan davada ‘örgüt propagandası yapma’ suçundan 2 yıl 6 ay hapis cezası ile cezalandırılan Sırrı Süreyya Önder’in ifade özgürlüğünün ihlal edildiğine karar verdi. Mahkeme ayrıca Sırrı Süreyya Önder’e 9 bin 150 TL manevi tazminat ödenmesine, ihlalin sonuçlarının ortadan kaldırılması için yeniden yargılanma yapılmak üzere kararın bir örneğinin davanın görüldüğü İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilmesine hükmetti.

(10/048) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Yargılanan Kişiler…

Yargıtay 9. Ceza Dairesi’nin eski başkanı Ekrem Ertuğrul hakkında Yargıtay 9. Ceza Dairesi’nde açılan davanın karar duruşması 3 Ekim 2019 tarihinde görüldü. Mahkeme sanığı ‘örgüt hiyerarşisine dahil olmamakla birlikte örgüte bilerek ve isteyerek yardım etme’ suçundan 3 yıl 9 ay hapis cezası ile cezalandırdı.

Aselsan eski çalışanı 20 kişi hakkında Ankara 25. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 3 Ekim 2019 tarihinde görüldü. Mahkeme ‘örgüt üyesi olma’ suçundan 2 sanığı 7 yıl 9 ay 22 gün, 11 sanığı 7 yıl 6 ay, 3 sanığı 6 yıl 3 ay ve etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanan 1 sanığı 1 yıl 10 ay 15 gün hapis cezası ile cezalandırdı. Mahkeme 3 kişinin beraatına karar verdi.

(10/049) Diyarbakır’da Yasaklanan Eylem…

3 Ekim 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, Yasin K., İsmail D. ve Fırat E.’nin atıldıkları işlerine geri dönme talebiyle AKP Diyarbakır il binası önünde oturma eylemi yapmak için yaptıkları başvurunun Diyarbakır Valiliği’nce eylem yasağı gerekçe göstererek reddedildiği öğrenildi. Bu taleple AKP Diyarbakır il binası önünde yapılmak istenen eylem ikinci kez yasaklanmış oldu.

(10/050) Adana’da Yasaklanan Etkinlik…

3 Ekim 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, 5 Ekim 2019 tarihinde Adana’nın Seyhan ilçesinde gerçekleştirilecek Pınar Aydınlar ve Dodan Özer konserinin Adana Valiliği tarafından yasaklandığı öğrenildi.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.